Nutrične hodnotná desiata by mala obsahovať kvalitné sacharidy, bielkoviny, porciu ovocia a zeleniny a tiež zdravý nápoj, ideálne čistú vodu alebo čaj bez cukru. Naopak, vyvarovať sa odporúča slaným údenárskym výrobkom, sladkostiam či nátierkam z čokolády.
Ako zdravý zdroj sacharidov v desiatej poslúži chlieb, rožok či iné druhy pečiva, rodičia by však mali dbať na to, aby pečivo bolo celozrnné – obsahuje totiž viac vlákniny. Bielkoviny deťom doplnia mliečne produkty, napríklad nátierka z čerstvého syra alebo tvarohu. Nič nepokazí ani kvalitná šunka s vysokým podielom mäsa. Pri príprave desiatej z ovocia a zo zeleniny možno využiť aj fantáziu, najmä v prípade, že deti nevedia vitamínom v takejto podobe prísť na chuť.
„Deti určite ocenia hravé tvary, ktoré si ráno pred odchodom do školy môžu pripraviť spolu s vami. Skúste to napríklad s uhorkovými loďkami, lienkami z cherry paradajok či hustým pralesom zo šalátu, z ktorého vykúka paprikový lev. Tieto kreatívne a nutrične vyvážené tipy na desiatu nájdete v našom e-booku Zdravá desiata,“ hovorí Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA.
Výživný olovrant deti vždy nabudí
Rovnako ako desiata, aj olovrant zvyšuje v organizme hladinu krvného cukru, vďaka čomu nenastane únava a vyčerpanosť. Popoludní už totiž telo strávilo obed, ktorý by mal byť najvýdatnejším jedlom dňa, no do večere ešte ostáva niekoľko hodín. Olovrant by mal predstavovať 10 % denného kalorického príjmu a pre deti by mal byť nutrične vyvážený, ale tiež zaujímavý a pestrý. U detí totiž pri výbere jedla rozhoduje nielen chuť, ale aj vzhľad. Vhodné je ísť ratolestiam príkladom, ľahké popoludňajšie jedlo by si teda mali pripravovať aj rodičia. Ideálnym, teda zdravým a energeticky hodnotným olovrantom môže byť napríklad celozrnné pečivo s domácou nátierkou, biely jogurt s ovsenými vločkami, hrsť orechov, šalát zo strúhanej mrkvy s jablkami, ovocné smoothie, ale aj čerstvé ovocie a zelenina.
„Dávka antioxidantov z ovocia a zeleniny pomáha správnej funkcii imunitného systému, ktorý je v tomto veku vyťažený,“ uviedol MUDr. Boris Bajer, odborník na výživu. Hoci deti vo všeobecnosti obľubujú sladkosti a na olovrant by si ich rady dopriali, energiu im tieto potraviny dodajú iba krátkodobo. Hladina cukru v krvi sa po konzumácii sladkostí rýchlo zvýši, no následne rýchlo klesne. Následkom môže byť ďalšia chuť na sladké, ale aj nepozornosť a nadmerná aktivita. „Ak chcete deťom dopriať na olovrant niečo sladké, siahnite po zdravšej alternatíve. Vynikajúcou voľbou, ktorá deti zasýti a dodá im energiu aj potrebné živiny, môže byť napríklad tvaroh s medom a ovocím alebo chia puding. Ďalšie užitočné tipy nájdete v e-booku Zdravý olovrant. Oba spomínané e-booky je možné nájsť na webstránke spoločnosti.
Čo školákom nedávať na desiatu
- Vyhnite sa rôznym údenárskym výrobkom, ktoré sú slané a obsahujú aj príliš veľa nekvalitných tukov.
- Kaloricky výdatné jedlá, ktoré by dieťa zasýtili na príliš dlho. V takom prípade by dieťa necítilo hlad na obed a mohlo by ho vynechať.
- Sladkosti a čokoládové nátierky obsahujú vysoké dávky cukru. Ich konzumáciou si telo síce energiu rýchlo doplní, ale rovnako rýchlo ju aj spotrebuje. Nie nadarmo sa im hovorí „prázdne kalórie“.
- Vysmážané pečivo a jedlá stimulujú mozog a vyvolávajú príjemné pocity. Ľahko sa z nich však vytvorí návyk a dieťa radšej uprednostní sladkú šišku pred vyváženou desiatou aj v budúcnosti.