Čaje: Byliny pre dobrú imunitu

, 22.03.2020 06:00
bylinkový čaj, detoxikácia
Bylinkové čaje pomáhajú prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Autor:

Bylinky majú na Slovensku dlhoročnú pestovateľskú tradíciu. Už po stáročia sa využívajú na lekárske, kulinárske či kozmetické účely. Najčastejšie ich však používame vnútorne, vo forme bylinných odvarov.

Kapucínka je prírodné antibiotikum:
Počas zimných mesiacov je organizmus vystavený nepríjemným vonkajším vplyvom, výsledkom čoho je často prechladnutie či chrípke podobné ochorenia. Bylinka kapucínka je považovaná za prírodné antibiotikum a pôsobí proti baktériám, ktoré spôsobujú zápalové ochorenia dýchacích ciest. Tymian prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, uľahčuje odkašliavanie a pomáha pri suchom kašli. Má tiež stimulačné, antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Čaj, ktorý kombinuje tieto dve byliny, sa odporúča piť dvakrát denne.

Rakytník a echinacea:
Rakytník obsahuje skupinu B vitamínov a vitamíny A, C, E a P, ktoré napomáhajú zvyšovať odolnosť organizmu. Okrem toho má protiinfekčné účinky a odbúrava škodlivé látky v tele. Podporuje aj odolnosť voči stresu a posilňuje telo pri celkovom oslabení. Echinacea pomáha naštartovať činnosť bielych krviniek, ktoré sú nápomocné v boji proti nachladnutiu či chrípke. Takisto tlmí bolesti v hrdle a nepríjemný kašeľ.

Skalná ruža ako zdroj antioxidantov:
Čaj s obsahom skalnej ruže (Cistus Incanus) je zdrojom antioxidantov a prispieva k posilneniu imunitného systému. Skalná ruža je rastlinou pôvodom zo Stredozemia, možno ju však nájsť aj v našich končinách. Jej výnimočnosť spočíva najmä v účinkoch, ktoré sa už roky využívajú v ľudovom liečiteľstve. Rastlina je bohatá na látky s antioxidačnými vlastnosťami, tzv. polyfenoly, ktoré napomáhajú budovať imunitu. Skalnej ruži sa tak právom pripisujú protizápalové a dezinfekčné účinky. Tento druh bylinného nálevu možno používať pri ochoreniach dýchacích ciest, chrípke alebo nádche.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Skalná ruža #rakytník #kapucínka #echinacea #bylinky #bylinkový čaj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku