Miernym popíjaním vína možno predchádzať poruchám erekcie

Erektilná dysfunkcia môže signalizovať vážne ochorenie a nemala by sa "liečiť" potravinovými doplnkami. Pri prevencii však môže pomôcť umiernené popíjanie vína.

13.06.2009 10:22
víno - muž s pohárom vína
Víno patrí k najstarším psychofarmakám.
debata

So svojím sexuálnym životom je nespokojný každý druhý človek. Menej sexu, ako by chceli, má 39 percent opýtaných mužov a 27 percent opýtaných žien. Tvrdí to farmaceutická spoločnosť, ktorá sa pýtala na sexuálny život 12 000 ľudí z 27 krajín, informovala agentúra Bílý Medvěd Public Relations. Prieskum tiež ukázal, že kvalitný sexuálny život ovplyvňujú viac fyzické ako psychologické faktory. Dosiahnutie kvalitnej erekcie považujú muži rovnako ako ženy za rozhodujúci faktor pre zdravý sexuálny život a partnerské vzťahy.

Podľa sexuológa a psychiatra Ondřeje Trojana môžu sexuálne problémy signalizovať vážne ochorenia, napríklad cukrovku, rakovinu prostaty alebo sklerózu multiplex. Sexuálnymi poruchami trpí 75 percent diabetikov, 68 percent mužov s vysokým krvným tlakom, 56 percent pacientov s ischemickou chorobou srdca a 90 percent mužov s ťažkou depresiou. Niekedy môže problém erektilnej dysfunkcie súvisieť s účinkami užívaných liekov.

Porucha erekcie nie je podľa lekárov choroba, ale prejav určitého zdravotného problému. Preto je potrebné, aby sa muži o tomto probléme poradili s odborníkom a neorientovali sa na reklamy propagujúce liečbu erektilných porúch pomocou rôznych výživových doplnkov. „Muži, ktorí uveria reklame, riskujú, že ich ochorenie bude zanedbané,“ varuje špecialista na liečbu porúch erekcie a mužskej plodnosti Karel Kočí. Potravinové doplnky obsahujú väčšinou vitamíny, aminokyseliny a stopové prvky, ktoré organizmus získava zo stravy, ak je dostatočne pestrá. Muži však potravinové doplnky predávané v lekárňach často vnímajú ako lieky dostupné bez receptu a ich užívanie považujú za liečbu.

Na prevenciu porúch erekcie, tak ako na zníženie rizika infarktu, nádorových ochorení, ale aj rizika rozvoja duševných chorôb, sa odporúča umiernená konzumácia vína. U starších ľudí trpiacich poruchami pamäti zároveň znižuje riziko vzniku demencie, povedala ČTK Eva Češková z Psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity (LF MU).

Víno patrí k najstarším psychofarmakám. Liečebné účinky vína poznali ľudia už v antike, ale preukázateľne ich potvrdily až najnovšie vedecké výskumy. Zdraviu prospešná denná dávka vína sa podľa lekárov pohybuje okolo 2 až 3 decilitrov u žien a 3 až 4 decilitrov u mužov. „Hlavným dôvodom, prečo sa oficiálna medicína stále zdráha poukazovať na prospešnosť malých dávok alkoholu, je nedôvera, že tieto dávky budú dodržané. Odvoláva sa na závislosť na alkohole, hoci zatiaľ presne nevieme, či ide o psychickú väzbu alebo geneticky podmienenú väzbu s rizikom iba pre niektorých z nás,“ povedal dekan LF MU Jan Žaloudík.

Konzumácia vína znižuje riziko vzniku vysokého krvného tlaku, srdcovo-cievnych chorôb, cukrovky a obezity a tým aj erektilnej poruchy. Telesná kondícia sa však na erektilných poruchách podieľa len z osemdesiatich percent. „Z dvadsiatich percent sú to príčiny psychogénneho pôvodu, napríklad stres, strach alebo hanblivosť. Ale aj tieto skutočnosti môže obmedzená konzumácia vína pred sexom odstrániť,“ povedala na konferencii sexuologička Taťána Šrámková z brnenskej Úrazovej nemocnice.

Na Slovensku a v Česku má problémy s erekciou asi polovica mužskej populácie. Napriek tomu, že problém erektilnej dysfunkcie sa dá riešiť, na lekára sa v oboch krajinách obráti iba okolo 10 percent mužov.

debata chyba