Má zmysel jesť vo februári paradajky a zeleninu zo supermarketu?

Každý pozná príbeh o dvanástich mesiačikoch. A o tom, že Maruška vďaka nim aj počas zimy mohla priniesť čerstvé jahody. Dnes je v supermarketoch celoročná dostupnosť mnohých druhov ovocia i zeleniny a nie je to žiadna rozprávka. Problém je často v tom, že mnohé produkty sú bez chuti a bez potrebných výživných látok, pretože sú zberané v nezrelom stave, aby k nám zvládli cestu z druhého konca sveta.

03.02.2024 06:00
muž s nákupom, ovocie a zelenina, zdravá strava Foto:
Sú ľudia, ktorí konzumujú len sezónne potraviny tak, ako to bolo v minulosti, keď neboli možnosti dovozu. Dovážané ovocie však nemusí byť nevyhnutne bez výživných látok.
debata (7)

Tropické ovocie sa prepravuje loďami cez more a vo všeobecnosti sa zbiera nezrelé. Na prepravu sa používajú špeciálne chladiarenské kontajnery, v ktorých je priemerná teplota 8–13 stupňov Celzia. Niektoré druhy ovocia sú veľmi náchylné na pokazenie, takže počas prepravy je potrebné ich dokonca ožiariť či chemicky konzervovať. Z prístavov sa ďalej náklad prerozdeľuje do kamiónov, ktorými sa preváža do obchodných reťazcov. Ešte niekoľko dní obyčajne čaká v dozrievacích skladoch, kým sa dostane na pulty predajní. Celý tento proces od zberu až po predajňu môže trvať aj niekoľko týždňov.

Je známe, že ovocie má najvyššiu výživovú hodnotu, keď sa zbiera zrelé a konzumuje bezprostredne po odtrhnutí. Pozostáva približne z 80 % vody a vo chvíli, keď ho oddelíme od zdroja živín, teda od rastliny či stromu, postupne stráca nielen vodu, ale aj živiny a schopnosť obrany pred nákazou mikróbmi. Zmena výživovej hodnoty ovocia od odtrhnutia až po konzumáciu je závislá od spôsobu manipulácie po zbere, od dĺžky a formy skladovania a od spôsobu prípravy na konzumáciu.

Spôsoby uchovania ovocia v zime

Jedným z najšetrnejších spôsobov, ako uchovať ovocie na zimu, je zamraziť ho. Mrazené ovocie obyčajne obsahuje viac živín ako čerstvé ovocie znehodnotené dovozom z veľkej diaľky. Logicky je optimálny spôsob sezónny zber ovocia z vierohodného zdroja, napr. drobné bobuľovité ovocie z babkinej záhradky a následné zamrazenie po jednotlivých porciách. Takto vydrží šesť mesiacov, niektoré druhy aj rok, a poruke je vždy výživná porcia. Chce to však naozaj veľkú mrazničku.

Ďalším historicky overeným spôsobom uchovávania ovocia na zimné obdobie je zaváranie. Ideálne je zavariť domáce ovocie zo záhradky, bez použitia rafinovaného cukru a konzervačných prísad. Ovocie by sa nemalo dlho variť, len blanšírovať po dobu maximálne troch minút. Tak sa zabezpečí, že živé enzýmy, ktoré sa dlhým zahrievaním aktivizujú, nerozložia vitamín C. Zároveň sa zachová svieži vzhľad a farba konzervovaných potravín.

Tretím najrozšírenejším spôsobom uchovania ovocia na zimné obdobie je sušenie. Sušené ovocie je bohaté na vlákninu. Konzervácia sušením minimalizuje obsah vody, čo však ide ruka v ruke so zvýšením koncentrácie cukrov. Treba rátať s tým, že napríklad také sušené jabĺčka obsahujú 50–70 gramov cukru na sto gramov výrobku. Cukry teda predstavujú viac ako polovicu ich hmotnosti. Rozhodne je to však zdravšia alternatíva priemyselne spracovaných sladkostí, obsahujú vlákninu, minerálne látky či vitamíny, ale tiež ich treba konzumovať s mierou. Uprednostňujte výrobky, ktoré neobsahujú oxid siričitý.

Aby Maruška nemusela cestovať ďaleko

Ďalšou možnosťou je kupovať čerstvé ovocie a zeleninu, o ktorom vieme, že je vypestované v slnečnej južnej Európe, čiže nie na úplne inom konci sveta (paradajky zo Španielska, Talianska, citróny z Turecka). Kľúčom k čerstvosti produktov niektorých značiek je plánovanie zberu plodín a ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie doručenie do prevádzok supermarketov (napr. značka Bon Via v Bille: citróny, kivi, mandarínky, brokolica, reďkovky…).

Počas mesiacov, keď k dispozícii nie je lokálne ovocie a zelenina zo Slovenska, by to pre mnohých mohla byť optimálna voľba za priaznivú cenu.

Vypestované na farmách, obrané v správnom čase, dodané priamo do siete obchodov. Maruška tak nemusí cestovať ďaleko mimo Európy.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #ovocie #zelenina #vitamíny #ovocie a zelenina #vitamíny a minerály