Z prenosu lymskej boreliózy je podozrivý aj hmyz

Obávané ochorenie, ktoré zanecháva na človeku trvalé následky, má možno na svedomí aj hmyz, nielen kliešte. Vedci túto teóriu nevylučujú.

10.08.2009 17:00
komár Foto:
Komáre momentálne poriadne strpčujú život mnohým ľuďom.
debata

„Je to otázka, na ktorú by som aj ja rád poznal odpoveď. Pri jednej štúdii, ktorú robili lekári medzi pacientami s lymskou boreliózou vyplynulo, že len niečo viac ako polovica nakazených mala predtým prichyteného kliešťa,“ vysvetľuje riaditeľ Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied Branislav Peťko.

Dvadsať percent opýtaných úplne vylúčilo, žeby ich v minulosti uhryzol kliešť, ale poštípanie iným hmyzom pripustili. Ďalších dvadsať percent nakazených nevedelo presne povedať, či kliešťa mali alebo nie a či ich poštípal nejaký iný hmyz. 

Prítomnosť baktérie boreliózy vedci potvrdili nielen v kliešťoch, ale aj v ovadoch, blchách, všiach i komároch. Hmyz k nej prišiel po napití sa krvi zvieraťa, ktoré bolo nakazené boreliózou. Na tomto sa vedci ešte dokážu zhodnúť. Inak je to však už pri otázke, či tento hmyz je schopný ochorenie prenášať ďalej. Časť odborníkov tvrdí, že je to možné, časť zas túto teóriu zásadne odmieta.

Podľa Peťka prenos komárom možný je. Tým, že nakazený komár má baktériu na sosáku alebo vo svojom tele a človek ho pri uštipnutí rozpučí na svojej poranenej pokožke, môže sa týmito baktériami nakaziť. Je možné, že práve vedci zo Slovenskej akadémie vied budú tí, ktorí to dokážu, alebo vylúčia. Spolu s kolegami z univerzít totiž začínajú komáre podrobnejšie skúmať. 

Ak hmyz poštípe človeka tak, že rana krváca, Peťko odporúča jej dezinfekciu. „Lokálna dezinfekcia takéhoto poštípania je vhodnou prevenciou. Odporúčam používať jódovú tyčinku. Mala by patriť do výbavy každého navštevníka prírody. Ak hmyz zanesie do rany infekciu, jód prenikne do tkaniva a má schopnosť infekcii zabrániť,“ radí.

Borelióza sa prejavuje najmä červenou vyrážkou, ktorá sa postupne zväčšuje na veľkosť viac ako 10 – 15 cm. Sprevádzať ju môže horúčka, únava, bolesti svalov a kĺbov. V tomto štádiu je najvhodnejšie vyhľadať lekára a ochorenie dôkladne preliečiť antibiotikami. Niekedy sa však vyrážka neukáže, ochorenie nepoznane pokračuje ďalej.

Neliečená borelióza prechádza do chronického štádia s postihnutím srdcového svalu a nervového systému. Očkovacie látky pre človeka zatiaľ stále neexistujú, ich vývoj je komplikovaný.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy