Fio bankaFio banka

Obľúbený nápoj Slovákov má prekvapivé účinky na organizmus: Toto sa deje vo vašom tele, keď pijete kávu

Káva – pre niekoho ranný rituál, pre iného nevyhnutnosť na prežitie dňa. Nové štúdie odhaľujú, že káva nie je len o kofeíne – jej vplyv na vaše telo je oveľa hlbší, než ste si doteraz mysleli.

20.12.2024 06:00
káva, kofeín, zdravie Foto:
Káva zlepšuje náladu.
debata

Káva je pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou každého dňa. Prebúdza nás ráno, sprevádza nás pri pracovných stretnutiach a stáva sa príjemnou bodkou po dobrom obede.

Jednu z najkvalitnejších káv pestujú v Peru v objatí džungle
Video
Cestou za pestovateľmi kávy v regióne Cuzco v zázemí mesta Quillabamba stúpame údoliami ľadovcových riek. / Zdroj: TV Pravda

No zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký vplyv má táto voňavá čierna tekutina na naše telo? Moderný výskum odhaľuje, že káva má oveľa viac účinkov, než by sme si mohli myslieť. Či už ju pijete kvôli energii, alebo len pre potešenie, jej účinky na zdravie a telo sú fascinujúce a miestami až prekvapivé.

Nejde len o povzbudenie, ktoré pociťujeme krátko po vypití šálky. Káva zasahuje oveľa hlbšie, ovplyvňuje naše trávenie, zloženie črevnej mikroflóry a dokonca aj riziko niektorých ochorení. Pojem „zdravie začína v črevách“ je dnes v medicíne často skloňovaný a káva hrá v tomto smere významnú úlohu. Pozrime sa teda bližšie na to, čo nám o káve prezrádzajú odborné štúdie.

Káva a črevná mikroflóra: priateľ či nepriateľ?

Črevná mikroflóra je dôležitou súčasťou nášho zdravia, pretože ovplyvňuje nielen trávenie, ale aj imunitu a dokonca náladu. Podľa štúdie publikovanej v Nature Microbiology má pravidelná konzumácia kávy výrazný vplyv na zloženie črevného mikrobiómu. Ukázalo sa, že káva podporuje rast prospešných baktérií, ktoré pomáhajú telu efektívnejšie tráviť potravu a bojovať proti zápalom.

Zároveň sa káva javí ako prírodné prebiotikum. V praxi to znamená, že živiny obsiahnuté v káve vyživujú prospešné baktérie a prispievajú k ich rovnováhe. Štúdia dokonca naznačuje, že vyššia konzumácia kávy môže byť spojená s nižším výskytom niektorých ochorení tráviaceho traktu. Táto informácia môže byť obzvlášť užitočná pre ľudí trpiacich častými problémami s trávením.

avokádo Čítajte viac Obľúbená superpotravina nie je až tak super. Prekvapí vás, čo všetko môže táto „zelená lahôdka“ spôsobiť

Antioxidanty v každej šálke

Káva je tiež významným zdrojom antioxidantov, látok, ktoré chránia naše bunky pred poškodením. Ako uvádza článok na portáli EurekAlert!, antioxidanty v káve môžu pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení a niektorých druhov rakoviny. Okrem toho majú tieto látky schopnosť neutralizovať voľné radikály, ktoré spôsobujú predčasné starnutie buniek.

Nie je teda prekvapením, že káva sa stále častejšie spomína v súvislosti s prevenciou civilizačných ochorení. Vedecké dôkazy ukazujú, že mierna konzumácia, približne dve až tri šálky denne, môže byť pre väčšinu ľudí bezpečná a dokonca prospešná.

Energia na počkanie, ale za akú cenu?

Účinok kofeínu, hlavnej zložky kávy, je asi najznámejším dôvodom, prečo ju ľudia pijú. Kofeín stimuluje centrálnu nervovú sústavu, čo vedie k zlepšeniu koncentrácie a zníženiu únavy. No nie je to len o povzbudení. Podľa štúdie publikovanej v časopise ScienceDirect, kofeín môže pomôcť aj pri zlepšení fyzickej výkonnosti a urýchlení metabolizmu.

Napriek tomu treba spomenúť aj riziká spojené s nadmernou konzumáciou. Príliš veľa kávy môže viesť k nervozite, nespavosti a dokonca k zvýšeniu krvného tlaku. Preto je dôležité nájsť rovnováhu a nepreháňať to so šálkami počas dňa.

mozog, sken, scan, neurológ, skleróza Čítajte viac Ignorujete nenápadné príznaky, ako je únava a slabosť? Nepodceňujte ich, skrývať sa za nimi môže táto vážna choroba

Ako káva ovplyvňuje náladu?

Málokto si uvedomuje, že káva môže mať vplyv aj na našu psychiku. Okrem zlepšenia nálady dokáže kofeín stimulovať produkciu dopamínu, známeho aj ako „hormón šťastia“. Práve preto sa po šálke kávy cítime energickejší a spokojnejší.

Podľa článku na stránke Health môže pravidelná konzumácia kávy prispieť k zníženiu rizika depresie a dokonca zlepšiť zvládanie stresu.

Na druhej strane je potrebné dávať pozor na to, aby sa káva nestala náhradou za zdravý spánok alebo iné prirodzené zdroje energie. V takých prípadoch by mohla viac škodiť, než pomáhať.

Každý dúšok kávy je výsledkom stoviek hodín pestovania, spracovania a praženia. Či už ju pijete čiernu, s mliekom alebo cukrom, dôležité je uvedomiť si jej vplyv na zdravie a telo. Moderný výskum prináša dôkazy o tom, že káva môže byť cenným pomocníkom nielen pri trávení, ale aj v boji proti zápalom či únave. Ako vždy, platí pravidlo: všetko s mierou.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #trávenie #kofeín #stres #káva #črevná mikroflóra