- Obsahuje desaťnásobne viac omega-3 mastných kyselín ako olivový olej. Jedným zo zdrojom „omega trojky“ sú ryby, ktorých konzumácia je u nás veľmi nízka. Repkový olej je významným zdrojom týchto zdraviu prospešných mastných kyselín.
- V porovnaní s inými druhmi má výhodný pomer mastných kyselín – ide o optimálny pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín (2 :1).
- Dlhší čas nemení svoje vlastnosti. Vyplýva to z jeho veľmi dobrej oxidačnej stability.
- Je vhodný na vyprážanie, pečenie, ale aj do studenej kuchyne na prípravu šalátov. Množstvo ľudí si ho spája výlučne s vyprážaním, v skutočnosti má však omnoho širšie možnosti použitia. Je chuťovo nešpecifický, takže sa netreba obávať nežiaducej pachuti v šalátoch či iných pokrmoch.
5. Repka olejná, z ktorej sa repkový olej vyrába, sa často nazýva „olivou severu“. Podobne ako olivový olej obsahuje veľké množstvo kyseliny olejovej.
6. Dve polievkové lyžice repkového oleja obsahujú toľko kyseliny alfa-linolénovej (ALA) zo skupiny omega-3 mastných kyselín, ktorá úplne pokryje fyziologickú potrebu človeka na deň.
7. Má vysoký obsah vitamínu E.
8. Je bohatým zdrojom rastlinných sterolov.
9. Môže byť hodnotným prvkom stravy tehotných žien aj malých detí. Môžu ho konzumovať aj deti v dojčenskom veku od šiestich mesiacov. Je vhodný na prípravu polievok a iných pokrmov pre ne.
10. Vykazuje dobré vlastnosti, aj čo sa týka pečenia. V tekutom stave je ideálny na prípravu piškótového cesta, omáčok, šalátov, majonézy. Môže sa používať na prípravu teplých aj studených pokrmov.