Ľudstvo čoraz viac trápia "choroby z blahobytu“

Žijeme v pretechnizovanom, uponáhľanom svete a často nemáme čas sa pokojne najesť či dopriať si aspoň trochu pohybu. To všetko môže viesť k takzvaným "chorobám z blahobytu“. Ktoré to sú? Najmä obezita, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza...

08.02.2022 11:00
obezita, detská obezita, nadváha, rodina,... Foto:
Rodičia by mali byť svojim deťom príkladom. Lenže ak majú sami nadváhu, často si neuvedomujú, že ňou trpí aj ich dieťa.
debata

Obezita

Obezita je stále vážnejším a rozšírenejším problémom, ktorý postihuje nielen dospelých, ale aj deti a adolescentov. Od roku 1975 sa výskyt obezity z celosvetového hľadiska strojnásobil. Približne dve miliardy ľudí na svete majú nadváhu, 650 miliónov z nich je obéznych. Obezita zapríčiňuje významné zvýšenie chorobnosti, invalidity a úmrtnosti, zhoršuje kvalitu života.

Diabetes mellitus

Na Slovensku žije takmer 400-tisíc diabetikov a počet chorých neustále rastie. Alarmujúci je najmä počet chorých s diabetom 2. typu. Spôsobuje to najmä zmena nášho životného štýlu. Väčšinu času trávime v kanceláriách, málo sa hýbeme, máme nadváhu. V liečbe sa preto preferuje najmä zmena životosprávy a dostatok pohybu. Viac ako 90 percent diabetikov 2. typu má navyše nadváhu alebo sú obézni. Je preto dôležité udržiavať si optimálnu váhu a hýbať sa. Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, ktorého symptómom je vysoká hladina glukózy v krvi. Na príčine je poškodenie buniek pankreasu, ktoré za normálneho stavu produkujú inzulín. Iba vďaka tomuto hormónu dokáže glukóza ako zdroj energie preniknúť až do vnútra bunky. Pri jeho absencii dochádza v organizme k poruchám spracovania cukrov a zároveň je narušený metabolizmus tukov a bielkovín. Ochorenie navyše vážne poškodzuje cievny systém, preto diabetikov častejšie ako zvyšok populácie ohrozuje infarkt, mozgová príhoda, strata zraku, postupné zhoršovanie funkčnosti obličiek, postihnutie nervov a amputácia nohy z dôvodu nehojenia chronických rán.

Portugalsko, koronavírus Čítajte viac Priemerná dĺžka života Slovákov patrí medzi najnižšie v Európe

Srdcovocievne ochorenia

Deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor ochorenia srdca – vysoký tlak, cholesterol, obezita, cukrovka, fajčenie. Choroby srdca a ciev majú na svedomí viac ako polovicu všetkých úmrtí na Slovensku a sú tiež najčastejšou príčinou hospitalizácií. Ochorenia srdca a ciev zásadne zasahujú do života práceschopnej časti obyvateľstva. Je to najmä tým, že dnešný spôsob života * teda zlé stravovanie, nedostatok pohybu a stres vedú k spôsobu života, ktorý je pre naše srdcia „smrteľným“ nebezpečenstvom. Odborníci upozorňujú aj na fakt, že dnešnej generácii detí hrozí, že bude choršia ako súčasná stredná a staršia generácia.

Osteoporóza

Postihuje najmä ženy po menopauze a podľa odhadov ňou celosvetovo trpí až 200 miliónov žien. Na Slovensku žije s týmto ochorením asi 270-tisíc ľudí. Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kosti, čím vzniká vysoké riziko zlomenín. Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí, ktoré najčastejšie postihujú krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia. Ochorenie sa môže celé roky vyvíjať celkom nenápadne a nespôsobovať žiadne ťažkosti, až kým sa neobjaví prvá zlomenina. Preto by mal preventívne navštíviť lekára každý, kto má viacero rizikových faktorov ochorenia, najmä ľudia nad 60 rokov. Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj správna životospráva, najmä pravidelné cvičenie, vhodné stravovanie, pravidelný pobyt na slnku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cukrovka #obezita #osteoporóza #civilizačné ochorenia #srdcové problémy #kardiovaskulárne riziko