Nápoje s pridaným cukrom, sladidlami, ale aj energetické nápoje podliehajú od začiatku tohto roka novej dani. Platiť ju budú podnikateľské subjekty, ktoré uskutočňujú prvé dodanie nápoja v tuzemsku a vyberať ju budú v cene nápojov.
Pre balený nápoj pripravený na konzumáciu, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo, je sadzba dane 0,15 eura na liter. Energetické nápoje s vysokým obsahom kofeínu podliehajú vyššej sadzbe 0,30 eura/liter. V prípade balenej koncentrovanej látky, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu pridaním vody, mlieka, ľadu alebo oxidu uhličitého, je sadzba 1,05 eura/liter alebo 4,30 eura/kilogram, podľa toho, v akej mernej jednotke sa nápoj dodáva. Priplatíme si aj za sladené nápoje obsahujúce kávu, čaj, alebo ich náhradu.
Čítajte viac Sladené nápoje budú drahšie. Od budúceho roka vznikne nová daň. Pozrite sa, ako sa vás to dotkne Dani nebudú podliehať sladené mliečne nápoje, jogurtové nápoje a nápoje na rastlinnej báze, tiež koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva a ktoré sa predávajú napríklad v lekárňach, ako aj výživové doplnky, napríklad voľnopredajné šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje.Zdanenie sladených nápojov odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako nástroj na boj proti obezite. K tomuto kroku vyzvala štáty v roku 2023. Toto odporúčanie vychádza z dôkazov, ktoré naznačujú, že tento typ nápojov sa spája so zvýšeným rizikom obezity, cukrovky, zubných kazov a iných zdravotných problémov. Podľa WHO uvalenie dane na sladené nápoje zníži ich spotrebu, čo môže viesť k lepšiemu zdraviu obyvateľstva.
Podľa prieskumu z mája minulého roka však Slováci sladené nápoje milujú a priplatiť si za ne nechcú. Agentúra NMS Market Research vyskúmala, že takmer dve tretiny Slovákov s vyššou daňou na sladené nápoje nesúhlasí, a to aj napriek ich negatívnym vplyvom na zdravie. Najviac – až 75 respondentov – nesúhlasilo s drahšími džúsmi. Za ochutené minerálky si zase nechcelo priplatiť 68 percent opýtaných.
Čítajte viac 5 vecí, ktoré vám pomôžu si v novom roku udržať a zlepšiť zdravie. Sú zadarmo a nenáročnéStriedmosť s konzumáciou sladených nápojov odporúčajú aj odborníci. Medzinárodný tím vedcov zverejnil v decembri minulého roka štúdiu, podľa ktorej pitie sladených nápojov zvyšuje riziko mozgovej príhody a srdcového zlyhania. Na rozdiel od občasnej sladkosti, ktorá zdraviu až tak neuškodí.
„Najpozoruhodnejším zistením našej štúdie je rozdielny vzťah medzi rôznymi zdrojmi pridaného cukru a rizikom kardiovaskulárnych ochorení,“ povedala výskumníčka Suzanne Janzi. Odborný článok bol publikovaný v časopise Frontiers in Public Health. „Tento prekvapivý kontrast zdôrazňuje dôležitosť zohľadniť nielen množstvo konzumovaného cukru, ale aj jeho zdroj a kontext,“ podčiarkla Janzi.