Európska komisia pred niekoľkými dňami povolila používanie novej formy prášku z lariev múčiara obyčajného v potravinárstve. Na sociálnych sieťach to vyvolalo paniku – budeme si zvykať na to, že v našich potravinách bude hmyz?
Odbor hygieny výživy, bezpečnosti potravín, obalových materiálov a kozmetických výrobkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vysvetľuje, že nie je dôvod na obavy. Ako objasnil, použitie hmyzu na ľudskú spotrebu je na trhu Európskej únie prísne regulované. Hmyz nebol donedávna v krajinách Európskej únie vo významnej miere používaný na ľudskú spotrebu, a preto sa považuje za takzvanú novú potravinu.

„Nové potraviny, ktoré sú povolené na umiestnenie na trh v Európskej únii, vedie a aktualizuje Európska komisia v Únijnom zozname nových potravín a od 10. februára 2025 k nim pribúda aj nová forma lariev múčiara obyčajného. Konkrétne ide o prášok z celých lariev múčiara obyčajného ošetreného UV žiarením, teda na únijný zoznam sa pridala iba nová forma hmyzu, nie jeho nový druh,“ popisuje ÚVZ SR.
Prášok z lariev múčiara obyčajného ošetreného UV žiarením sa nemôže pridávať kamkoľvek, ale iba do konkrétnych kategórií potravín, ako sú napr. chlieb, rožky, výrobky na báze cestovín, spracované zemiakové výrobky, syry a syrové výrobky, ovocné a zeleninové kompóty.Ak by ste sa báli, že prášok z lariev budete jesť bez toho, aby ste o tom vedeli, môžete zostať bez obáv. Ak výrobca použije vo výrobku túto prísadu, musí to uviesť na obale. Rovnako, ako aj iné druhy hmyzu, ktoré sú povolené na použitie ako potraviny. Ide o bezpečné suroviny.

„Povoleniu všetkých druhov hmyzu predchádzalo vedecké posúdenie Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) a prijatie vedeckých stanovísk týkajúcich sa bezpečnosti hmyzu,“ dodáva ÚVZ SR. Pripomína však, že hmyz v potravinách môže vyvolať alergické reakcie u ľudí s alergiami na kôrovce a výrobky z nich – napríklad krevety, raky, kraby, homáre, langusty – a na roztoče.
Aké druhy hmyzu sú zaradené v Únijnom zozname nových potravín?
- sušené larvy, mrazené, sušené a práškové formy lariev Tenebrio molitor (Múčiar obyčajný)
- mrazené, sušené a práškové formy druhu Locusta migratoria (Koník sťahovavý)
- sušené a práškové formy druhu Acheta domesticus (Svrček domový),
- mrazené, pastové, sušené a práškové formy larvy Alphitobius diaperinus (Potemník stajňový)
Zdroj: ÚVZ SR