Vysoký krvný tlak ovplyvňuje strava
Jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré ovplyvňujú krvný tlak, je strava. To, čo jeme, priamo ovplyvňuje stav našich ciev, funkciu srdca aj množstvo tekutín v tele. Niektoré potraviny môžu priamo prispieť k zvýšeniu krvného tlaku a zhoršiť váš zdravotný stav, upozorňujú viaceré portáli, ako Health, Healthline či Knowridge. Preto je dôležité nielen vedieť, čo jesť, ale aj čoho sa vyvarovať. Práve preto sme pre vás zostavili zoznam najproblematickejších potravín, ktoré by ľudia trpaci hypertenziou mali zo svojho jedálnička vylúčiť alebo obmedziť.
1. Soľ a slané potraviny
Nadmerný príjem sodíka je priamo spojený so zvýšením krvného tlaku. Soľ je hlavným zdrojom sodíka v našej strave. Okrem priameho solenia jedál je potrebné dávať pozor na skryté zdroje soli, ako sú konzervované potraviny, údeniny, syry a slané pochutiny. Odporúča sa obmedziť denný príjem soli na menej ako 5 gramov, čo zodpovedá približne jednej čajovej lyžičke.
2. Spracované a údené mäso
Údeniny, ako sú salámy, klobásy či slanina, obsahujú vysoké množstvo soli a nasýtených tukov. Tieto zložky môžu prispievať k zvýšeniu krvného tlaku a zhoršeniu celkového kardiovaskulárneho zdravia. Namiesto nich je vhodné uprednostniť chudé mäso, ako je kuracie alebo morčacie, a to v čerstvej forme.
3. Konzervované a instantné polievky
Mnohé konzervované a instantné polievky obsahujú vysoké množstvo sodíka, ktorý slúži ako konzervant a zvýrazňovač chuti. Pravidelná konzumácia týchto výrobkov môže prispieť k zvýšeniu krvného tlaku. Je lepšie pripraviť si polievky doma z čerstvých surovín.Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Výborné pečeňové knedličky do polievky na Varecha.sk
4. Nakladané potraviny
Nakladaná zelenina, ako sú uhorky či kyslá kapusta, môže takisto obsahovať vysoké množstvo soli, ktorá sa používa pri konzervovaní. Aj keď môžu byť zdrojom probiotík, ich vysoký obsah sodíka môže negatívne ovplyvniť zdravie vášho srdca.
5. Alkohol
Nadmerná konzumácia alkoholu môže taktiež zvýšiť krvný tlak. Aj keď niektoré štúdie naznačujú, že mierna konzumácia červeného vína môže mať pozitívny vplyv na srdce, je dôležité dodržiavať odporúčané limity. Pre mužov sa odporúča neprekročiť dve štandardné dávky alkoholu denne (3 dcl), pre ženy jedna (1,5 dcl).
Čítajte viac Alkohol spôsobuje rakovinu, mení v tele veci, ktoré pred ňou chránia, upozorňuje známy odborník. A netýka sa to len tých, čo sú od neho závislí6. Kofeínové nápoje
Káva, energetické nápoje a niektoré nealkoholické nápoje obsahujú kofeín, ktorý môže krátkodobo zvýšiť krvný tlak. Ak máte problémy s hypertenziou, je vhodné obmedziť príjem kofeínu alebo sledovať, ako naň vaše telo reaguje.
7. Sladkosti a cukrovinky
Potraviny s vysokým obsahom cukru môžu prispievať k priberaniu na váhe, čo je rizikovým faktorom pre vysoký krvný tlak. Navyše, nadmerný príjem cukru môže ovplyvniť citlivosť na inzulín a viesť k metabolickým poruchám. Je preto dôležité obmedziť konzumáciu sladkostí a uprednostniť prirodzené zdroje cukru, ako je napríklad ovocie.
8. Fast food a vyprážané jedlá
Rýchle občerstvenie a vyprážané jedlá často obsahujú vysoké množstvo soli, nasýtených a transmastných tukov. Tieto zložky môžu prispievať k zvýšeniu krvného tlaku a zhoršeniu zdravia srdca. Namiesto toho je lepšie pripraviť si jedlo doma, kde máte kontrolu nad použitými ingredienciami.9. Syry s vysokým obsahom tuku a soli
Niektoré druhy syrov, najmä tvrdé a zrejúce, môžu obsahovať vysoké množstvo soli a nasýtených tukov. Pri ich konzumácii je dôležité sledovať množstvo a frekvenciu. Uprednostnite syry s nižším obsahom tuku a soli, ako je napríklad tvaroh alebo čerstvý syr.
10. Polotovary a mrazené jedlá
Polotovary a mrazené jedlá, ako sú mrazené pizze, lasagne alebo hotové jedlá, sú často plné skrytého sodíka, konzervačných látok a nezdravých tukov. Tieto jedlá síce šetria čas, ale pravidelná konzumácia môže viesť k vážnym zdravotným problémom – srdcovo-cievnym ochoreniam, obezite, cukrovke 2. typu, chronickým zápalom a poškodeniu obličiek. Zmena stravovacích návykov môže významne prispieť k zníženiu krvného tlaku a zlepšeniu celkového zdravia. Konzultácia s odborníkom na výživu alebo lekárom vám môže pomôcť individuálne nastaviť odporúčania prispôsobené vašim potrebám.