Zelená zelenina (brokolica, zelená špargľa, zelené fazuľky) obsahuje pigment chlorofyl. Je veľmi citlivý na teplo a kyseliny. Farba tejto zeleniny preto bledne počas dlhého varenia a v prítomnosti väčšieho množstva kyseliny (napr. z citróna). Táto zelená zelenina však aj prirodzene obsahuje malé množstvo kyselín, ktoré vytečú v priebehu varenia a okyslia vodu. Túto prirodzene sa vyskytujúcu kyselinu pomôže zriediť väčšie množstvo vody. Zelenú zeleninu vždy varte bez pokrievky, aby sa kyselina nekondenzovala na pokrievke a následne neodkvapkávala naspäť do vody. Ak servírujete zeleninu s dresingom, ktorý obsahuje citrón alebo ocot, polejte ju až tesne pred servírovaním, aby sa farba zmenila čo najmenej.
Vhoďte zeleninu do vriacej osolenej vody, aby sa čo najrýchlejšie uvarila. Soľ tiež pomáha urýchliť proces varenia.
Červená a biela zelenina (červená cibuľa, reďkovka, rebarbora, cvikla, červená kapusta, biele zemiaky, karfiol, biela špargľa či petržlen) si na rozdiel od zelenej zeleniny vyžaduje varenie s kyselinou, ako je napríklad citrón, biele víno, hroznový ocot. Približne jeden, dve polievkové lyžice na liter vody. Kyselina v tomto prípade zabráni pigmentom vytekať do vody.
Pri varení použite pokrievku, aby sa čo najviac kyseliny zachovalo vo vode.
Čítajte viac Stravujete sa farebne? Viete, ktoré ovocie má najviac antioxidantov?Oranžová a žltá zelenina (mrkva, hokkaido tekvica, sladké zemiaky) obsahujú pigment karotén. Tento pigment je pomerne stály a toleruje akýkoľvek spôsob tepelnej úpravy. S kyselinou alebo bez, s pokrievkou alebo bez.
Ak pridávate kyselinu, pridajte ju až uprostred varenia, keďže kyselina udržuje zeleninu tvrdšiu.
(Podľa knihy Stravou k zdraviu vypracovanej na základe NFI protokolu, stravovania na báze chemickej interakcie potravín, ktoré dokáže stabilizovať cukrovku 2. typu, dokonca v niektorých prípadoch ukončiť antidiabetickú liečbu.)