„Pacientov s helikobakterom ubúda. Kým v osemdesiatych rokoch bolo ním nakazených 60 percent populácie, dnes je to okolo 40 percent. A u mladých ľudí ešte menej,“ potvrdil profesor Rudolf Hyrdel, prednosta Internej gastroenterologickej kliniky Martinskej fakultnej nemocnice.
Je to tým, že stará generácia, ktorá bola baktériou viac zamorená, pomaly vymiera. A mladšie ročníky, u ktorých sa helikobakter objaví, sú preliečené účinnými antibiotikami. „Znamená to, že ubudne chronických zápalov žalúdka. A tiež aj niektorých druhov lymfómov (rakovina lymfatického systému pozn. red.). Medzi nimi a helikobakterom je totiž priama súvislosť,“ dodáva profesor Hyrdel.
Kde sa vzal?
Helicobacter pylori je špirálová baktéria, ktorá spôsobuje infekcie v tráviacom trakte. V západnej Európe je ňou postihnutých približne 30 až 50 percent ľudí, v rozvojovom svete je to takmer 100 percent. Jeho prítomnosť je hlavnou príčinou chronických zápalov žalúdka, žalúdočných a dvanástnikových vredov a považuje sa aj za rizikový faktor pre vznik rakoviny žalúdka. O jeho prítomnosti človek často ani sám nevie, kým sa baktéria neprejaví zápalom.
Predpokladá sa, že človek sa baktériou nakazí blízkym kontaktom s niekým, kto už helikobaktera má. Baktéria prežije aj na zle umytom pohári, preniesť ju je možné príborom, bozkávaním, ale aj jedlom.
Žalúdok ľudí kolonizoval helikobakter už v praveku, je dokonale prispôsobený vytrvať v organizme čo najdlhšie. Dnešná medicína si s ním však už vie celkom dobre poradiť. Osem z desiatich pacientov vyliečia lekári už za týždeň – vďaka kombinácii troch antibiotík a liekov na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny. Tá je totiž živnou pôdou pre baktériu.
Len u dvoch pacientov z desiatich treba liečbu zopakovať. Tých, čo potrebujú aj tretiu várku liekov je málo – okolo päť zo sto. Doživotne si helikobaktera v žalúdku nosia len dvaja pacienti zo sto. Buď majú smolu, že natrafili na vysoko odolný kmeň alebo ich imunitný systém na baktériu nestačí.
Prevencia pre mladých je zadarmo
Už takmer dva roky platia zdravotné poisťovne mladým ľuďom vo veku 19 až 20 rokov vyšetrenie dychu na prítomnosť helikobaktera. Jeho včasný odhalením sa dá predísť rakovine. Chronický zápal žalúdka totiž ľudia neraz považujú iba za ťažké trávenie. Nie je taký bolestivý, ako akútna forma zápalu. Práve chronické ochorenie môže byť spúšťačom zmien na sliznici žalúdka, z ktorých sa neskôr vyvinie rakovina. Dychový test nie je nepríjemný a jeho spoľahlivosť je vyššia ako pri endoskopii. Teda pri vyšetrení sondou do žalúdka.