Je zdravá, ak je horká. A vôbec nemusí súvisieť s priberaním

Slováci sú milovníkmi čokolády. Spotrebitelia nasledujú trendy, ktoré k nám prenikajú z čokoládových veľmocí, akými sú Francúzsko či Belgicko. Súbežným trendom je aj dlhodobo rastúca obľuba čokolád s vysokým obsahom kakaa.

01.11.2024 06:00
maškrtenie, čokoláda, sladkosti Foto:
Recept pre naše srdcia: zelený čaj, pohár červeného vína a malý kúsok horkej čokolády denne.
debata (2)

Áno, čokoláda totiž môže byť aj zdravá. Vedecké štúdie uvádzajú, že väčšina produktov, ktoré obsahujú kakao, v sebe ukrýva aj prirodzené antioxidanty. Patrí k nim aj kvalitná horká čokoláda, ktorá obsahuje omnoho vyššie množstvo antioxidantov ako mliečna čokoláda. Je to dané vyšším obsahom kakaa vo výrobku. Platí totiž, že čím viac kakaa, tým lepšie. Väčšina zdravotných plusov sa týka len kvalitnej horkej čokolády, ktorá obsahuje minimálne 70 % kakaa. Zubní lekári dokonca tvrdia, že kvalitná horká čokoláda má rozhodne menší kazotvorný potenciál ako mliečna či biela. V menšom množstve sa v nej totiž vyskytujú tzv. skvasovateľné sacharidy (repný alebo trstinový cukor).

Ktorá je najkvalitnejšia?

Slovo čokoláda má svoj pôvod v jazyku pôvodných obyvateľov stredného Mexika. Vyrába sa zo semien plodov kakaovníka. Kakaové bôby začali ako prví spracúvať Mayovia. Na starý kontinent ich Krištof Kolumbus priviezol roku 1503. V polovici 17. storočia sa za ich kilogram platilo troma kilami zlata! Poznáme viacero druhov čokolády. Najkvalitnejšie obsahujú vysoké množstvo kakaa a minimum pridaného cukru. Kvalitná horká čokoláda musí mať minimálne 35 % kakaa. „Aj my ponúkame široký sortiment čokolád vrátane tých najkvalitnejších s vysokým percentuálnym podielom kakaa až po mliečne či biele čokolády alebo rôzne kombinácie s orieškami či ovocím. Každý si nájde tú svoju,“ tvrdí hovorca BILLA Marek Kravjar.

Čo všetko dokáže s naším zdravím?

Tmavá horká pochúťka vôbec nemusí súvisieť s priberaním. Kakaová dobrota totiž pri pravidelnej a primeranej konzumácii nemá vplyv na zvýšenie telesnej váhy. Práve naopak, poteší srdce a zlepší krvný tlak. Hlavnou zložkou chutnej maškrty je kakao, ktoré zaraďujeme medzi zdraviu prospešné zlúčeniny. Nachádzajú sa v ňom najmä tzv. flavanoly (druh flavonoidov), ktoré zlepšujú srdcovo-cievne funkcie ľudského organizmu. Ide o bioaktívne rastlinné látky, ktoré sa tiež nachádzajú trebárs vo víne, v čaji, jablkách a hruškách. Európsky výskumný projekt pod názvom Fraviola bol zameraný na štúdium kakaových flavanolov. Výskumníci ponúkli účastníkom projektu dva nápoje, jeden s obsahom kakaových flavanolov a druhý bez týchto látok. V obidvoch prípadoch hodnotili účinok na zdravie srdca a ciev u ľudí, ktorí nemali v minulosti kardiovaskulárne problémy. Vedci prišli na to, že kakaový nápoj s flavanolmi zlepšoval zdravie srdca.

Čokoládu však nemáme jesť každý deň ako bežnú potravinu, ale ako maškrtu. Netreba zabúdať, že zo zdravotných benefitov čokolády ukrajuje pridaný cukor alebo smotana.

Viete, že…

  • čokoláda bola kedysi posvätným nápojom Aztékov? Tí prinášali čokoládový nápoj do svätýň bohov a pri kultových obradoch symbolizoval ľudskú krv
  • miestami, kde sa zdokonaľovali recepty na čokoládu, technika praženia a spracúvanie kakaových bôbov, boli odjakživa kláštorné kuchyne?
  • v dávnej minulosti sa čokoláda podávala len na kráľovských dvoroch či v najlepších francúzskych salónikoch?
  • vďaka kofeínu čokoládová pochúťka podporuje schopnosť sústrediť sa a zvyšuje aktivitu mozgu?
  • kakao, ak je konzumované bez cukru, pomáha znižovať krvný tlak?
  • chemické látky, ktorých je v čokoláde viac ako 300, pomáhajú uvoľňovať sérotonín v mozgu a zlepšujú náladu?
  • recept pre naše srdcia: zelený čaj, pohár červeného vína a malý kúsok horkej čokolády denne

Horká čokoláda a spotrebiteľ

Ak sú na obale tabuľky uvedené slová horká čokoláda, znamená to splnenie určitých legislatívnych povinností. Výrobca musí dodržať stanovený podiel celkovej kakaovej sušiny aj kakaového masla. V horkej čokoláde sa však môže nachádzať aj mliečny tuk alebo sušené mlieko. Takže ľudia citliví na mliečnu bielkovinu by si mali vždy prečítať jej zloženie.

Prevažujúcou zložkou v horkej čokoláde býva kakaová hmota alebo kakaová sušina. Cukru je v nej menej ako v mliečnej čokoláde, ale jeho podiel sa môže v prípade jednotlivých druhov značne odlišovať! Pri nákupe preto treba venovať pozornosť informáciám na obale.

Obsah celkovej kakaovej sušiny – pre horkú čokoládu je predpísaných minimálne 35 percent. Čím viac celkovej kakaovej sušiny (kakaovej hmoty), tým vyššia je cena výrobku. Čím jej je menej, tým viac cukru obyčajne obsahuje.

Kakaové maslo je tuk získaný z kakaových bôbov. Má jasnožltú farbu a pri izbovej teplote je tvrdý a krehký. Bod topenia má medzi 32 až 38 stupňami Celzia, čo je blízke telesnej teplote, preto sa čokoláda doslova roztápa v ústach. Má charakteristické zloženie mastných kyselín, čo pri analýzach uľahčuje odhalenie falšovania čokolády. Horká čokoláda obsahuje minimálne 18 percent kakaového masla.

Rastlinné tuky nekakaového pôvodu – sa môžu pridávať tiež. Ale len niektoré. Ich podiel vo výrobku však nesmie prekročiť 5 percent.

Obozretnosť sa odporúča pri kupovaní horkých čokolád, ktoré neavizujú mliečnu zložku. Test mesačníka dTest v minulosti ukázal, že pravdepodobne používanie rovnakých výrobných liniek na mliečnu aj horkú čokoládu kontaminuje horké čokolády mliečnou bielkovinou v množstve vyššom, aké je možné považovať iba za „stopy“.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #čokoláda #sacharidy #antioxidanty #cukor #horká čokoláda