Jablčný ocot pomôže s trávením, chudnutím a akné. Ako ho používať, aby nám neublížil?

Jablčný ocot má mnoho potenciálnych zdravotných benefitov. Treba však povedať aj to B a to, aké riziká so sebou nesie jeho časté užívanie. Čo by sme určite pri jeho pití nemali robiť?

31.07.2024 06:00
sshutterstock 2373544913 Foto:
Jablčný ocot má veľa benefitov.
debata

Jablčný ocot sa vyrába procesom nazývaným fermentácia a jeho zloženie môže byť ovplyvnené kvalitou a druhom použitých jabĺk. Rôzne druhy jabĺk môžu mať rôzny obsah cukru, čo môže ovplyvniť fermentačný proces a konečné zloženie octu.

Tradičný spôsob výroby jablčného octu zahŕňa dvojfázový fermentačný proces. Najprv sa cukry v jablkách fermentujú na alkohol (jablkové víno) pomocou kvasiniek. Následne sa alkohol fermentuje na ocot pomocou octových baktérií.

Väčšina octov, ktoré nájdete v obchode, sú číre, pasterizované a filtrované typy. Kvalitnejší je nefiltrovaný a nepasterizovaný jablčný ocot, ktorý môže byť mierne zakalený, pretože obsahuje tzv. „matku“ octu. Je považovaný za najvýživnejší, pretože obsahuje viac bioaktívnych látok, ako sú enzýmy a probiotiká.

Zloženie jablčného octu

Voda:
Voda je hlavnou zložkou jablčného octu.
Kyselina octová:
Kyselina octová je hlavnou účinnou látkou v jablčnom octe, ktorá mu dáva jeho charakteristickú kyslú chuť a mnoho jeho zdravotných benefitov. Koncentrácia kyseliny octovej sa zvyčajne pohybuje okolo 5 %.
Kyselina jablčná:
Táto kyselina prispieva ku kyslosti jablčného octu a tiež má určité zdravotné výhody, ako sú protizápalové a antioxidačné účinky.
Enzýmy:
Sú výsledkom fermentačného procesu a môžu podporovať trávenie.
Probiotiká:
„Matka“ jablčného octu, čo je zakalený sediment v nefiltrovanom jablčnom octe, obsahuje probiotické baktérie, ktoré môžu byť prospešné pre zdravie tráviaceho traktu.
Vitamíny a minerály:
Jablčný ocot obsahuje malé množstvá vitamínov a minerálov, ako sú vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, horčík, železo a fosfor.
Polyfenoly:
Tieto rastlinné zlúčeniny majú antioxidačné vlastnosti a môžu pomôcť chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

Benefity jablčného octu

Medzi najčastejšie uvádzané výhody patrí:

  • Podpora trávenia:

Jablčný ocot môže pomôcť pri trávení tým, že zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny, čo môže pomôcť pri rozklade potravy.

  • Regulácia hladiny cukru v krvi:

Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia jablčného octu môže zlepšiť citlivosť na inzulín a pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi po jedle.

  • Chudnutie:

Môže pomôcť pri chudnutí tým, že zvyšuje pocit sýtosti, čo môže viesť k zníženiu príjmu kalórií.

  • Zdravie srdca:

Jablčný ocot môže znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov, čo sú rizikové faktory pre srdcové ochorenia.

  • Antibakteriálne vlastnosti:

Má antibakteriálne účinky a môže pomôcť pri dezinfekcii a liečbe infekcií.

  • Zlepšenie pokožky:

Používanie jablčného octu na pokožku môže pomôcť pri liečbe akné a iných kožných problémov vďaka jeho antimikrobiálnym vlastnostiam a schopnosti vyrovnávať pH pokožky.

  • Podpora imunitného systému:

Obsahuje antioxidanty, ktoré môžu posilniť imunitný systém a chrániť telo pred škodlivými voľnými radikálmi.

Treba však mať na pamäti, že aj keď má jablčný ocot potenciálne zdravotné prínosy, jeho konzumácia by mala byť v primeranom množstve. Nadmerné užívanie môže spôsobiť nežiaduce účinky, ako je erózia zubnej skloviny, podráždenie hrdla alebo žalúdočné ťažkosti.

Jablčný ocot môže interagovať s určitými liekmi a zdravotnými stavmi. Pred začatím pravidelného užívania jablčného octu sa odporúča konzultovať s lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky.

Ako používať jablčný ocot

Jablčný ocot môžete používať rôznymi spôsobmi, v závislosti od vašich potrieb a preferencií. Tu sú niektoré bežné metódy užívania:

1. Riedený v nápoji

Najbežnejší spôsob užívania jablčného octu je riedený v nápoji.

Recept: Začnite s menšou dávkou (1 čajová lyžička) a postupne ju zvyšujte na 1–2 polievkové lyžice (15–30 ml), ktoré pridáte do veľkého pohára vody (cca 250 ml). Neprekračujte odporúčanú dávku, aby ste predišli nežiaducim účinkom.

Spôsob užívania: Tento nápoj môžete piť 1–2 krát denne, najlepšie pred jedlom. Po vypití jablčného octu si vypláchnite ústa vodou alebo použite slamku, aby ste minimalizovali kontakt s vašimi zubami.

2. Do šalátových zálievok

Jablčný ocot je výbornou prísadou do šalátových zálievok.

Recept: Zmiešajte jablčný ocot s olivovým olejom, horčicou, medom, soľou a korením podľa chuti.

3. Ako súčasť marinád

Použite jablčný ocot ako súčasť marinád na mäso, ryby alebo zeleninu.

4. V kombinácii s medom

Ak sa vám chuť jablčného octu zdá príliš silná, môžete ho zmiešať s medom.

Recept: Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu jablčného octu, 1 polievkovú lyžicu medu a pohár teplej vody.

5. Ako doplnok stravy (kapsule)

Jablčný ocot je dostupný aj vo forme kapsúl, čo môže byť pohodlný spôsob užívania pre tých, ktorí nemajú radi jeho chuť.

Video
Recept na jednoduchý šalát

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Coleslaw šalát na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chudnutie #trávenie #jablčný ocot