Spája totiž v sebe výhodu lokálnej (vnútromaternicovej) antikoncepčnej metódy a hormonálnych tabliet – avšak s použitím minimálnej dávky jedného hormónu gestagénu.
„Vyzerá ako pružné písmeno T, ktorého nohu tvorí valček s rezervoárom hormónu. Ten sa v pravidelných denných dávkach uvoľňuje a lokálne pôsobí v maternici ženy,“ vysvetľuje gynekológ-pôrodník MUDr. Roman Žáčok z Bratislavy. „Výhodou tohto druhu antikoncepcie je, že je menej riziková pre fajčiarky, pretože neobsahuje estrogén. Keďže lokálne pôsobí v maternici, má minimálne celkové účinky. Chráni ženu pred veľkými stratami krvi, ženy po jej zavedení dokonca časom až môžu prestať menštruovať. Jej antikoncepčný účinok je porovnateľný so sterilizáciou, avšak po odstránení nasleduje rýchla obnova plodnosti. Používa sa dokonca v rámci liečby vysokých krvných strát pri menštruácii a niektorých iných gynekologických diagnóz. Za istých presne stanovených podmienok na ňu dokonca v rámci liečby prispieva poisťovňa.“ Vtedy žena na ňu doplatí 18,90 eura (570 Sk).
Vnútromaternicový hormonálny systém sa do praxe dostal po prvýkrát vo Fínsku v roku 1990. V krajinách Škandinávie je vo všeobecnosti veľmi obľúbený, používa ho tam asi 20 % žien vo veku medzi 25–45 rokov. Zavádza sa na 5 rokov, ale možno ho, samozrejme, kedykoľvek vybrať. Vstupná investícia je približne 158 euro (4 760 Sk), po prepočítaní na 5 rokov to však vychádza 2,63 euro (80 Sk) mesačne, pričom žena súčasne ušetrí na hygienických potrebách.
Gynekológ vnútromaternicový systém žene obyčajne zavádza v druhej polovici menštruácie, keď je krčok maternice voľne prestupný, s pomocou špeciálneho aplikátora, ktorý je široký 5 mm. Môže to byť trochu nepríjemné pre ženy, ktoré nerodili prirodzeným spôsobom cez krčok, ale cisárskym rezom, krčok totiž treba trochu roztiahnuť. Ak sa žena pre tento druh antikoncepcie rozhodne po pôrode, treba vyčkať na skončenie šestonedelia, aby sa maternica zavinula. Po prvej kontrole, ak je všetko v poriadku, možno vnútromaternicový systém zaviesť. Keďže obsahuje len gestagén, je to druh antikoncepcie, s ktorým možno dojčiť.
Pri porovnaní s klasickým vnútromaternicovým medeným telieskom, ktoré ženy celé desaťročia poznajú pod názvom „Dana“, gynekológ Žáčok tvrdí: „To bol trabant, ale toto je mercedes.“
Vplyv vnútromaternicového hormonálneho systému na ženský organizmus
- Výrazne slabšie a kratšie menštruačné krvácanie. Až 20 % žien do roka po zavedení prestane menštruovať, po vybratí systému sa menzes obnoví do jedného mesiaca. Z lekárskeho hľadiska nie je vynechanie menštruácie v tomto prípade škodlivé, pretože hormonálne hladiny ostávajú v priebehu cyklu bezo zmeny, organizmus ženy je chránený pred stratami krvi, železa, a tým sa predchádza anémii.
- Menštruácia je menej bolestivá.
- Spoľahlivo chráni pred otehotnením, spoľahlivosť je porovnateľná so sterilizáciou. Umožňuje však návrat k plodnosti do jedného mesiaca po vybratí systému z maternice. Odstránenie je možné kedykoľvek.
- Dobrá znášanlivosť, spočiatku sa u malého percenta žien môžu objaviť mierne bolesti v podbrušku, bolesti hlavy či napätie v prsiach, ktoré však obyčajne do troch mesiacov vymiznú.
- Vnútromaternicový hormonálny systém je vhodný pre dojčiace ženy, ženy, ktoré nemôžu užívať kombinovanú tabletkovú antikoncepciu, alebo ktoré nechcú užívať tablety z dôvodu zabúdania, ženy s nepravidelným denným režimom, aktívnym životom, náročným povolaním.