Ak konzumujete príliš veľa týchto potravín, hrozí vám vyššie riziko demencie

Ak sa chcete v budúcnosti vyhnúť rozvoju demencie, zamerajte sa viac na svoju stravu. Priemyselne spracované potraviny, medzi ktoré patria napríklad údeniny či konzervované jedlá, totiž riziko tohto vážneho civilizačného ochorenia zvyšujú.

03.08.2024 06:00
žena, jedlo, zdravá strava, šalát Foto:
Údeniny vymeňte za zeleninu.
debata (4)

Priemyselne spracované potraviny sú potraviny, ktoré prejdú rôznymi výrobnými procesmi predtým, než sa dostanú k spotrebiteľovi. Tieto procesy môžu zahŕňať konzervovanie, mrazenie, sušenie, fermentáciu, pridávanie konzervantov, farbív, príchutí a ďalších prísad. Medzi bežné príklady priemyselne spracovaných potravín patria údeniny, konzervované jedlá, cereálie, mrazené jedlá, sladené nápoje, rýchle občerstvenie a podobne.

Odborník na výživu: Všade samá zdravá strava! Aké sú však riziká pri nadmernej konzumácii ovocia a zeleniny?
Video

Hlavnými dôvodmi spracovania potravín sú predĺženie trvanlivosti, zlepšenie chuti, zjednodušenie prípravy a zvýšenie bezpečnosti konzumácie. Avšak nadmerná konzumácia priemyselne spracovaných potravín môže byť spojená s negatívnymi zdravotnými dôsledkami, ako sú obezita, cukrovka, srdcové choroby a teraz sa ukazuje, že predstavujú aj rizikový faktor pre rozvoj demencie.

Čo všetko môžu obsahovať priemyselne spracované potraviny? Konzervanty predlžujú trvanlivosť potravín tým, že zabraňujú rastu baktérií, plesní a iných mikroorganizmov. Farbivá dodávajú potravinám atraktívnejší vzhľad. Rôzne príchute, prírodné či umelé, zlepšujú zasa ich chuť. Sladidlá sa používajú na dosiahnutie sladkej chuti. Stabilizátory a emulgátory pomáhajú udržať konzistenciu potravín. Zahusťovadlá zasa zvyšujú hustotu. Do potravín sa pridávajú aj látky na zlepšenie vône. Protihrudkujúce látky zabraňujú hrudkovaniu potravín, ktoré sa predávajú vo forme prášku.

rodina, varenie, rodinné varenie, spoločné varenie, kuchyňa Čítajte viac Ako udržať zdravý črevný mikrobióm? Ktoré potraviny treba jesť a ktorým je lepšie sa vyhnúť?

Tieto potraviny si síce môžeme jednoducho kúpiť v obchode, avšak nášmu zdraviu, ani tomu mentálnemu, prospieť nemusia. Ukazuje to aj výskum, ktorého výsledky prezentovali vedci na medzinárodnej konferencii organizovanej Asociáciou pre Alzheimerovu chorobu. Výskumníci sledovali až 43 rokov viac ako 130 tisíc Američanov. Tí každé dva až štyri roky pravidelne vypĺňali dotazník o svojom jedálničku. Zistilo sa, že za sledované obdobie diagnostikovali demenciu 11 tisícom z nich.

Zvýšené riziko

Štúdia zistila, že účastníci, ktorí si dopriali dvakrát týždenne údeniny ako párky, klobásy či slaninu, mali o 14 percent vyššie riziko, že sa u nich rozvinie demencia v porovnaní s tými, ktorí si tieto potraviny na tanier servírovali maximálne trikrát za mesiac. Stačilo však jednu porciu údenín nahradiť napríklad orechmi či strukovinami a riziko demencie sa znížilo až o 20 percent.

Vedci upozorňujú, že výsledky štúdie nemožno brať doslovne, pretože na rozvoj demencie má vplyv viacero faktorov, medzi ne patrí napríklad fajčenie či pitie alkoholu, ale aj psychické vplyvy ako osamelosť, depresie či nadbytok stresu.

Ani vplyv stravy však nemožno podceňovať. Vedci majú dve teórie, ktoré vysvetľujú, prečo nie je dobré konzumovať nadbytok priemyselne upravených potravín. Ich konzumácia zhoršuje stav ciev, čo vedie nielen k infarktom či náhlym cievnym mozgovým príhodám, avšak môže to zhoršovať aj funkcie mozgu ako pamäť či orientácia. Spracované potraviny tiež priamo poškodzujú bunky mozgu, môžu v ňom spôsobovať napríklad zápal, čo neskôr vedie k rozvoju demencie.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #demencia #údeniny