Zápal močových ciest potrápi aspoň raz v živote každú druhú ženu. Problém buď odoznie sám, alebo pomôžu antibiotiká. Pokiaľ sa však zápal opakuje, môže byť na príčine oslabená imunita. V takom prípade, radí urologička Kateřina Bartoníčková z fakultnej nemocnice Motol, je vhodná preventívna štvrťročná kúra na posilnenie imunity.
„Zápal močového mechúra je najčastejšou príčinou absencie žien v práci, a tiež najčastejším dôvodom, prečo lekár nasadzuje žene antibiotiká,“ povedala lekárka novinárom. Príznakom zápalu sú bolesti v podbrušku alebo v oblasti močového mechúra, časté nutkanie na močenie, pálenie alebo rezanie pri močení a kalný, páchnuci moč, v ktorom môže byť krv. S postupujúcim zápalom stúpa telesná teplota a pacientka vracia. Opakovanie zápalu močového mechúra môže vyústiť do zápalu obličiek, čo už je život ohrozujúci stav, varovala Kateřina Bartoníčková. Takmer u polovice žien, ktoré prekonali zápal močového mechúra bez liečby, sa objaví do roka znova.
Ženy sú ohrozené infekciou dolných močových ciest častejšie ako muži. Hlavným dôvodom je odlišná anatómia – močová trubica a mechúr sú častejšie ohrozené baktériami z okolia konečníka a pošvy. Štartérom problémov je väčšinou prechladnutie, celkové vyčerpanie, ale aj pohlavný styk. Zápal postihuje častejšie tehotné ženy a ženy liečené ožarovaním.
Riziko zápalu klesá, ak žena rešpektuje odporúčaný pitný režim a denne vypije 2 až 2,5 litra tekutín, pravidelne močí a dodržiava osobnú hygienu. Avšak paradoxne veľmi čistotné ženy môžu týmto zápalom trpieť častejšie, pretože v snahe o dôkladnú očistu narušia v tele zdravú rovnováhu baktérií. K prevencii zápalu patrí aj správne utieranie po použití toalety (smerom dozadu), aby sa časti stolice s črevnými baktériami nepreniesli k pošve a ústiu močovej trubice. Rovnako dôležitá je pravidelná výmena uterákov, vložiek a tampónov a vymočenie sa pred a po pohlavnom styku. Ženy s opakovanými zápalmi močových ciest by sa mali vzdať nohavičiek tango. Tenký textil totiž nosením navlhne potom a sekréty slúžia „ako knot“, po ktorom baktérie cestujú z konečníka do oblasti močovej trubice.
Odborníčka na liečenie bylinkami Olga Krumlovká doplnila, že pri slabých prejavoch infekcie, teda pri miernom pálení, pomáha aj samoliečba. Najjednoduchšie je zostať aspoň týždeň doma v teple a piť upokojujúce čaje. „Výborná je zmes zlatobyľu obyčajného, repíka lekárskeho a kvetu hluchavky bielej,“ poradila. Súčasťou liečby môže byť aj joga a akupresúra. Výbornou prevenciou sú podľa Olgy Krumlovskej brušné tance.