Fio bankaFio banka

Odborníčka radí, ktorých 5 vitamínov treba prijímať pravidelne, inak hrozia vážne choroby. Získate ich zo stravy alebo potrebujete doplnky výživy?

Nedajte chorobám šancu ani v zime. Okrem pravidelného pohybu by sme nemali zabúdať ani na zdravú výživu. S chorobami zatočia vitamíny. Ich hlavným zdrojom sú ovocie a zelenina. Na ktoré vitamíny by sme sa mali zamerať, ak chceme zimu prežiť bez zbytočných zdravotných opletačiek?

28.01.2025 14:00
zelenina, ovocie, vitamíny, hrniec, vriaca voda, Foto:
Okrem pravidelného pohybu by sme nemali zabúdať ani na zdravú výživu.
debata

Rady zverejnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava. „Živiny sú najlepšie a väčšinou dostačujúce z konzumovanej stravy, obrátenie sa na suplementy je často krát potrebné len v krajných prípadoch,“ hovorí Natália Šranková, lekárka z bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Ide o zdravie - Vitamín D
Video
Zdroj: TV PRAVDA

Vitamíny by sme mali získavať najmä z čerstvého ovocia a zeleniny, čo môže byť v zime problém, preto by sme si mali stravu adekvátne upraviť. A ktoré vitamíny sú v zime najdôležitejšie?

baza čierna Čítajte viac Táto rastlina je podľa vedcov tajná zbraň proti chrípke a prechladnutiu. Zrejme rastie aj vo vašej blízkosti

Vitamín C je veľmi účinný antioxidant, vysvetľuje Šranková. „Medzi jeho účinky patrí posilňovanie imunitného systému, čím podporuje obranyschopnosť, podporuje hojenia povrchových rán, spevňovanie steny ciev a podporuje vstrebávania železa. Odporúčaná denná dávka vitamínu C u dospelých je približne 70–100mg.“

Väčšie množstvo potrebujú ľudia so zvýšenou psychickou námahou či fyzickou aktivitou, starší a dlhodobo chorí ľudia, tehotné ženy či fajčiari. Nedostatok vitamínu C spôsobuje oslabenie imunity, častejšie choroby aj pomalšie hojenie rán. Častejšie sa môžu objavovať zápaly ďasien, únava, anémia či sklon k depresiám. Bohatým zdrojom vitamínu C sú napríklad čerstvé citrusové plody , paradajky, kapusta, karfiol, grapefruit, či ríbezle.

Kyselina listová (vitamín B9) je potrebná na správnu funkciu nervového systému a tvorbu kostnej drene a zvyšuje odolnosť organizmu. „Dospelí by mali denne prijímať 0,4mg a tehotné a dojčiace ženy 0,6mg/deň. Pri nedostatku kyseliny listovej môže dôjsť k vzniku anémie, k zvýšenej únave, slabosti a nadmernej spavosti,“ varuje Šranková. Zdrojom kyseliny listovej je napríklad špenát, kapusta, karfiol, zemiaky, mrkva, marhule, strukoviny, kvasnice, celozrnné obilniny alebo mliečne výrobky.

ruka, tabletky, pohár, voda, paralen, acylpyrín, aspirín Čítajte viac Tento liek zrejme užívate aj vy. Viete, ako na to správne? Pozor, pri predávkovaní hrozia tieto vážne problémy Vitamín D sa vytvára pôsobením slnečného svetla v pokožke. Pomáha pri vstrebávaniu vápnika do kostí, podporuje hojenie pokožky, pomáha podporovať imunitný systém. Vitamín D tiež vplýva na nervový systém, ovplyvňuje náladu a pomáha pri depresii.

„Kvôli nedostatku slnečných lúčov v zimnom období môže dochádzať k deficitu vitamínu D častejšie ako v inom období cez rok. Odporúčaná denná dávka pre dospelých je približne 0,1mg/deň. Pri nedostatku vitamínu D dochádza k zvýšenej lámavosti kostí, taktiež sa u človeka môže vyskytovať zvýšená podráždenosť a poruchy spánku,“ vysvetľuje Šranková.

Na získanie jeho dostatočného množstva je dobré stráviť aspoň 15 minút denne vonku v čase, kedy je slnko najsilnejšie. V strave sa vyskytuje v napr. vo vajíčkach, mliečnych výrobkoch, tučných rybách – napríklad tuniak alebo losos – či hríboch.

plesne Čítajte viac Máte doma príliš sucho alebo príliš vlhko? Pozor, hrozia vám tieto problémy

Vitamín E je antioxidant, podporuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa obnovy tkanív a pomáha pokožke udržať svoju hebkosť a pružnosť. „V zime pôsobením chladného vzduchu a vetra ľahšie vysychá pokožka, a preto je dobré si ju ošetrovať krémami, ktoré obsahujú tento vitamín. Ošetrená pokožka je potom chránená pred poškodením, čo je dôležité najmä u ľudí s citlivejšou položkou. Odporúčaná dávka u dospelých je približne 15mg/deň. Vitamín E je v možné nájsť v cereáliách a v špenáte, brokolici, kapuste či v avokáde,“ odporúča Šranková.

Vitamín A je taktiež dôležitý antioxidant pomáhajúci pri podpore imunity, podporuje rast a obnovu tkanív a tým regeneruje poškodenú pokožku, podporuje zdravie kostí a zubov a pomáha udržiavať dobrý zrak. „Odporúčaná dávka u dospelých je približne 0,8mg/deň. Pri nedostatku sa môže vyskytovať častejší zápal očných spojoviek, vysychanie pokožky, zníženie imunity a sklon k zápalom. Vitamín A sa nachádza napríklad vo vajíčkach, mliečnych výrobkoch, tučných rybách, žltom ovocí, mrkve, žltej alebo tmavozelenej zelenine, napríklad v špenáte,“ uzatvára doktorka Šranková.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #vitamín #zima