Diéta s nízkym obsahom FODMAP dočasne obmedzuje vo vašom jedálničku určitú skupinu sacharidov, aby sa zmiernili nepríjemné symptómy a aby si váš tráviaci trakt oddýchol. Odstránenie dráždivých látok dáva vašej črevnej výstelke šancu sa opraviť a môže sa tak obnoviť zdravá rovnováha črevnej mikroflóry. FODMAP je doslovná skratka pre Fermentovateľné Oligosacharidy, Disacharidy, Monosacharidy a Polyoly.
Vhodná je pre ľudí so syndrómom dráždivého čreva, nadmerným rastom baktérii v tenkom čreve (SIBO), ale ako krátkodobá diéta je vhodná pre každého, kto má akékoľvek tráviace problémy.
Príprava na FODMAP diétu
Tak ako každá diéta aj táto si vyžaduje poctivý prístup. Rozdelená je do viacerých fáz a pri tej prvej (eliminačnej) by ste rozhodne nemali podvádzať. Ak to urobíte, celá snaha bola zbytočná. Premyslite si dopredu, či vás nečakajú udalosti (svadba, oslavy výročia,…) kedy by mohlo byť pre vás náročné vylúčiť niektoré jedlá.
Vyčistite si chladničku od potravín s vysokým obsahom FODMAP (zoznam uvádzame nižšie) a vopred si premyslite jedálny lístok.
Veďte si denník, kde si budete zapisovať, čo ste jedli a aké ste mali príznaky. Pomôže vám to identifikovať spúšťače a sledovať váš pokrok.
Ak si neveríte, že by ste to zvládli, zvážte konzultáciu s dietológom alebo odborníkom na výživu, ktorý má skúsenosti s FODMAP diétou.
Pri tejto diéte hladovať nebudete, no napriek tomu sa mentálne nastavte, že niektoré potraviny nesmiete jesť.
Ako funguje FODMAP diéta?
Diéta prebieha v troch fázach:
1. Eliminačná fáza: V tejto fáze sa všetky potraviny s vysokým obsahom FODMAP vylúčia zo stravy. Táto fáza trvá 4 až 6 týždňov a cieľom je znížiť príznaky na minimum.
2. Reintrodukčná fáza: Dĺžka reintrodukčnej fázy je v priemere osem týždňov. Počas tejto fázy zostanete naďalej na diéte s nízkym obsahom FODMAP a zároveň znovu zavádzate jedlo s vysokým obsahom FODMAP z každej kategórie FODMAP, jeden po druhom. Strávite niekoľko dní testovaním každej potraviny vo zvyšujúcom sa množstve, aby ste našli svoj prah tolerancie. Medzi každým testom strávite niekoľko dní späť na prísnej eliminačnej diéte, aby ste sa vyhli akýmkoľvek krížovým účinkom. Určite sami zistíte, že určité potraviny vám v menšom množstve problém nerobia, no vo väčších dávkach vás už budú obťažovať. Polovica jogurtu vám neurobí nič, no celý vás už poženie na toaletu. Čaká vás doslova detektívna práca.
3. Personalizácia stravy: Na základe výsledkov z reintrodukčnej fázy sa vytvorí dlhodobý stravovací plán, ktorý vylučuje len tie FODMAP, ktoré netolerujete. Nie sú to zlé či nezdravé jedlá, len nie sú skrátka pre vaše zažívanie vhodné. Ich vylúčením sa zmení vaša kvalita života a budete si môcť v kľude vychutnať tie, ktoré vás netrápia.