Čo robiť, ak si nás chytí kliešť...

29.04.2008 07:00
Deti na lúke.
Autor:

Očkovanie, repelent a dôkladná prehliadka tela po každom výlete v lese, na lúke či v okolí riek. To sú tri najdôležitejšie preventívne opatrenia, s pomocou ktorých sa možno chrániť pred nepríjemnými nákazami prenášanými kliešťami. A ak si nás už kliešť chytil, treba zabudnúť na krútenie a dusenie masťou či kvapkou oleja. Zvýšite tým len riziko nákazy!

Sezóna kliešťov je tu zas – títo malí krvilačníci žijú u nás i v okolitých krajinách a bohužiaľ ich možno nájsť dokonca aj v nadmorskej výške nad 800 metrov, kam ich zanesú vtáci, líšky i psy. Našťastie, vo vyšších polohách nie je ich výskyt taký masový ako v údoliach. Stúpajúce priemerné teploty však spôsobili, že kliešť sa udomácnil aj vo vyšších nadmorských výškach, napr. aj v Liptovskej kotline, kde bol ešte pred 20 rokmi vzácnosťou, či na Kysuciach.

„Sú doslova na celom území Slovenska. Dostávajú sa teda aj do nadmorských výšok, v akých donedávna neboli,“ povedal minulý rok v júni pre Pravdu entomológ Jozef Brestovský. Odborník na cestovnú medicínu MUDr. Jiří Beran z Kliniky infekčných chorôb FN v Hradci Králové upozorňuje, že v podstate celá stredná Európa je jedným veľkým ohniskom, kde hrozí nákaza kliešťovou encefalitídou i boreliózou. Pozor si treba dať najmä v susedných Čechách, v Rakúsku, Maďarsku, nemeckom Bavorsku, Slovinsku i pobaltských štátoch.

Nová infekcia – anaplazmóza
Okrem známej dvojice nákaz navyše slovenskí vedci z Parazitologického ústavu SAV zistili výskyt novej choroby prenášanej kliešťami – anaplazmózy. Ide o bakteriálnu infekciu s inkubačnou dobou 1–3 týždne od prisatia kliešťa a má príznaky pripomínajúce chrípku. Lieči sa antibiotikami. Dnes parazitológovia len hľadajú rýchlu a účinnú diagnostickú metódu na zistenie tohto ochorenia u ľudí. Bakteriálnym pôvodcom anaplazmózy je totiž v niektorých oblastiach Slovenska infikovaný každý 20. kliešť!

Čo sa týka známejšej lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy, každá z týchto nákaz má svoje osobitosti, čo sa týka výskytu, inkubačnej doby, možností prevencie i liečby. Kliešťová encefalitída sa častejšie vyskytuje v ohniskách, čiže v závislosti od regiónu, čo pre boreliózu až tak neplatí. Encefalitídu spôsobuje vírus, takže jej liečba je nešpecifická. Vírusmi sa možno nakaziť dokonca aj pri konzumácii nepasterizovaného kozieho, kravského i ovčieho mlieka a výrobkov z nich. Na druhej strane – proti encefalitíde prenášanej kliešťami jestvuje očkovanie. Ak sa vykoná správne, predstavuje veľmi spoľahlivú ochranu.

Lymská borelióza má bakteriálny pôvod, takže sa dá v skorom štádiu úspešne liečiť antibiotikami. Očkovanie proti nej však u nás dosiaľ nejestvuje. Vakcína vyvinutá v roku 1999 účinkuje iba v USA, kde sa vyskytuje iba jeden druh borélií. Odhaduje sa pritom, že v našich podmienkach je nakazených boréliami priemerne 15–25 % kliešťov. Je to niekoľkonásobne vyšší výskyt ako v prípade kliešťovej encefalitídy, kde sa hovorí o 2 % kliešťov nakazených nebezpečným vírusom. Lymskú boreliózu navyše podľa všetkého nešíria len kliešte, ale pravdepodobne aj ovady. Pri analýze výskytu lymskej boreliózy sa zistil vyšší výskyt v rodinách, kde chovali psov.

Neskáču zo stromov
Najrozšírenejšou poverou v súvislosti s kliešťami je dosiaľ tá, že tieto parazity na človeka skáču zo stromov. Nie, kliešte žijú na steblách trávy alebo v porastoch do výšky jedného metra. Bez prísunu krvi vydržia až jeden rok. Po tele dokážu vyliezť pomerne vysoko, vyhľadávajú na ňom dobre prekrvené  miesta s pomerne tenkou kožou. Najčastejšie si ich nájdeme v zákolennej jamke, v slabinách, na zápästí, bruchu, v ohybe lakťa, podpazušných jamkách, za ušami i vo vlasoch. Pozor na larvy a nymfy kliešťa, ktoré sú niekedy menšie ako špendlíková hlavička, a preto ľahko prehliadnuteľné.

Mnohí ľudia veria, že proti kliešťom, podobne ako proti komárom, pomôže preventívne užívanie vitamínu B, nikdy sa to však nedokázalo. Odborníci dokonca tvrdia, že na vznik odpudzujúceho účinku by bolo potrebné užívať dávky hraničiace s toxicitou. To už väčšmi odpudzujú kliešte pravdepodobne tablety obsahujúce výťažky z cesnaku alebo samotné užívanie cesnaku. Niektorí homeopati tvrdia, že kliešte by malo odpudzovať aj užívanie bobuliek homeopatika Ledum Palustrae 5CH, iní s ním majú dobrú skúsenosť len v prípade miernenia následkov štípancov od všetkých druhov hmyzu. Jedinou osvedčenou a dokázanou ochranou proti kliešťom sú repelentné a hmyz hubiace prípravky z pultov lekární a drogérií.

Zatiaľ kým niekto kliešťa nechytí prakticky nikdy, ďalší si ich môže doniesť z jedinej návštevy lesa hneď niekoľko. Súvisí to pravdepodobne s odlišnosťami v zložení ľudského potu. Netreba sa spoliehať na to, že miesto, kde sa prisal kliešť, nás začne svrbieť. Môže to byť až na druhý deň, pretože kliešť nejaký čas do ranky vypúšťa znecitlivujúcu látku. Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr.

Najväčší výskyt tohto malého upíra býva od apríla do októbra. Treba sa mať pred ním na pozore: preventívne sa pred ním chrániť, podľa možnosti ho objaviť včas, odstrániť ho správnym spôsobom a všímať si možné príznaky prípadnej infekcie.

Ako správne odstrániť kliešťa: stačí pinzeta a dezinfekcia

 • Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom. Lenže ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do ranky.
 • Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako príchytka v stene.
 • Pred odstránením ho polejte či postriekajte nejakou dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak nemáte poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (Septonex, Dettol, lieh, jódová tinktúra, Alpa), použite alkoholický nápoj, parfum, kolínsku. Niekto pripúšťa aj použitie hustej mydlovej peny, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok (najmä antibakteriálne).
 • Kliešťa uchopte pinzetou či klieštikmi na vyberanie kliešťov z lekárne čo najbližšie pri koži a pokúste sa ho doslova vykývať. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranku opäť dezinfikujte.
 • Niekto má dobrú skúsenosť s metódou prilepenia a strhnutia leukoplastu. Vraj to spoľahlivo funguje na ľuďoch aj na psoch. Čo sa týka vyberania kliešťov zo zvierat, odborníci upozorňujú, že dôležité je mať rukavice alebo aspoň igelitové vrecúško na ruke (najmä, ak máte na rukách ranky a zádery).
 • Včasné odstránenie kliešťa je dôležité, ale ak ste v lese a nemáte so sebou nijaké pomôcky, radšej s odstraňovaním počkajte až domov. Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, netreba robiť paniku. Miesto ošetrite masťou s obsahom antibiotika (napr. Framykoin) a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči mimo kože podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie však bude   vyhľadať lekára, ktorý vám odtrhnutú hlavičku kliešťa odborne a za sterilných podmienok odstráni.

3 ochorenia, ktoré prenášajú kliešte
1. Kliešťová encefalitída – čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov je priemerne 7–14 dní. Toto vírusové ochorenie prebieha obyčajne vo dvoch vlnách. Prvá vyzerá ako ľahká chrípka, vrátane nechutenstva i črevných ťažkostí, ktorej priebeh sa po 3–4 dňoch zmierni a nastáva bezpríznaková fáza. Čoskoro však nastúpi vysoká teplota, úporné bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, stuhnutie šije a ďalšie príznaky charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému. Môže mať trvalé následky ako obrna, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, výnimočne sa môže skončiť aj smrťou. Očkovanie pozostáva z 3 dávok, ktoré zabezpečia ochranu na 3 roky. Jestvuje verzia vakcíny „junior“ pre deti do 16 rokov a pre dospelých. Jedna dávka stojí približne 430 Sk.

2. Lymská borelióza – po približne 3–32 dňoch od nákazy sa v mieste uhryznutia kliešťom objaví u 60–80 % pacientov červená škvrna, ktorá sa postupne zväčšuje a uprostred bledne. Tu treba spozornieť a vyhľadať lekára. U neliečených pacientov toto začervenanie zmizne po 3–4 týždňoch, po nasadení liečby antibiotikami už v priebehu niekoľkých dní. Ak sa však bakteriálna infekcia neodhalí, po niekoľkých mesiacoch, ba i rokoch, dochádza k ťažkým ochoreniam nervov a kĺbov. Pri diagnostike sa využíva odber krvi na protilátky. Najvyššie hladiny protilátok sa tvoria po 6–8 týždňoch trvania ochorenia. V našich podmienkach proti lymskej borelióze zatiaľ nejestvuje očkovanie.

3. Anaplazmóza – čas od nákazy po objavenie sa prvých príznakov podobných chrípke je 1–3 týždne. Anaplazmóza vyvoláva horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy. Podobne ako borelióza sa lieči antibiotikami. Na Slovensku u človeka dosiaľ nebola zistená, dôvodom však môže byť aj to, že lekári nemali možnosť ju odhaliť. U pacienta ju prvýkrát diagnostikovali v roku 1997 v Slovinsku. Ak má teda človek po tom, čo si našiel kliešťa, príznaky podobné chrípke, mal by vyhľadať lekára.

Ako narábať s repelentom

 • Repelenty dokážu kliešte účinne odpudiť a niektoré dokonca zahubiť. Záleží na tom, či obsahujú len repelentnú, odpudzujúcu látku, alebo aj látku hubiacu (kozmetické insekticídy). Niektoré sú špeciálne určené výlučne proti kliešťom.
 • Repelenty chránia dobre, musíte ich však vedieť správne použiť. Treba si uvedomiť, že ich účinok výrazne znižuje horúčava a námaha. Potením sa zmýva ochranná vrstva na koži a repelent je potrebné použiť opakovane. Aj preto je pravdepodobne najvýhodnejšia sprejová forma, pretože taký repelent je možné naniesť aj na odevy, kde účinok pretrváva dlhšie. Nastriekať sa však treba skutočne dôkladne – nielen tu a tam ako parfumom.
 • Niektoré repelenty sú dokonca určené výlučne na ošetrenie odevov a obuvi a ich výrobca garantuje, že ochranný účinok proti kliešťom pretrváva 2–3 dni po aplikácii. Všímajte si preto, čo sa píše na obale od repelentu – či je určený pre deti a od koľkých rokov, proti akému hmyzu je účinný, či sa nanáša výlučne na pokožku, alebo aj na odev, ako dlho pôsobí a podobne.
 • Podľa odborníka na repelenty Františka Retticha z českého Štátneho zdravotného ústavu, ktorý sa vyjadril pre denník MF Dnes, v porovnaní s komármi chránia repelenty pred kliešťami len približne polovičný čas. Ak teda máte osvedčený repelent a viete, že po jeho použití vás začnú komáre štípať o štyri hodiny, pred kliešťami vás prestáva chrániť už po dvoch hodinách. Nevýhodou je, že útoky komárov človek eviduje, kliešť je však zákerný v tom, že jeho uhryznutie nebolí. Vypúšťa totiž znecitlivujúcu lát­ku.
 • Na trhu sú aj špeciálne prípravky, ktoré sú určené pre deti alebo na citlivú pokožku.
 • Alergici by mali najskôr zvolený repelent vyskúšať – nastriekať z neho trochu na pokožku v lakťovej jamke (odkiaľ sa obyčajne berie krv) a po niekoľkých hodinách skontrolovať prípadnú reakciu. Na sprejové formy by si zas mali dať pozor astmatici, ktorým môžu podráždiť dýchacie cesty.
 • Ak chcete na pokožku naniesť repelent i ochranný prípravok proti UV-žiareniu, začnite opaľovacím krémom. Repelent naneste až potom.
 • Pri nanášaní repelentu nezabudnite na štrbinu vyčnievajúcej kože medzi nohavicami a obuvou, na okraje rukávov, vyčnievajúce časti rúk, ak budete ležať na tráve, nastriekajte si aj krk, prípadne vlasy (zadržte pri tom dych). Kliešte síce neskáču zo stromov, ale dokážu pekne vyliezť po tele až nahor a prisať sa na dobre prekrvenom miestečku.

Formy repelentov určených na telo alebo odev

 • aerosól (sprej poháňaný plynom)
 • rozprašovač (pumpasprej)
 • lotion (telové mlieko)
 • krém
 • gél
 • guľôčka (roll-on)
 • tyčinka (repelent v tuhom skupenstve)
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk