Zlé dávkovanie znižuje účinnosť liekov

Účinná látka paracetamol je už mnoho rokov jedným z najpoužívanejších prípravkov proti horúčke i bolesti.

04.12.2009 12:16
choroba, teplota, chrípka, prechladnutie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Považuje sa za bezpečnú pre deti, tehotné ženy, dokonca pacientov s vredovými ochoreniami žalúdka a dvanástnika. Podľa najnovších poznatkov je dosiaľ všeobecne uznávaná dávka tohto liečiva nedostatočná.

Paralen, Panadol, Medipyrin, Coldrex, Ataralgin, Valetol či Trigrip – to všetko sú obchodné názvy liekov, ktoré obsahujú – či už samostatne, alebo v kombinácii s inými účinnými látkami – účinnú látku paracetamol. Paracetamol je na trhu od roku 1953. Pre svoju bezpečnosť a šetrnosť sa mu hovorí aj „analgetikum detského veku“, zmierňuje napríklad nežiaduce účinky po očkovaní detí. Analgetiká sú lieky proti bolesti a horúčke.

Šetrný k žalúdku
V porovnaní s inými účinnými látkami podobného typu (napr. známy ibuprofén) je paracetamol šetrný k tráviacemu traktu, nedráždi žalúdočnú sliznicu, nezvyšuje možnosť krvácania, má znížené riziko vyvolania alergie a takisto nemá významnejší vplyv na funkciu obličiek. Neznižuje ani účinok liečiv na liečbu vysokého krvného tlaku či srdcového zlyhania, okrem detí ho vo všeobecnosti lepšie tolerujú starší ľudia. Zároveň nemá protizápalový účinok, ako zas majú účinné látky v Ibalgine či Acylpyríne.

Paracetamol sa odbúrava v pečeni, takže jedným z jeho rizík je možný nežiaduci účinok na pečeň – pri použití dávok, ktoré mnohonásobne prevyšujú dávky využívané pri liečbe. Naopak, najnovšia štúdia odborníkov z ČR, zo Slovenska a z Ukrajiny ukázala, že doteraz používané dávkovanie paracetamolu podľa veku nie je vždy ideálne a najmä u ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou môže dôjsť k poddávkovaniu.

Poddávkovanie môže viesť k predávkovaniu
Odporúčaná dávka paracetamolu 1–2 tablety pre dospelého človeka bola určená pred 40 rokmi, no teraz odborníci zistili, že správne dávkovanie by sa malo určovať podľa hmotnosti pacienta, nie podľa počtu tabliet. Pri doterajších odporúčaniach v dávkovaní sa nezohľadňovalo, že za posledné dve desaťročia sa prudko zvýšil výskyt nadváhy a obezity. „Účinok paracetamolu je závislý od dávky a nízke dávky, tzv. poddávkovanie, môže viesť pri niektorých typoch bolestí k neúčinnosti,“ konštatuje prof. MUDr. Milan Kriška, DrSc., z Ústavu farmakológie LF UK v Bratislave.

Jedna tableta lieku najčastejšie obsahuje 500 mg paracetamolu. Takáto dávka u človeka s hmotnosťou viac ako 50 kg môže mať v mnohých prípadoch nedostatočný účinok a viesť k tomu, že pacient jednoducho prestane dodržiavať na škatuľke lieku odporúčané dávkovanie či potrebné časové odstupy medzi jednotlivými dávkami. Tak poddávkovanie môže paradoxne viesť k predávkovaniu alebo užívaniu odoka. Pritom hmotnosť nad 50 kíl majú už mnohí 13– až 14-roční tínedžeri.

Podľa najnovších poznatkov pri telesnej hmotnosti od 50 do 70 kg by optimálna dávka paracetamolu mala byť 750 mg, pri hmotnosti od 70 do 100 kg tisíc mg. „Štandardná“ dávka 500 mg sa u detí môže použiť pri váhe nad 34 kg, čo zodpovedá priemernému veku 10 rokov.

Paracetamol sa odporúča ako liek voľby aj v prípadoch:

  • týždeň pred operačným zákrokom, pri vredovej chorobe žalúdka alebo dvanástnika, astme a alergii, zníženej zrážanlivosti krvi, tehotenstve a dojčení, pri liečbe detí do 12 rokov, pri súčasnej liečbe liekmi na cukrovku, liekmi proti nadmernej zrážanlivosti krvi, kortikoidmi, sulfonamidmi (druh antibiotík)
  • odporúčaná dávka je 10–15 mg na kilogram hmotnosti
debata chyba