Jete príliš rýchlo, kombinujete bielkoviny a sacharidy, konzumujete príliš veľa pálivých korenín alebo sa do chladničky vydávate neskoro večer. To je len niekoľko diétnych chýb, ktoré často robíme a ktoré môžu mať zlý vplyv na naše trávenie a zdravie celkovo. Čoho sa teda radšej vyvarovať? Tu je 20 výživových odporúčaní.
Nepravidelné stravovanie – Vynechávanie jedál alebo dlhé pauzy medzi jedlami môžu viesť k prejedaniu alebo výkyvom v hladine cukru v krvi, čo má negatívny vplyv na energiu a náladu.
Nadmerná konzumácia sýtených nápojov – Spôsobuje nafukovanie a kyslosť žalúdka, môže zhoršiť reflux a podporovať vznik žalúdočných vredov.
Konzumácia ovocia po jedle – Môže spôsobiť fermentáciu v žalúdku, nafukovanie a plynatosť.
Pitie studených nápojov počas jedla – Spomaľuje trávenie a môže spôsobovať kŕče alebo nepohodlie v žalúdku.
Čítajte viac Ako udržať zdravý črevný mikrobióm? Ktoré potraviny treba jesť a ktorým je lepšie sa vyhnúť?Jesť príliš rýchlo – Nedostatočné prežúvanie potravy zaťažuje trávenie a vedie k problémom, ako je nadúvanie či pálenie záhy.
Kombinovanie jedál bohatých na bielkoviny a sacharidy (napr. mäso a zemiaky) – Tieto potraviny sa trávia rôzne, čo môže spôsobiť tráviace problémy.
Jesť neskoro večer – Môže spôsobiť reflux a narušiť spánok kvôli pomalšiemu tráveniu v noci.
Konzumácia priemyselne spracovaných potravín – Obsahujú chemické látky a konzervanty, ktoré môžu zaťažovať tráviaci trakt a spôsobiť zápaly.
Nadmerná konzumácia sladkostí a rafinovaného cukru – Vedie k nerovnováhe črevnej mikroflóry, čo spôsobuje nadúvanie, hnačky a iné tráviace ťažkosti.
Nedostatok vlákniny v strave – Spôsobuje zápchu a iné problémy s trávením.
Pitie kávy na prázdny žalúdok – Môže viesť k podráždeniu sliznice žalúdka a zvyšuje riziko problémov, ako je pálenie záhy.
Čítajte viac Po akom čase od raňajok konzumovať desiatu?Nedostatočný príjem vody počas dňa – Zhoršuje trávenie, vedie k zápche a môže spôsobovať únavu.
Konzumácia tučných a ťažkých jedál pred cvičením – Môže spôsobiť nepríjemné pocity a problémy pri trávení počas fyzickej aktivity.
Používanie príliš veľa soli – Nadmerný príjem soli prispieva k vysokému krvnému tlaku a dehydratácii.
Konzumácia alkoholu počas jedla – Spomaľuje trávenie, zvyšuje kyslosť v žalúdku a môže viesť k problémom s pečeňou.
Nadmerná konzumácia vyprážaných jedál – Spôsobuje tráviace problémy, ako je pálenie záhy, nadúvanie či pocit ťažoby.
Pitie ovocných štiav namiesto jedenia celého ovocia – Ovocné šťavy často obsahujú menej vlákniny a viac cukru, čo môže negatívne ovplyvniť trávenie a hladinu cukru v krvi.
Konzumácia mrazených jedál bez ich dôkladného rozmrazenia – Nedostatočne rozmrazené potraviny môžu byť náročné na trávenie a zvýšiť riziko bakteriálnej kontaminácie.
Pridávanie veľkého množstva pálivých korenín do jedla – Dráždia žalúdok, spôsobujú pálenie záhy alebo dokonca zhoršujú žalúdočné vredy.
Vynechávanie raňajok – Môžu vzniknúť problémy s hladinou cukru v krvi a znížená energetická hladina počas dňa, čo negatívne ovplyvňuje metabolizmus.