Tromi injekciami proti ženskej rakovine

Rakovina krčka maternice by vôbec nemusela existovať. Na Slovensku však každý rok na tento druh rakoviny ochorie asi 550 žien a 200 žien zomiera.

30.11.2008 22:30
nemocnica - ambulancia - žena - lekár Foto:
Rakovina krčka maternice je treťou najčastejšou príčinou smrti mladých žien.
debata

V januári uplynú dva roky, čo sa na Slovensku začalo očkovať proti rakovine krčka maternice. V súčasnosti sú slovenským dievčatám a ženám k dispozícii dva druhy vakcín proti tomuto onkologickému ochoreniu, ktoré je treťou najčastejšou príčinou smrti mladých žien od 15 do 45 rokov. Hoci cena za tri očkovania uskutočnené do pol roka je ešte stále pre mnohých privysoká, klesla z niekdajších vyše 5 130 korún (170,28 eura) na necelé štyri tisícky korún za dávku, pričom v konkrétnych vekových kategóriách dievčat časť sumy hradia zdravotné poisťovne.

Na vine je vírus

Je dokázané, že základným vyvolávacím faktorom vzniku rakoviny krčka maternice je infikovanie sa ľudským papilomavírusom (HPV). Nemecký vedec Harold Zur Hausen, ktorý tento súvis objavil a publikoval už v roku 1976, dostal tento rok Nobelovu cenu za medicínu. Bez HPV infekcie totiž nejestvuje karcinóm krčka maternice. Neznamená to však, že všetky ženy, ktoré sú postihnuté HPV infekciou, ochorejú na rakovinu. Zdravý ľudský organizmus sa totiž dokáže infekcii brániť a v priebehu niekoľkých mesiacov ju väčšinou zlikviduje. Prekonaná infekcia však nezanecháva dostatočnú hladinu protilátok, a tak sa môže opakovať. Naproti tomu spomínané očkovanie podľa zatiaľ dostupných údajov zanecháva viac ako päťročnú imunitu. Je veľká pravdepodobnosť, že táto imunita pretrváva aj dlhšie a až čas ukáže, či na doživotnú ochranu bude v priebehu života ženy okrem troch dávok potrebná ešte ďalšia, posilňujúca.

„Infekcia HPV je v súčasnosti najrozšírenejšie sexuálne prenosné ochorenie,“ zdôrazňuje doc. MUDr. Martin Redecha, PhD., z I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK v Bratislave. Asi 550 žien ročne u nás na rakovinu krčka maternice ochorie, 200 ich umiera. „Najvyšší výskyt je vo vekových kategóriách 35 – 54 rokov, ale zriedkavosťou nie sú ani pacientky od 25 rokov.“ Rakovina krčka maternice je pritom ochorenie, ktoré by pri dôslednom dodržiavaní a vykonávaní preventívnych gynekologických prehliadok nemalo vôbec jestvovať. Krčok maternice je totiž prístupný a zmeny na ňom možno dobre pozorovať.

„Na preventívne prehliadky pritom pravidelne chodí len 17 – 20 percent žien,“ podotýka odborníčka na cytológiu MUDr. Henrieta Šidlová z Bratislavy. Vyše 80 percent sa tak zanedbávaním prehliadok vlastne dobrovoľne vystavuje možnému zhubnému ochoreniu.

Najlepšiu imunitnú odozvu majú dievčatá

Cytológia je pritom jednoduché vyšetrenie, pri ktorom sa jednoduchým sterom štetôčkou zo sliznice krčka maternice odoberú povrchové bunky a nanesú sa na sklíčko do mikroskopu. Zhodnotením preparátu sa dajú včas zistiť nežiaduce zmeny na povrchu sliznice krčka tým skôr, že ochorenie sa vyvíja dlhší čas cez tzv. prekancerózy, vývojové predrakovinové štádiá. Vtedy sa dá relatívne jednoducho liečiť. Ak však prerastie do rakoviny, postupuje rýchlo a v pomerne krátkom čase zasahuje aj iné orgány.

„Je pravdepodobné, že do budúcnosti bude najúčinnejšou prevenciou rakoviny maternicového krčka kombinácia očkovania a preventívnych prehliadok,“ tvrdí doc. Redecha. Plošné očkovanie je zatiaľ otázne, hoci v 23 krajinách už bolo zaradené do imunizačného programu, u nás je to do veľkej miery ekonomická otázka. Očkovať sa odporúča najmä vo veku, keď dievča ešte nemalo pohlavný styk, to znamená, ešte nemohlo byť infikované HPV. V období medzi 9. a 12. rokom veku je navyše schopnosť organizmu vytvárať si protilátky veľmi vysoká, aj preto poisťovne podporujú očkovanie práve v tomto veku. Obe vakcíny sú však registrované do veku 25, resp. 26 rokov, pričom o očkovanie môže požiadať aj staršia žena. „Ak pacientka spĺňa podmienky očkovania, napr. nie je tehotná, nemá nežiaduce zmeny na krčku maternice, je možné ju zaočkovať, nejde o protizákonný postup,“ ubezpečuje prof. MUDr. Ján Danko, PhD., prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti. Vedecké dôkazy ešte nie sú dostatočné, jestvuje však predpoklad, že z neho budú mať osoh aj staršie ženy.

V Austrálii je napríklad očkovanie proti HPV registrované pre ženy do veku 45 rokov, v Nórsku dokonca bez určenia horného vekového limitu. Treba zdôrazniť, že toto očkovanie má preventívny charakter, zatiaľ nejestvujú dôkazy o liečebnom efekte na už prítomnú infekciu HPV, hoci na vývoji tzv. terapeutických vakcín sa pracuje.

Obe jestvujúce vakcíny sú určené proti najčastejším rakovinotvorným typom HPV 16 a 18, ktoré sa podieľajú na viac ako 70 percentách všetkých rakovín krčka. Jedna z nich dokonca chráni aj pred nezhubnými genitálnymi bradavicami. Ešte stále však zostáva menej ako 30 percent prípadov, ktoré spôsobujú ostatné rakovinu spôsobujúce druhy papilomavírusov. Takže len na očkovanie sa spoliehať nemožno a naďalej treba dodržiavať režim preventívnych gynekologických prehliadok. Očkovaním a pravidelnými návštevami u ženského lekára možno znížiť riziko vzniku rakoviny krčka maternice až o 90 percent.

Rizikové faktory rakoviny krčka maternice

  • prvý pohlavný styk pred 18. rokom života
    • opakovaný výskyt rôznych sexuálne prenosných ochorení
    • promiskuitný spôsob života, striedanie sexuálnych partnerov
    • znížená imunita
    • znížený príjem antioxidantov

Vakcíny proti rakovine krčka maternice

//Silgard:// dostupná od januára 2007, pomáha chrániť pred ochoreniami, ktoré spôsobujú štyri typy HPV (6, 11, 16, 18). Prvé dva z nich spôsobujú 90 percent prípadov genitálnych bradavíc. Druhé dva sú príčinou 70 percent prípadov rakoviny krčka maternice. Je zaregistrovaná aj pre mužskú časť populácie. Podáva sa v rozmedzí 0–2–6 mesiacov, informácie na www.silgard.sk, je zaregistrovaná pre dievčatá a ženy vo veku 9 – 26 rokov, zatiaľ potvrdená účinnosť viac ako 4,5 roka.

//Cervarix:// dostupná od októbra 2007, pomáha chrániť pred ochoreniami, ktoré spôsobujú dva typy HPV (16, 18) zodpovedné za 70 percent všetkých prípadov rakoviny maternicového krčka. Podáva sa podľa schémy 0–1–6 mesiacov, informácie na www.rakovinakrckamaternice.sk, je zaregistrovaná pre dievčatá a ženy vo veku 10 – 25 rokov, zatiaľ preukázaná účinnosť 6,4 roka.

Koľko zaplatíte za 1 dávku

  • 3 992 Sk (132,51 €) za oba druhy vakcín, potrebné sú tri dávky
    • 10 percent z ceny vakcíny hradí každá poisťovňa dievčatám od dovŕšenia veku 11 rokov plus ďalších 364 dní
    • 890 Sk (102,97 €) hradí poistenka Union ZP narodená v roku 1996, ak dovŕšila 12 rokov
    • 30, 50, 70 percent z ceny vakcíny hradí ZP Dôvera svojim 12-ročným poistenkám v závislosti od dĺžky poistenia
debata chyba