Ak vám stánkari tvrdia, že toto ovocie má slovenský pôvod, neverte im a nekupujte!

Slovenské melóny na predaj? V tom čase rozhodne ešte nie. Melóny, ktoré sa v súčasnosti ponúkajú v stánkoch pri cestách alebo na trhoch a pýšia sa slovenským pôvodom, slovenské celkom určite nie sú. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) preto upozorňuje spotrebiteľov, aby sa nenechali nalákať na ich kúpu od obchodníka, ktorý zámerne ľudí zavádza.

12.06.2024 16:00
zelenina, ovocie, košík Foto:
Dávajte si pozor na pôvod toho, čo kupujete.
debata

Slovenské melóny v polovici júna ešte len rastú na poliach južného Slovenska. Oslovení slovenskí pestovatelia hovoria, že ich melóny ešte len budú kvitnúť alebo sa ešte len začínajú vytvárať drobné plody. Prvé domáce melóny z tohtoročnej úrody, ktoré sa pestujú voľne na poliach, sa budú zbierať najskôr o mesiac, v polovici júla. Melóny z fóliovníkov prídu na rad o niečo skôr, pravdepodobne začiatkom júla.

„Aj ja osobne som sa v týchto dňoch stretol s predajom slovenských melónov pri cestách. Žiadne slovenské melóny to nie sú. Ide o vedomé klamanie zákazníka. Pôvod týchto melónov nepoznáme a môžeme aj oprávnene polemizovať, nakoľko sú bezpečné pre náš organizmus. Melóny z mimoeurópskych krajín sú pestované za iných podmienok ako v Európskej únii. Prípravky na ochranu rastlín sa mimo únie používajú v oveľa väčšej miere než v únii,“ hovorí Jakub Mankovecký zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

SPPK poukazuje na zavádzanie spotrebiteľov tými obchodníkmi, ktorí využívajú nevedomosť zákazníkov. Aj preto je na mieste vzdelávanie spotrebiteľa a apel viac nakupovať sezónnu slovenskú produkciu.

melón, červený melón, pásikavé tričko Čítajte viac Bezjadierkový melón je ovocný hit. Ako si vybrať ten správny kus?

Kľúčová je sezónnosť

„Ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, kedy a ktoré slovenské ovocie a zelenina sa dá v čerstvom stave kúpiť. Poďme preto viac so zákazníkmi hovoriť o sezónnosti, aby sme viac podporili našu produkciu, nie dovážanú. Prírodu nemôžeme naháňať, aj slovenské melóny potrebujú čas na to, aby zakvitli, narástli a dozreli. Apelujem preto na spotrebiteľov, aby nakupovali s rozumom a nedali sa nachytať,“ zdôrazňuje podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jozef Šumichrast.

Slovensko nie je sebestačné v produkcii melónov. Poľnohospodárov, ktorí sa dnes ešte stále venujú tomuto artiklu poľnohospodárskej produkcie, zostalo už len torzo. Podľa Komoditnej situačnej a výhľadovej správy za zeleninu sme v roku 2022 melón cukrový zbierali len z 25 hektárov pri produkcii 306 ton. Ekonomika pestovania nepustí, viaceré firmy v minulosti skončili s produkciou melónov pre nárast dovozov lacných melónov zo zahraničia, ktoré dozrievajú aj podstatne skôr.

Potvrdzujú to aj údaje zo Štatistického úradu SR. Kým v roku 2010 sa na Slovensko doviezli melóny v hodnote desať miliónov eur, v roku 2020 sa dovoz takmer zdvojnásobil na hodnotu 18,7 milióna eur. Vlani sa rastúci trend dovozov melónov ešte viac zvýšil. Zahraničných melónov sa k nám doviezlo za viac ako 35,5 milióna eur. Z európskych krajín dominujú importy najmä zo Španielska, Maďarska a Grécka.

O vodových melónoch sa hovorí, že sú zázrakom leta. Vďaka nim si vie organizmus doplniť dôležité tekutiny, minerály a vitamíny. Konzumáciou slovenských melónov, ktoré sa začnú teda predávať až o mesiac, navyše podporíme domácu regionálnu produkciu.

debata chyba
Viac na túto tému: #melón