Chcete sa zbaviť kilogramov? Ako zmeniť svoje stravovacie návyky?

12.01.2023 06:00
zdravie, zdravá strava, životný štýl, zelenina,... Foto:
Tuk z potravín živočíšneho pôvodu označujeme ako nasýtený. Zvýšená koncentrácia nasýtených tukov sa najväčšou mierou podieľa na vzniku aterosklerotických zmien v cievach.
debata

Nejedzte viac ako 50 g tučného syra alebo údenín týždenne

Tuk z potravín živočíšneho pôvodu označujeme ako nasýtený. Zvýšená koncentrácia nasýtených tukov sa najväčšou mierou podieľa na vzniku aterosklerotických zmien v cievach.

A dodávajú telu zbytočne veľa energie. Syry však aspoň obsahujú niektoré vitamíny a vápnik, ale údeniny dodajú telu len nadbytočné množstvo tukov a soli.

Vyberajte si nízkotučné syry (do 30 percent tuku v sušine), kuraciu či morčaciu šunku, ak je to čo i len trochu možné, nekupujte si hotové bagety, obsahujú totiž tučné salámy a majonézu.

Doprajte si radšej chudé kuracie či morčacie mäso a ryby, občas si doprajte chudé hovädzie alebo bravčové mäso.

Vymeňte maslo za nízkotučný margarín

Podľa prieskumov je približne 65 percent masla používaného na natieranie na pečivo. Avšak túto úlohu splní aj nízkotučný margarín. Ak ste však presvedčení, že sa bez masla nezaobídete, našľahajte ho a natrite na chlieb len tenkú vrstvu.

Vymeňte plnotučné mliečne výrobky za nízkotučné

Plnotučné mlieko a mliečne výrobky dodávajú strave tiež veľa nasýtených tukov a cholesterolu. To však neplatí o ich nízkotučných variantoch.

Zvyknite si nakupovať nízkotučné potraviny. Je to iba vec zvyku. Mnohí tvrdia, že im nízkotučné mlieko či jogurty nechutia. Naše chuťové bunky si však po určitom čase zvyknú na nové chute a po istom čase si rozdiely vôbec neuvedomujeme.

Doprajte si aspoň tri porcie zeleniny a dve porcie ovocia denne

Skúste si porcie zeleniny rozdeliť na raňajky, obed a večeru. Ovocie zjete bez problémov medzi jedlami. Ako prílohu môžete používať napríklad špenát, dusenú brokolicu či miešanú zeleninu.

Zemiaky sú niekedy tiež radené medzi zeleninu a sú najmenej energetickou prílohou. Majte doma vždy v zásobe mrazenú zeleninu, aby ste si v prípade, že sa vám minie čerstvá, mohli svoju porciu zeleniny dopriať.

Preferujte celozrnné pečivo pred bielym

Ak budete jesť celozrnné potraviny namiesto výrobkov z bielej múky, budete prijímať viac vlákniny, vitamínu E, B6, horčíka, zinku, medi, mangánu a draslíka.

Znížite tým aj možné riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, rakoviny či cukrovky. Vláknina v celozrnných potravinách navyše pomáha pri zápche, ktorou často trpia najmä ľudia s nadváhou či obézni.

Aspoň tri porcie strukovín týždenne

Rovnako ako zelenina aj strukoviny obsahujú veľa vlákniny a fytochemikálií, ktoré znižujú riziko rakoviny, srdcových ochorení, zápchy a cukrovky.

Na rozdiel od zeleniny obsahujú aj dôležité aminokyseliny a môžu tak nahradiť mäso či iné zdroje bielkovín.

Majú síce viac kalórií ako zelenina, ale zasa viac zasýtia. Skúste si pripraviť zmes fazule s rajčinovým pretlakom a zapečte to s tortillou.

Na sladké malinovky zabudnite

Konzumácia sladkých malinoviek stúpa nielen u nás, ale na celom svete. Pritom tieto pre svoj vysoký obsah cukru nezaháňajú smäd, ale dodajú telu obrovské množstvo kalórií. Vymeňte ich za čistú vodu, ovocné či zelené čaje.

Obmedzte alkohol

Alkoholické nápoje, najmä tvrdý alkohol a pivo, dodávajú prázdne kalórie a chuť do jedla, čo ľudia s nadváhou nepotrebujú.

Jedzte pestro a farebne

Ak budete jesť pestrú stravu, bude zároveň aj vyvážená. Budete tak zrejme prijímať dostatok všetkých živín, minerálov a vitamínov.

Je dôležité, aby ste sa pri jedle nenudili. Snažte sa, aby bol váš tanier farebný, čo najlepšie zaistí dostatok zeleniny. Vymýšľajte nové jedlá, pátrajte po nezvyčajných receptoch.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chudnutie #jedlo #obezita #stravovacie návyky