Homeopatia – liečba minimálnou dávkou

Homeopatia je účinná pri liečbe chronických aj akútnych ťažkostí. Môže tvoriť doplnkovú liečbu, ale v mnohých prípadoch predstavuje alternatívu konvenčnej medicíny.

06.10.2008 06:30
Homeopatia - ilustračné foto Foto:
Veľkou výhodou homeopatík je, že nemajú vedľajšie účinky.
debata

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je homeopatia po čínskej medicíne druhou najrozšírenejšou liečebnou metódou na svete. Aj na Slovensku sú stovky lekárov, ktorí absolvovali homeopatické kurzy. Máloktorí absolventi štúdia klasickej medicíny sa však venujú výlučne tomuto druhu alternatívnej terapie, homeopatia totiž u nás nie je uznaná za medicínsky odbor. Jej kritici sa navyše pýtajú: Ako môžu fungovať lieky, ktoré sú z chemického hľadiska natoľko rozriedené, že vlastne nič neobsahujú?

Podľa MUDr. Vladimíra Petrociho z Popradu homeopatiu často praktizujeme aj v bežnom živote, ale neuvedomujeme si to. „Základný princíp homeopatie – princíp podobnosti využívajú ľudia, ktorí pijú teplý čaj v lete, aby sa ochladili,“ vysvetľuje lekár, ktorý má atestácie z internej a pľúcnej medicíny, ale rozhodol sa pacientov liečiť výlučne prostredníctvom homeopatických liekov. Práve preto sú teplé nápoje tak obľúbené v južných krajinách. Pôsobením tepla sa v organizme spustia regulačné mechanizmy, ktoré zabezpečia ochladenie vnútorného prostredia. „Druhým príkladom môže byť známy babský recept, ktorý používajú najmä budúce mamičky, keď ich páli záha. Vypijú šťavu z citróna, resp. si z neho niekoľko kvapiek rozriedia v pohári vody. A naozaj im to pomôže. Teplým teda bojujeme proti teplu, kyslým proti kyseline, podobné sa lieči podobným.“

Môže fungovať „nič“?

Jeden z mnohých príkladov, ktorý vysvetľuje homeopatický princíp podobnosti, je možné nájsť v knihe anglickej lekárky Dorothy Shepherdovej Zázrak minimálnej dávky: Následky pichnutia včelou sú dobre známe: pálenie, pichavá, bodavá bolesť so silným opuchom, ktorý rýchlo vznikne a rýchlo sa šíri. Niekedy sa u obete poštípania včelou objavia aj celkové príznaky – stuhnutosť, stiahnutie hrdla, sťažené dýchanie, nepokoj, opuch. Homeopat teda lieči pacienta minimálnou dávkou lieku Apis mellifica, ak má pacient takéto príznaky, aj keď mu ich vyvolala nejaká iná príčina, napríklad reuma, ktorá mu spôsobuje stuhnuté a opuchnuté kĺby, bodavé bolesti a podobne. Latinský názov tohto lieku v preklade znamená Včela medonosná. Ide totiž o homeopatický liek vyrobený zo včely.

Dá sa povedať, že podstata homeopatie má svojím spôsobom pomerne blízko k očkovaniu. Aby sa človek uzdravil, dostane látku, ktorej účinok na organizmus sa prejavuje podobne, ako sa prejavuje choroba pacienta. Reumatická bolesť a opuch verzus bolesť a opuch po bodnutí včelou. Liek tu predstavuje akúsi umelú chorobu, ktorá je schopná vytlačiť pôvodné ochorenie. Na rozdiel od očkovacej látky je však homeopatický liek natoľko rozriedený, že z chemického hľadiska sa v ňom nenachádza ani molekula účinnej látky. Aj preto sa homeopatiká môžu vyrábať z čohokoľvek. Ako však môže fungovať „nič“?

Homeopati tvrdia, že princíp pôsobenia homeopatických liekov nie je chemický, ako je to pri klasickej liečbe. Prenos informácie pri riedení a následnom pretrepávaní, čiže tzv. potencovaní liekov, doteraz nie je uspokojivo vysvetlený. Už zakladateľ homeopatie, nemecký lekár Hahnemann, pred 200 rokmi prišiel na to, že ak by sa roztok s účinnou látkou len riedil, homeopatický liek by nevznikol. Výsledkom by bola obyčajná voda alebo lieh – podľa toho, čo by sa použilo ako riedidlo. Ak sa však po každom riedení roztok pretrepáva, toxicita lieku sa stráca, ale jeho účinok sa zvyšuje. „Napríklad liek s označením 30 CH je z chemického hľadiska redší, menej koncentrovaný ako liek 5 CH, pretože materská tinktúra sa v pomere 1 : 99 riedila 30-krát, ale v druhom prípade len 5-krát. V skutočnosti je však homeopatický liek s vyšším číslom, t.j. s vyššou potenciou, účinnejší, stačí ho užívať raz za mesiac, kým liek s potenciou 5 CH sa bežne dávkuje trikrát denne.“

Nie choroba, ale chorý človek

Podľa homeopatov je homeopatia účinná pri liečbe ľudí s chronickými aj akútnymi ťažkosťami. Môže slúžiť aj ako sprievodná, čiže podporná liečba. „Nechceme sa však tváriť, že homeopatia je len nejaký doplnok konvenčnej medicíny. V skutočnosti je v mnohých prípadoch jej alternatívou,“ tvrdí MUDr. Vladimír Petroci. „Z hľadiska klasickej medicíny je napríklad astma považovaná za nevyliečiteľné ochorenie. Videl som však už viacero pacientov, u ktorých došlo po podaní správneho homeopatického lieku k vyliečeniu tohto ochorenia. Iný príklad: Pred dvanástimi rokmi ma požiadala o pomoc pacientka s vazomotorickou nádchou, ktorej ORL-lekár povedal, aby sa s tým zmierila, lebo je to choroba na celý život. Ide o nádchu, ktorú spúšťa chlad. Ráno človek vstane z postele, dotkne sa bosými nohami studenej dlážky a začne mu tiecť z nosa. Tejto pacientke som predpísal Pulsatillu, homeopatikum, ktoré presne zodpovedalo jej príznakom. Do troch dní jej nádcha ustúpila a do dnešného dňa sa nevrátila. Samozrejme, do liečby iného lekára nezasahujeme. Ak nasadí nejakú bežnú liečbu, nemôžeme ju meniť. Odporučíme však pacientovi, aby svojho lekára upozornil na to, že sa už má lepšie. Nikto predsa nechce lieky brať zbytočne.“

Na Slovensku na rozdiel od Francúzska, Švajčiarska, Nemecka, USA, Brazílie či Indie na homeopatické lieky neprispieva zdravotná poisťovňa a podobne ani homeopatické vyšetrenie nie je hradené z verejného zdravotného poistenia. „V Brazílii je homeopatia medicínskym odborom rovnako ako vnútorné lekárstvo, chirurgia či neurológia,“ vysvetľuje známy homeopat z Popradu. „Homeopatia je natoľko obsiahla disciplína, že na jej skutočné zvládnutie je potrebná špecializácia alebo samostatná vysoká škola. Rovnoprávne, štátom uznané postavenie homeopatie a konvenčnej medicíny je aj v Indii. Kroky na začlenenie homeopatie do štátom zabezpečovanej zdravotnej starostlivosti už podnikli v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Dánsku, Belgicku, Nórsku, Taliansku, Portugalsku, Švajčiarsku.“

Nevyhnutným predpokladom úspešnej homeopatickej liečby je správny výber lieku, ktorý je „najpodobnejší“ problémom pacienta. Na to nestačí diagnóza ani stručná informácia o zdravotnom probléme. Homeopatické vyšetrenie pri chronickom ochorení trvá pomerne dlho, 1 – 2 hodiny, pretože homeopata nezaujímajú len fyzické problémy, ale aj citová a mentálna úroveň pacienta, jeho chute, to, k čomu má odpor, vnímanie vonkajšieho prostredia, čas, kedy sa jeho ťažkosti zhoršujú, dôležité udalosti z jeho života a pod. Je potrebné získať čo najúplnejší obraz o chorom človeku, pretože podľa filozofie homeopatie je potrebné liečiť človeka, ktorý má chorobu, a nie chorobu samotnú.

Čo je homeopatia

  • funguje na princípe „podobné sa lieči podobným“, to znamená, že ak nejaká látka môže ochorenie vyvolať, môže ho v zriedenej forme a pri správnom podávaní aj vyliečiť
    • homeopatická liečba sa považuje za „celostnú“, to znamená, mala by liečiť celého pacienta, nielen jeho chorobu
    • dôležitým pojmom v homeopatii je takzvaná potencia, čiže sila lieku, lieky prechádzajú špecifickou úpravou, tzv. potencovaním, ktorá spočíva v ich postupnom riedení a silnom pretrepávaní, pri ktorom sa zvýši účinnosť látok a stratí ich prípadná toxickosť. Vďaka potencovaniu je možné pripraviť veľmi účinné lieky aj z inertných látok ako je napríklad kuchynská soľ, drevené uhlie, zlato. V potencovanom homeopatickom lieku sa účinná látka nachádza v tak nízkej dávke, že z chemického hľadiska tam prakticky nič nie je
    • výhodou homeopatických liekov je, že nemajú bežné nežiadúce účinky (nezaťažujú pečeň alebo obličky), pretože nepôsobia chemicky a sú tak bezpečné aj pre deti, tehotné ženy a ľudí, ktorí sú na niektoré lieky alergickí (napr. na antibiotiká, acylpyrín)
    • odporcovia homeopatie tvrdia, že účinok homeopatie je vlastne len „placebo efekt“ (človeka uzdraví viera, že má účinnú terapiu), homeopatia však podľa všetkého účinkuje aj na zvieratá a deti, ktoré si neuvedomujú, že dostávajú liečbu. Pri početných dvojitých slepých skúškach sa navyše ukázalo, že homeopatické lieky majú omnoho vyššiu účinnosť ako „placebo“, čiže neaktívna látka

Druhy homeopatických liekov

1. Jednozložkové homeopatické lieky sú vyrobené z jednej aktívnej zložky, pričom ich názov je väčšinou odvodený od latinského názvu tejto látky. Napríklad Alium cepa je homeopatický liek, ktorý môže pomôcť pri pálivom vodnatom výtoku z nosa. Je vyrobený z obyčajnej cibule. K týmto liekom nebýva priložený letáčik s informáciou, pretože o tom, či sú pre konkrétneho pacienta vhodné, o ich dávkovaní a výške riedenia by mal rozhodnúť kvalifikovaný homeopat. Jeden liek je totiž možné použiť pri rôznych ochoreniach a zároveň dvaja pacienti s rovnakou konvenčnou diagnózou (napr. astmou) môžu dostať úplne odlišný homeopatický liek.

2. Viaczložkové homeopatické lieky sú zložené z viacerých jednozložkových liekov a majú už obchodný názov. Sú vhodnejšie na samoliečbu, ale odporúčajú ich aj homeopati, keď je pacient v takom štádiu príznakov, že nie je celkom jasné, aký jednozložkový liek potrebuje. Na príznaky chrípky je to napr. Paragrippe od francúzskej firmy Boiron alebo Gripp-Heel od nemeckej firmy Heel. Obsahujú viacero zložiek (na teplotu, triašku, bolesť svalov atď.).

Liekové formy homeopatických liekov

Homeopatické lieky sa najčastejšie vyrábajú z látok rastlinného, minerálneho a živočíšneho pôvodu. Látka postupne prechádza opakovaným viacnásobným riedením, po ktorom nasleduje jej potencovanie (pretrepávanie riedenej látky, resp. roztoku). Typ riedenia je vyznačený na obale homeopatického lieku číslom. Napr. Alium cepa 5 CH znamená to, že liek bol pripravený z pôvodnej materskej tinktúry cibule piatimi postupnými riedeniami vždy v pomere 1 : 99, písmená CH znamenajú tzv. centezimálnu potenciu. Takto získaným roztokom sa následne napúšťajú drobné biele globulky vyrobené z mliečneho cukru. Homeopatický liek je možné vyrobiť prakticky z čohokoľvek, jestvujú aj lieky vyrobené z čokolády, koly, pvc, plynov, vtákov, nerastov. V súčasnosti existuje okolo 4-tisíc homeopatík, nie všetky možno zohnať na našom trhu, niektoré je potrebné objednávať zo zahraničia. Jednozložkové lieky sa najčastejšie predávajú vo forme drobných laktózových globuliek, ktoré sú napustené poslednou potenciou roztoku. Viaczložkové lieky mávajú často aj iné liekové formy, napr. tablety, kvapky, masti, sirupy, čapíky, injekcie.

Liečba šitá na mieru – presnosť predpisu

Aj v rámci homeopatie jestvuje viacero smerov. Ideálom liečby klasických homeopatov je nájdenie toho „najpodobnejšieho“ lieku pre konkrétneho pacienta. Akoby hľadali presný kľúč ku určitému zámku. Klasická homeopatia hovorí o jedinom účinnom lieku predpísanom na základe podobnosti príznakov, ktorý má prinavrátiť zdravie a neuznáva vzájomné kombinovanie viacerých jednozložkových homeopatík alebo užívanie viaczložkového homeopatického li­eku.

Podľa MUDr. Vladimíra Petrociho najsilnejšia zbraň homeopatie – presné určenie konkrétneho homeopatika pre individuálneho pacienta, liečba na mieru – je aj jej najväčšou slabinou. Nesprávne zvolený liek neúčinkuje, resp. účinkuje len na časť príznakov a pacient si povie, že „naletel“ a homeopatická liečba vlastne nefunguje. Nie každý pacient je podľa neho hneď „jasný, zreteľný“. Okrem toho sa môže stať, že ten najlepší liek pre pacienta je málo známy, a preto je ho ťažšie určiť. Príklad charakteristiky pacienta pre liek Pulsatilla, často používaný predovšetkým u žien a malých detí: Obyčajne sú svetlovlasé, s prekrvenou až mramorovou pokožkou, zimomravé, ale s túžbou po čerstvom vzduchu. Sú plačlivé, potrebujú utešovanie, majú premenlivé nálady, ale sú aj žiarlivé, ctižiadostivé a zraniteľné. Ich zdravotné ťažkosti sú najmä poruchy trávenia, menštruačného cyklu, cievne ťažkosti, zápaly v oblasti očí a dolných dýchacích ciest… Pri horúčke nie sú smädné. Ťažkosti sa zmierňujú na čerstvom vzduchu a pohybom, zhoršujú sa v pokoji a v teple.

Webstránky o homeopatii

www.homeopaticka-asociacia.sk – stránka Slovenskej homeopatickej asociácie
www.homeo.sk – stránka Slovenskej homeopatickej spoločnosti
www.klasicka-homeopatia.com – stránka Slovenskej akadémie klasickej homeopatie
www.boiron.sk – stránka francúzskej firmy Boiron vyrábajúcej homeopatiká
www.peithner.sk – stránka rakúskej firmy Peithner, ktorá ponúka na našom trhu aj lieky nemeckých firiem Heel a DHU
www.homeonitra.sk – slovenská lekáreň, ktorá ako jediná na Slovensku pripravuje homeopatické lieky

 
debata chyba