Kurací vývar nasýti aj lieči

S prichádzajúcimi chladnejšími dňami a sychravými počasím sa u ľudí zvyšuje riziko prechladnutia, angíny či chrípky. Ako prevencia pred nimi môže poslúžiť aj kurací či slepačí vývar.

17.10.2020 06:00
slepačí vývar, kurací vývar, polievka, miska,... Foto:
Každý vie, že dobrý slepačí či kurací vývar nie je len ,,pre dušu", ale aj ,,pre telo".
debata

Medicínu z kuchyne poznali už naše staré matere a je dobré spomenúť si na to aj dnes. Kurací, prípadne slepačí vývar je dobrý tak na zasýtenie, ale aj v rámci liečby. A to je v tomto období prechladnutí a chrípok viac ako aktuálne.

Už od stredoveku sa recepty na liečivý kurací vývar dedia z generácie na generáciu. Napríklad v židovskej kuchyni sa vývar nazýva aj tekutým penicilínom. Látky obsiahnuté v polievke totiž pôsobia protizápalovo, pomáhajú zmierňovať kašeľ a uvoľňujú upchatý nos. Posilňujú organizmus, imunitný systém, blahodarne pôsobia na tráviacu sústavu. Zjesť kuraciu polievku znamená zohriať telo zvnútra a doslova ho nabiť dôležitými vitamínmi. Hydratuje organizmus a je vynikajúcou kombináciou látok pre ich okamžité vstrebávanie do organizmu. Obsahuje proteíny, ktoré sú pri prechladnutí a pri nechuti do jedenia veľmi dôležité pre posilnenie imunity.

Kurací vývar okrem mäsa pozostáva aj zo zeleniny, ktorá predstavuje bohaté spektrum vitamínov a antioxidantov. Proces liečby tak prebieha rýchlejšie. Poctivá kuracia polievka podľa najnovších výskumov skutočne funguje ako liek. Výskum skúmal vplyv vývaru na pohyb bielych krviniek, ktoré chránia telo pred zápalom. Pri rôznych infekciách sa ich rýchlosť spomaľuje. Práve pri konzumácii kuracej polievky sa opäť aktivizujú, a tým sa telo s chorobou poráta skôr.

Slovenskí spracovatelia združení v Únii hydinárov Slovenska, uvedomujúc si priaznivé účinky kuracieho vývaru, ponúkajú na trhu kvalitné čerstvé kuracie polievkové zmesi, po ktorých by sme mali siahať v tomto chrípkovo-covidovom období častejšie.

Zdroj: Podľa publikovanej štúdie z roku 2000 o vplyve kuracieho vývaru pri prechladnutí a chrípke od lekára a výskumného pracovníka UNMC Stephena Rennarda, M. D.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hydina #hydinári #polievka #vývar