Človek potrebuje prijať dva až štyri gramy soli denne, jej skutočný príjem je však päť- až šesťkrát vyšší. Príjem sodíka pritom súvisí s vysokým krvným tlakom, významným rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení. Sedemdesiatpäť percent konzumovanej soli pochádza zo spracovaných potravín, preto obmedzenie prisáľania pri konzumácii je menej dôležitým faktorom ako znižovanie obsahu sodíka pri technologickej príprave potravín, informoval na tlačovej konferencii predseda Slovenskej ligy proti hypertenzii Štefan Farský.
Vysoký príjem soli v jedlách ponúkajú aj reštaurácie a jedálne na Slovensku. Preto je iniciatíva Svetového dňa hypertenzie, ktorý bol vyhlásený na nedeľu 17. mája, zameraná na znižovanie obsahu soli pri stravovaní sa mimo domu. „Totiž, kým pri výbere potravín pre domácu prípravu jedla, sa zákazník môže orientovať podľa označenia výrobku, v reštauráciách a jedálňach táto možnosť nie je a zákazník je odkázaný na zvyky a prístup kuchára,“ uviedol Farský. Na overenie množstva soli v jedlách zariadení verejného stravovania Slovenská liga proti hypertenzii analyzovala vzorky z 10 reštaurácií a jedální z rôznych častí Slovenska. Výsledky pritom neboli priaznivé a preukazovali zvýšené množstvo soli, na niektorých miestach dokonca množstvo sodíka v jedle prevyšovalo maximálnu dennú dávku určenú Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
Podľa prezentovaných výsledkov napríklad porcia kuracích pŕs s nivovou omáčkou a hranolkami obsahovala v Považskej Bystrici 6,3 gramu soli, zákazník alebo zákazníčka skonzumovala na Spiši s hydinovým rezňom a zemiakovým šalátom s majonézou spolu 5,4 gramu soli. Lepšie na tom nie sú ani školské jedálne – fazuľová polievka a vyprážané sójové plátky s varenými zemiakmi a tatarskou omáčkou obsahovali na strednej škole stredného Slovenska spolu takmer sedem gramov soli. Nebezpečenstvo tradičných slovenských jedál symbolizujú napríklad syrové korbáčiky, ktoré majú na hmotnosť 150 gramov až 6,9 gramu soli.
K zmene tohto stavu môže prispieť uzákonenie povinného označovania potravín z hľadiska obsahu soli, ako aj vzdelávanie obyvateľstva, aby si vedeli označenia správne interpretovať, uviedol Farský. Na Slovensku sa pred piatimi až šiestimi rokmi začalo označovanie potravín, v súčasnosti však tieto aktivity stoja. V iných vyspelých krajinách, ako sú napríklad Spojené štáty americké, je podobné označovanie bežné.
Vo Veľkej Británii vypočítali, že ak klesne v populácii príjem soli o jeden gram, zachráni sa v krajine každý rok sedemtisíc životov vďaka zníženiu krvného tlaku a jeho následných komplikácií. Redukovaný príjem sodíka znižuje riziko vzniku hypertenzie o 20 percent, ako aj krvný tlak u pacientov s hypertenziou, pričom sa zlepšuje liečba pri dosahovaní cieľových hodnôt krvného tlaku. Zároveň primeraný príjem soli „brzdí“ vzostup systolického tlaku so zvyšujúcim sa vekom. Pre dospelých ľudí je maximálna spotreba soli denne šesť gramov, ale pre deti od jedného do troch rokov sú to dva gramy za deň, od troch do šiestich rokov sú stanovené maximálne tri gramy denne.