Posilnite obranu svojho tela

Stres, málo spánku i pobytu vonku a nekvalitná strava spôsobujú, že náš imunitný systém nefunguje, ako by mal.

15.10.2009 12:00
rodina, radosť, výlet, imunita, šťastie Foto:
Pohyb a pobyt v prírode imunite prospieva.
debata

Do ambulancií imunoalergológov prichádza čoraz viac pacientov s poruchami imunity. Okrem zvyšujúceho sa počtu alergií a astmy trpia opakovanými vírusovými a bakteriálnymi či chronickými kvasinkovými infekciami. Prispieva k tomu stres, zanedbávanie životosprávy, svoj podiel má aj znečistené životné prostredie, negatívne emócie, alkohol, cigarety, časté užívanie antibiotík. S ochladením a nepríjemným počasím – inými slovami, trávením väčšiny času v uzavretých miestnostiach – sa tieto poruchy stupňujú.

Na opakované vírusové infekcie, predovšetkým na tzv. rinovírusy, sú náchylní predovšetkým astmatici, ktorí sa nimi častejšie nakazia najmä pre pretrvávajúci zápal v prieduškách. Napokon, pacient, ktorý má alergiu či astmu, vlastne trpí poruchou imunity. „Je dokázané, že vírusová infekcia je jednou z najvýznamnejších príčin zhoršenia astmatických problémov,“ hovorí MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., z Pneumo-Alergo Centra v Bratislave.

„Rinovírusy boli tradične považované za vírusy, ktoré vyvolávajú bežné prechladnutia. V posledných rokoch sa dokázalo, že rovnako môžu byť príčinou závažnejších infekcií dolných dýchacích ciest, napr. zápalu pľúc u malých detí. Jednoznačne sú najčastejším vírusovým spúšťačom záchvatov astmy a príčinou období zhoršenia tohto ochorenia u starších detí i dospelých.“ Ďalšou príčinou zdravotných problémov zimného obdobia sú najmä vírusy chrípky.

Obrana, ktorú nič neprelomí

Časté infekcie (viac ako päťkrát za rok) znamenajú, že imunitný systém nefunguje tak, ako má. Na druhej strane – aj následkom samotných vírusových infekcií dochádza k poruche imunity, či už na kratšie alebo dlhšie obdobie. Ako teda podporovať svoj imunitný systém, aby telo vyburcoval do obrany, ktorú neprelomí žiadny bacil?

S posilňovaním imunity je vhodné začať už v detstve. Deti treba plne dojčiť minimálne pol roka, nebabušíme ich, ale obliekame cibuľovým spôsobom (čiže radšej viacero tenších vrstiev, ktoré sa dajú v prípade potreby vyzliecť), aby sa zbytočne nespotili. Nemali by vyrastať v sterilnom prostredí, podľa tzv. hygienickej hypotézy práve chýbanie tradičného životného štýlu, chýbajúci kontakt s alergénmi, spôsobuje znižovanie odolnosti organizmu. Aj preto majú menej alergií a celkovo sú zdravšie deti na vidieku, resp. na hospodárskych dvoroch.

Aj časté užívanie antibiotík spôsobuje napr. nárast prípadov astmy, dokonca hyperaktivitu detí. Antibiotiká likvidujú výlučne pôvodcov bakteriálnej infekcie, na vírusy, ktoré sú v 99 percentách prípadov príčinou kašľa, hnačiek či zvracaní, nezaberajú. Dnes majú praktickí lekári, ale predovšetkým pediatri, vo svojich ambulanciách neveľký prístroj, tzv. spektrofotometer, ktorý z kvapky krvi z prsta dokáže za 2 – 3 minúty určiť hladinu tzv. C-reaktívneho proteínu. Ten je veľmi citlivým ukazovateľom zápalu a podľa jeho výšky ordinujú alebo neordinujú antibiotiká. „Obyčajne by sa antibiotiká nemali predpisovať počas prvých troch dní od vzniku ochorenia,“ podotýka MUDr. Bergendiová. Antibiotiká často likvidujú aj prospešnú črevnú mikroflóru, ktorá je súčasťou imunity, takže súčasne s antibiotikami a najmä po antibiotickej liečbe sa odporúča užívať probiotiká v kapsuliach.

Zoznam piatich S

Pri problémoch s imunitou je nevyhnutné otužovanie, s ktorým sa dá začať v ktoromkoľvek veku. Otužovanie sa nazýva aj najlacnejším liekom a poznáme dva základné druhy – vzduchom a vodou. Otužovanie vodou je omnoho účinnejšie, otužovanie vzduchom je však jednoduchšie, napr. v podobe každodenných prechádzok alebo športovania vonku bez ohľadu na počasie. Najjednoduchším otužovaním vodou je striedanie teplej a studenej sprchy, pričom vždy končíme studenou. Medzi metódy otužovania patria aj návštevy sauny alebo kryokomory. Významnou prevenciou nádchy je aj hygiena nosa vo forme zvlhčovania vzduchu v miestnostiach a jeho pravidelného preplachovania roztokom slanej vody (dnes mnohé prípravky v lekárňach) a časté umývanie rúk. Jedna štúdia dokázala, že správne umývanie rúk (vrátane používania antibakteriálnych gélov či mydiel) dokáže znížiť prenos infekcií prostredníctvom rúk až o 66 %. Virózy sa totiž šíria najmä z držadiel na nákupných vozíkoch, autobusoch či z kľučiek na toaletách a kanceláriách firiem.

Na posilnenie imunity jestvujú voľnopredajné preparáty – najčastejšie sú to výťažky z echinacey, prípravky z hlivy ustricovej – Imunoglukán, Betaglukán, schizandry čínskej, probiotiká, antioxidanty C a betakarotén, ďalej zinok a selén. Overená je aj liečba voľnopredajnými enzýmami (Wobenzym). Medzi známe prírodné prostriedky patria cesnak, cibuľa, med, zázvor, trstinová melasa či kyslá kapusta. V prípade potreby môžu imunológovia predpísať aj tzv. imunomodulačné preparáty. Slovo imunomodulačný znamená, že prípravok vie ovplyvniť imunitný systém vo forme jeho posilnenia, potlačenia nadmernej aktivity či úpravy poruchy na normálny stav. Zoznam imunopreparátov je pomerne dlhý a každý z nich je určený na iné ťažkosti. Doktorka Bergendiová však má na udržanie dobrej imunity svoj zoznam piatich S: „Zdravá strava, dostatočný spánok, šport, smiech a spokojný život v kruhu blízkych,“ dodáva. Na prvý pohľad nič nové pod slnkom. Ale aké účinné!

Čo je imunitný systém

Imunitný systém je súbor buniek a orgánov, ktoré spolupracujú na obrane organizmu proti útokom „cudzích votrelcov“. Medzi nich patria mikróby – drobné infekčné organizmy ako baktérie a vírusy, ale aj parazity a huby. Ľudské telo je ideálnym prostredím pre mnohé mikróby, ktoré sa doň pokúšajú vniknúť. Úlohou imunitného systému je zabrániť im v tom. Ak sa to nepodarí, musí ich vyhľadať a zničiť. Základné bariéry s vrodenou obrannou schopnosťou tvoria koža a sliznice. Prirodzenej imunite pomáhajú aj niektoré bunky z krvi schopné zasiahnuť tam, kde nežiaduci mikroorganizmus prenikne spomínanými bariérami. Druhú obrannú líniu predstavuje získaná imunita. Tá sa formuje v priebehu života na základe kontaktu s cudzorodými látkami (napr. baktériami). Fungovanie získanej imunity zabezpečuje zložitá sústava buniek a rôznych látok. Výkonnými orgánmi tohto systému sú špecializované bunky a bielkoviny – protilátky.

debata chyba