Čokoláda, cukríky, lízatká, oriešky aj ovocie. Ktoré dieťa by sa netešilo na Mikuláša? Rodičov čaká náročná úloha, potešiť svoje deti, no zároveň im nezarobiť na boľavé brušká či zúbky.
Čoraz populárnejšie sú preto sladkosti, ktoré oproti tým bežným pôsobia zdravším dojmom. Či sú to dobroty zo sušeného ovocia, domáce koláče s nízkym obsahom cukru alebo oriešky máčané v kvalitnej horkej čokoláde. Nič však netreba preháňať.Nutričná špecialistka Judita Tkáčová vysvetľuje, že je len na rozhodnutí rodičov, či sa priklonia skôr k zdravším alternatívam, alebo prižmúria oči a pribalia do balíčka aj sladkosť, s ktorou sa možno úplne nestotožňujú.
![11 receptov na makové koláče. Sviatočná štóla, pité aj opité a nezabudli sme ani na rýchlovky pre lenivé gazdinky](https://ipravda.sk/res/2024/11/28/thumbs/varecha-51ed16540d160bb328f4392f5f37d218-stvorec.jpg)
„Najväčšou chybou je podľa mňa kupovať toho príliš veľa a nenastaviť si jasné pravidlá, koľko toho môžu deti denne zjesť. Ak chceme, aby zažili radosť z rozbaľovania väčšieho balíčka, môžeme im doň pribaliť napríklad vianočnú knižku, formičky na medovníčky alebo figúrku s vianočným motívom,“ prízvukuje odborníčka.
Na tresty nie je správny čas
A čo do balíčka určite nepatrí? Tkáčová pri tejto otázke nehovorí o sladkostiach. „Osobne by som sa vyhla asi len nejakým “trestom” v podobe uhlia za nepočúvanie, toto podľa mňa nie je vhodná chvíľa na takéto výchovné metódy,“ podčiarkla nutričná špecialistka.
Čo balí svojim deťom na Mikuláša expertka na výživu?
U nás obsahuje mikulášsky balíček vždy zopár obľúbených – hoci nie úplne najzdravších sladkostí – ktoré len tak hocikedy počas roka nepovolíme. K tomu vždy pribalíme aj sladkosť s pridanou hodnotou – napríklad ovocné kože alebo mrazom sušené ovocie v kvalitnej čokoláde. Nikdy nezabúdame ani na ovocie, je dobré deti učiť, že aj ovocie patrí medzi “mikulášske dobroty”. Niekedy sa s tým trochu vyhráme a namiesto klasických banánov a jabĺčok pribalíme nejaké exotickejšie ovocie ako je liči či marakuja, deti to vždy poteší. Okrem toho do mikulášskeho balíčka vždy vložím aj knihu s vianočnou tématikou, ktorú si potom čítame každý večer až do Vianoc.
Podľa jej názoru sa nič hrozné nestane, ak v jeden deň v roku povolíme deťom trochu viac sladkostí, avšak je dobré dohodnúť si pravidlá a to najmä vtedy, ak toho deti dostanú veľa
„V praxi to často vyzerá tak, že deti sa objedia sladkosti doma na Mikuláša, následne na druhý deň dostanú balíček v škôlke, z ktorého si samozrejme chcú dať ďalšie sladkosti, potom dostanú ďalší balíček od jedných starých rodičov, od druhých a nakoniec zistíme, že od Mikuláša do Vianoc zjedli každý deň 3–4 rôzne sladkosti a to nerátame adventný kalendár,“ opisuje odborníčka na výživu a opakuje, že práve preto je dobré sa s deťmi vopred dohodnúť, ako si sladkosti rozdelia.
„Alebo ešte lepšie, vopred sa dohodnúť aj so zvyškom rodiny, koľko toho deti dostanú, a nič nepreháňať,“ uzavrela Judita Tkáčová.
![Horúca čokoláda, detský punč aj štrúdľa v pohári. 7 vianočných nápojov na zahriatie bez alkoholu](https://ipravda.sk/res/2023/12/25/thumbs/varecha-f95286a575bcbcf725fb3746e4ed0884-stvorec.jpg)
Tipy na maškrty do balíčka
- Domáce koláče, sušienky
- Mrazom sušené ovocie
- Oriešky v kvalitnej čokoláde
- Ovocie, ktoré deti bežne nejedia
- Ale pokojne aj „menej zdravé“ drobnosti