Umelé sladidlá nie sú zdravšie ako cukor

, 05.02.2019 06:00
cukor, sladidlo, stévia
U dospelých s nadváhou alebo u detí, ktoré chcú schudnúť, neboli pozorované žiadne známky akéhokoľvek účinku umelého sladidla. Autor:

Dôvody, prečo uprednostňujeme umelé sladidlá pred cukrom, sú rôzne. Otázka však znie: Sú zdravšie?

Analýza, ktorá sa objavila v časopise British Medical Journal, pozostávala z 56 vedeckých štúdií, všetky hovoria len o jednom – v najlepšom prípade o skutočne minimálnom účinku.

Pri väčšine zdravotných parametrov sa neukazujú žiadne rozdiely medzi skupinami tých, čo konzumujú umelé sladidlá a tými, čo ich nepoužívajú," napísala Ingrid Toews z Lekárskej fakulty univerzity vo Freiburgu a jej spoluautori. Väčšina vedeckých pozorovaní k tejto téme bolo krátkych, účastníkov štúdie bolo málo alebo metodicky neboli obzvlášť kvalitné.

Celkovo bolo k téme o účinku umelých sladidiel k dispozícii 56 vedeckých prác – vrátane telesnej hmotnosti a jej vývoja a hladiny glukózy v krvi v stave nalačno, zdravia zubov, stravovacích návykov, rakoviny, kardiovaskulárnych a obličkových ochorení. Boli nájdené vo vedeckej literatúre a znova prehodnotené. 35 vedeckých prác bolo len pozorovacích, ktoré pravdepodobne nepriniesli presvedčivé výsledky. Výskumný tím nevykonal žiadne nové pozorovania. Systematické práce a metaanalýzy mali poskytnúť čo najobjektívnejší prehľad o údajoch.

U dospelých ukázal len obmedzený počet vedeckých štúdií jasný pozitívny efekt v dôsledku používania umelých sladidiel na váhu a hladinu cukru v krvi nalačno. Použitie menšieho množstva syntetických sladidiel malo za následok nižšie prírastky hmotnosti ako pri použití vyšších dávok. „U dospelých s nadváhou alebo u detí, ktoré chceli schudnúť, neboli pozorované žiadne známky akéhokoľvek účinku umelého sladidla,“ zhodnotili experti. V každom prípade, zišli by sa dlhodobejšie a lepšie vedecké pozorovania.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#chudnutie #telesná hmotnosť #cukor #glukóza #umelé sladidlo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku