- Zbierajte len tie huby, ktoré dobre poznáte. Ak si nie ste istí identifikáciou húb, konzultujte hubársku poradňu alebo skúseného hubára, ktorému sa dá dôverovať.
- Nikdy neochutnávajte surové huby.
- Huby vždy správne skladujte (nie v igelitových ani v mikroténových vrecúškach).
Foto: Rado Jakuš
- Huby vždy dostatočne tepelne upravte. Surové huby (v podstate všetky druhy) obsahujú termolabilné toxíny. Aj pred nakladaním (blanšírovaním) by sa mali huby tepelne spracovať.
- Pri ochutnávaní surových plodníc a konzumácii šalátov zo surových húb môže nastať ľahká otrava, aj keď išlo o jedlé huby.
- Pri nesprávnom skladovaní húb (v nepriedušných obaloch) vznikajú aj v jedlých hubách toxické látky následkom zaparenia. Po viacdňovom skladovaní vznikajú v plodniciach toxíny.
- Povery, že strieborná lyžička v kontakte s jedovatou hubou sčernie, alebo že jedovaté huby neobhrýzajú slimáky, neobstojí!
- Hubové jedlá sú ťažšie stráviteľné, preto sa neodporúča jesť ich vo veľkom množstve a nie vo večerných hodinách. Príčinou je prítomnosť väčšieho množstva nestráviteľného polysacharidu chitínu.
- Jedlé čerstvé huby, ktoré zmrazíte, môžete použiť na varenie aj po niekoľkých mesiacoch – ak už predtým neboli rozmrazené a opakovane zmrazené. Mrazenie je výborný spôsob konzervovania!
- Aj jedlé huby môžu byť za určitých okolností príčinou otravy. Ide najmä o pitie alkoholu pri konzumácii niektorých druhov húb – hnojník atramentový, hríb siný…
- Ťažkosti pri trávení húb môže spôsobiť aj veľké množtvo použitej masti pri príprave jedla.
- Deti do 6 rokov, tehotné ženy a dojčiace matky by nemali konzumovať nijaké huby!
(Materiál vznikol v spolupráci s PharmDr. Silviou Plačkovou, PhD., vedúcou Národného toxikologického informačného centra, autorkou publikácie „Neotrávte sa!“ a monografie „Intoxikácie hubami, rastlinami a živočíšnymi toxínmi“.)