Odborník na výživu: Môže obezita matky nejako ohroziť jej vyvíjajúce sa dieťa?

V postcovidovej dobe sme v situácii, keď veľmi stúplo množstvo ľudí s nadváhou a obezitou - na dve tretiny našej populácie. Môže obezita matky nejako ohroziť jej vyvíjajúce sa dieťa? Obézna žena má väčší problém otehotnieť, menej úspešné je aj prípadné umelé oplodnenie. Pri samotnom tehotenstve je u obéznej vyššie riziko tehotenskej cukrovky, ochorenia ciev v maternici, záťaže pohybového aparátu, alebo je vyššia šanca pôrodu cisárskym rezom. A aký vplyv má nadváha a obezita priamo na dieťa? Odpovedá výživový poradca Petr Havlíček.

13.10.2022 06:00
debata
Video
Odborník na výživu Petr Havlíček odpovedá na otázky týkajúce sa vplyvu obezity na budúcu matku a jej nenarodené dieťa.

Petr Havlíček (* 1969) je jeden z najznámejších českých výživových poradcov. Je absolventom Vysokej školy poľnohospodárskej v Brne, výživou a zdravým životným štýlom sa zaoberá už od roku 1995.

Najviac sa zapísal do povedomia osemročným účinkovaním v seriáli TV Prima „Ste to, čo jete“, mal tiež obľúbený program na Rádiu Impuls, o výžive napísal 6 kníh. K jeho klientom patria či patrili mnohí vrcholoví športovci (Kateřina Neumannová, Roman Šebrle, Petra Kvitová) aj ďalšie celebrity.

Obsah vznikol v spolupráci Pravdy s MALL.TV.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pôrod #dieťa #matka #obezita #umelé oplodnenie #nadhmotnosť #tehotnosť #Cesta za zdravím