Fio bankaFio banka

Tento vitamín je extrémne dôležitý. Aj pri jeho pravidelnom užívaní sa stáva, že ho máte nedostatok. Ako sa to dá napraviť?

Vitamín D je nevyhnutný pre zdravé kosti, imunitu, náladu a množstvo ďalších telesných funkcií. Ale aj pri pravidelnom užívaní vitamínu D sa niekedy stáva, že hladiny v krvi zostávajú nízke. Prečo sa to deje a ako zabezpečiť, aby bol vitamín D účinný?

07.02.2025 14:00
vitamín D, žena Foto:
debata (1)

Správne dávkovanie je základ

Odporúčaná denná dávka pre dospelých je 800–2¤000 IU denne, lekár však môže predpísať aj vyššie dávky.

Čas užívania: Vitamín D je rozpustný v tukoch, preto ho užívajte s jedlom, ktoré obsahuje tuky. Najčastejšie sa odporúča zapíjať mliekom, ale môžete ho zjesť aj s avokádom, olivovým olejom alebo orechmi. Najlepšie urobíte, ak si z užívania vitamínu D urobíte každodennú rutinu.

Forma doplnku: Môžete si vybrať kvapky, kapsuly, tabletky, spreje alebo prúžky, ktoré sa rozpúšťajú na jazyku. Kvapky, spreje alebo prúžky sa ľahšie vstrebávajú a sú vhodné najmä pre deti alebo osoby s tráviacimi problémami.

Vitamín D je veľmi dôležitý
Video
Vysielané 18.10.2023 / Zdroj: TV PRAVDA

Kombinácia s inými látkami

Aby bol vitamín D čo najlepšie využitý, je dôležité kombinovať ho s ďalšími živinami, ktoré sa nachádzajú v strave, alebo s výživovými doplnkami:

Vápnik: Vitamín D pomáha telu absorbovať vápnik, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti. Na vápnik sú bohaté najmä mliečne výrobky, ale nachádza sa aj v brokolici alebo tofu.

Horčík: Horčík podporuje aktiváciu vitamínu D v tele. Bez neho môže byť vstrebávanie vitamínu D obmedzené. Prirodzenými zdrojmi horčíka sú napríklad orechy, celozrnné obilniny alebo listová zelenina.

Omega-3 mastné kyseliny: Tuky z rýb, ako je losos či makrela, zvyšujú absorpciu vitamínu D.

lekár, pacient, brucho Čítajte viac Kašlete na preventívky? Týchto 10 diagnóz sa pri nich najčastejšie odhalí

Prečo vám vitamín D „nezaberá“?

Aj pri pravidelnom užívaní sa môžu v krvi objaviť nízke hladiny vitamínu D.

Problémy s absorpciou: Ľudia s tráviacimi ťažkosťami, napríklad s celiakiou alebo Crohnovou chorobou, alebo tí, ktorí majú problémy so vstrebávaním tukov, môžu mať ťažkosti s využitím vitamínu D.

Ochorenia pečene alebo obličiek: Vitamín D musí byť v tele aktivovaný v pečeni a obličkách. Ak tieto orgány nefungujú správne, telo ho nedokáže plnohodnotne využiť.

Nadmerná hmotnosť: Vitamín D sa ukladá v tukových bunkách, čo môže znižovať jeho dostupnosť v krvi. Ľudia s obezitou preto často potrebujú vyššie dávky vitamínu D.

Nedostatočné dávkovanie: Nízke dávky vitamínu D nemusia byť dostatočné na nápravu deficitu, najmä ak už máte nízke hladiny v krvi.

Liekové interakcie: Niektoré lieky ako kortikosteroidy alebo antiepileptiká môžu znižovať hladinu vitamínu D.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 1 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #strava #vitamín D #dávkovanie