„Syndróm polycystických vaječníkov je jednou z najčastejších príčin zníženej plodnosti. Liečba prebieha s pomocou kombinácie úpravy životného štýlu a liekov, prípadne v rámci komplexnej liečby v centre asistovanej reprodukcie. S pomocou odborníkov nemusí byť prekážkou k vytúženému tehotenstvu,“ tvrdí MUDr. Viera Belušáková PhD., gynekologička a reprodukčná špecialistka z GYNCARE.
Syndróm polycystických vaječníkov sa za ochorenie považuje len od 20. storočia, ide však o poruchu, ktorou trpeli ženy už v staroveku. Hoci sa kedysi vyskytoval výnimočne, dnes patrí medzi najčastejšie endokrinné poruchy u mladých žien a dôležité je uviesť, že sa týka viacerých orgánových sústav. Za priekopníkov moderného prístupu k syndrómu polycystických vaječníkov sa považujú doktori Irving Stein a Michael Leventhal, ktorí v roku 1935 po skúmaní siedmich žien, opísali všetky jeho známe príznaky – maskulinizácia (nadobúdanie mužských sekundárnych pohlavných znakov u žien), nepravidelná menštruácia a početné cysty na vaječníkoch. Objavenie súvislostí medzi vynechávaním menštruácie a zväčšením vaječníkov a pomenovanie týchto príznakov sa pri tejto diagnóze považuje za prelom. Odhaliť zväčšené vaječníky bolo totiž v 30. rokoch 20. storočia náročné (bolo treba chirurgicky otvárať brušnú dutinu).
Dr. Nadia Brito Pateguana, v súčasnosti žijúca v Kanade, sa spojila s odborníkom na výživu Dr. Jasonom Fungom a napísali knihu, ktorej cieľom je odpovedať na otázky, ako zvrátiť PCOS alebo tejto diagnóze predísť pomocou nízkosacharidovej diéty a prerušovaného pôstu, pretože za hlavnú príčinu tejto diagnózy považujú nadbytok inzulínu. Radia, ako si zostaviť stravovací plán. Takmer tristostranovú prehľadnú príručku vydalo vydavateľstvo Príroda tento rok.
Nie je to zopár vyrážok na tvári
Medzi tzv. Rotterdamské kritériá diagnostiky syndrómu polycystických ovárií patrí hyperandrogenizmus (zvýšená hladina androgénov v ženskom tele), ďalej nepravidelná ovulácia alebo jej vymiznutie a početné cysty na vaječníku alebo na oboch vaječníkoch. Samozrejme, odborníci vedia, že musia vylúčiť aj iné ochorenia, ktoré môžu byť spojené s týmito príznakmi. „V tejto súvislosti je dôležité poukázať na to, že hoci mnohé ženy s PCOS trpia aj obezitou, inzulínovou rezistenciou a cukrovkou 2. typu, tieto medzi diagnostické kritériá syndrómu polycystických vaječníkov nepatria,“ píše sa v knihe.
Ak by mať PCOS znamenalo mať akné a občas nemať menštruáciu, potom by to nebolo také zlé. No, nanešťastie, toto ochorenie môže spôsobiť mnohé iné problémy týkajúce sa rozmnožovacej sústavy a aj iných orgánových sústav. Okrem porúch ovulácie a s tým súvisiacich problémov s plodnosťou aj sprievodné ťažkosti spojené s tehotenstvom, srdcovo-cievne ochorenia, stukovatenie pečene, spánkové apnoe, úzkosť a depresiu, cukrovku 2. typu, metabolický syndróm, dokonca rakovinu.
Ako PCOS účinne liečiť?
V knihe autori vysvetľujú, čo je podstatou inzulínovej rezistencie (telo sa stáva akoby menej citlivým na inzulín) a s ňou súvisiacimi poruchami látkovej premeny. Je tu aj kapitola na tému liekov a chirurgických zákrokov, pretože autorka o diagnóze vie dosť na základe vlastných skúseností. PCOS trpí už viac ako 20 rokov. „Pravdepodobnosť otehotnieť vďaka asistovanej reprodukcii je u žien s PCOS vyššia ako u žien s inými zdravotnými problémami spôsobujúcimi neplodnosť,“ píše Dr. Pateguana. Je to vraj najmä z dôvodu, že väčšina žien trpiacich týmto syndrómom má približne do štyridsiatky vo vaječníkoch dostatok vajíčok, ktoré je možné pri umelom oplodnení odobrať a oplodniť v laboratóriu.
Ako PCOS účinne liečiť? Podľa autorov je nesmierne dôležitá strava. Čo a koľko a ako často jesť je téma na niekoľko kapitol. V stručnosti by základ stravy mali tvoriť zdravé tuky a vláknina, pričom vyhnúť sa treba potravinám obsahujúcim veľa sacharidov (zemiaky, ryža, cukor) zvyšujúcim hladinu inzulínu v krvi a takisto prozápalovým potravinám (to sú sacharidy, ale aj oleje z niektorých orechov a semien ako gaštany, kešu či pistácie). Z ovocia autori odporúčajú jedine bobuľovité ovocie v primeranom množstve, pri zelenine možno konzumovať prakticky všetko (najmä zeleninu rastúcu nad zemou). Hovoria však nie koreňovej zelenine a zelenine obsahujúcej škrob (batáty, mrkva, repa, strukoviny, tekvica, zemiaky…). Vyhnúť sa treba aj akýmkoľvek sladidlám (aj „zdravým“) a v tejto diéte sa vo veľkej miere obmedzuje aj mlieko. V istej miere sa povoľujú kyslomliečne výrobky (jogurt, kefír, syry, kyslá smotana). Súčasťou publikácie sú aj recepty a príbehy žien.
Zásadnou zmenou v stravovaní a životnom štýle (pohyb je nevyhnutný) je možné príznaky a zdravotné problémy zvrátiť. Optimálne je určite konzultovať aj s niektorým z výživových špecialistov na Slovensku. Knihu na tému stravovania a neplodnosti napísal napríklad aj odborník na výživu MUDr. Boris Bajer (názov je Protokol prirodzenej plodnosti).