Ak pankreas netvorí dostatočné množstvo tráviacich enzýmov, zákonite dochádza k zažívacím problémom, ktoré sú dôsledkom nedostatočného trávenia a vstrebávania bielkovín, tukov aj sacharidov (škrobov a cukrov). Následkom toho môže pri dlhodobom trvaní dôjsť k poruchám výživy, ktoré sa prejavujú neželaným chudnutím, výnimočne aj celkovým chátraním a čiastkovými problémami spôsobenými napríklad nedostatočným vstrebávaním vitamínov rozpustných v tukoch – A, D, E, K – či niektorých minerálnych látok.
Nedostatočná tvorba pankreatických enzýmov sa prejavuje: bolesťami brucha, nafukovaním, veľkým množstvom odchádzajúcich vetrov, zvýšeným zápachom stolice, riedkou hnačkovitou konzistenciou stolice, stolicou plávajúcou v toaletnej mise (dá sa ťažko spláchnuť).
Čítajte aj Žltá karta pre vašu pečeň. Vystaví vám ju vírusPrípravky s obsahom pankreatických enzýmov sú väčšinou registrované ako lieky a v indikovaných prípadoch ich môže lekár (gastroenterológ, internista) predpísať na recept s čiastočnou úhradou zdravotnej poisťovne. Keďže užívanie enzýmov vo forme liekov (výnimočne doplnkov výživy) nahrádza nedostatočnú produkciu v pankrease, hovoríme o suplementačnej liečbe. Prípravky môžu byť vo forme kapsúl, granúl alebo tabliet.
Enzýmy sa majú užiť súčasne s konzumáciou jedla alebo počas pitia nápojov. O dávkovaní sa treba poradiť s ošetrujúcim lekárom či lekárnikom (závisí aj od druhu konzumovaného jedla). Pankreatické enzýmy je najlepšie užiť na začiatku konzumácie alebo počas konzumácie stravy a nápojov (pitie čistej vody nevyžaduje užitie enzymatického prípravku). Ak sa majú užiť dve-tri dávky, prvý liek užite na začiatku jedenia, druhý, prípadne tretí v strede konzumácie. Enzymatické prípravky nie je dobré miešať s príliš horúcou stravou alebo zapíjať nadmerne horúcimi nápojmi. Ak má pacient problém s prehltnutím väčších kapsúl, môže ich otvoriť a drobné granulky vnútri zmiešať s mäkšou stravou alebo nápojmi. Ak pacient zabudne užiť enzymatický prípravok alebo ho nemá pri sebe, mal byť tomu prispôsobiť diétnu dávku svojho pokrmu a počas nasledujúceho jedla užiť obvyklú dávku enzýmov (nie dvojnásobnú!).
Tráviace enzýmy
- Proteázy – trávia bielkoviny
- Lipázy – štiepia tuky
- Amylázy – štiepia sacharidy