Lívia vo finále: Ak máte ľudí, ktorí vás podporia, odvykať je ľahké

Lívia, ktorá fajčila dvadsať cigariet denne, sa dostala do finále súťaže v odvykaní s Pravdou. Vydrží aj nasledujúce dni a mesiace?

, 20.02.2010 01:35, aktualizované: 27.02.2010 11:08
debata

Verili ste si na začiatku, že to dokážete a prestanete fajčiť?
Áno, lebo keby som si neverila, tak by som to nedokázala. Publicitu v novinách som brala pozitívne, keď sa o tom ľudia dozvedeli, podporili ma v mojom rozhodnutí prestať fajčiť. Odvykanie od cigariet s Pravdou bola výzva a sama som bola prekvapená, že mi to počas mesiaca nerobilo nijaké problémy, dni bez cigariet mi plynuli rovnako, vôbec som ich nerátala a na cigaretu som ani nepomyslela – keď, tak to boli len krátke okamihy.

Ako ste so sebou spokojná?
Som spokojná, lebo som to dokázala a nefajčím. Cítim sa lepšie zdravotne aj ušetrím peniaze, posielam si niečo na druhý účet. Kto fajčí, ten neušetrí. Moja skúsenosť s odvykaním od cigariet je, že je to ľahké! Ak naozaj chcete a ak máte okolo seba ľudí, ktorí vás podporia.

Myslíte si, že v budúcnosti nebudete fajčiť?
Tak to neviem, toho sa bojím, lebo človek nikdy nevie. Predtým som skúšala prestať niekoľkokrát a teraz to vyšlo, tak som na seba pyšná. Ale viem, že ešte nemám vyhraté a že nefajčiarkou sa budem môcť nazvať najskôr po pol roku. Neviem, čo bude a bojím sa, že niekedy v budúcnosti v nejakej situácii môžem po cigarete siahnuť znova – o rok, o dva. Takých ľudí, ktorí prestali na niekoľko rokov a začali znova, je dosť – dá sa tomu zabrániť?
Keby som aj začala, určite by som nechcela fajčiť tak ako kedysi, denne takmer škatuľku. Sú aj príležitostní fajčiari, ktorí si zapália raz za pol roka, nie?

MUDr. Elena Kavcová:
Podpora okolia v rodine aj v práci je veľmi dôležitá. U vás aj vašich kolegov sa obávam práve o to, že všetci ste často v spoločnosti fajčiarov. Je to veľké a najmä dlhodobé pokušenie. A sme len ľudia, ktorí chcú byť v kolektíve obľúbení a tak… Ale na druhej strane u vás hrá úlohu aj vaše zdravie, vaše priedušky budú rady, keď nebudú zadymované škodlivinami. Máte dobrý dôvod vyhovoriť sa v spoločnosti, prečo nechcete fajčiť. Využite to a buďte už navždy exfajčiarkou! Vôľu, rozhodnutie máte a prvé úspešné kroky ste už dosiahli.

Dvadsiatyštvrtý deň

Stala sa nám v rodine tragická udalosť, zomrela mi veľmi blízka príbuzná. Takže sme mali ťažké chvíle. Vtedy by som si zapálila. Nie pre chuť, ale z nervozity. Je to ozaj v hlave, to fajčenie. Robilo mi to problém, ale snažila som sa odolať. Prekonala som to a nezapálila som si, veď som vydržala tak dlho, bola by to škoda. Cigaretu som na čas nahradila lízankami. Už ich nejem, škodí to na zuby!

MUDr. Elena Kavcová:
Väčšinou si fajčiari myslia, že ťažké chvíle v živote môžu lepšie zdolať s cigaretou. Vôbec to nie je pravda, veď nefajčiari ich takisto zdolávajú a bez cigarety. Čo môže cigareta vyriešiť bez nás samotných? Je mi ľúto, že ste sa stretli s rodinnou tragickou udalosťou, ale aj keď máte teraz v srdci smútok, nech vám ho zmierni vaše víťazstvo nad cigaretou. Keď ste v takej ťažkej situácii odolali nutkaniu zapáliť si, naozaj máte nádej na trvalú abstinenciu. A cigaretu môžete nahradiť nie lízankami, ale napr. semienkami, pokrájanými jabĺčkami, mrkvou. Je to zdravé a nestučniete z toho.

Dvadsiatydruhý deň

U mňa nič nové. Vďaka tomu, že nefajčím, som mohla znížiť svoje dávky liekov na alergiu. Počula som, že fajčením sa mení aj farba pokožky, najmä tváre. Je to pravda? Aj môj strýko, keď fajčil jednu od druhej, mal v sebe také množstvo nikotínu, že mu to bolo vidno nielen na rukách, ale aj na očných bielkach, akoby ich mal zožltnuté. Je to možné? Dúfam, že keď už nedávam do seba nikotín, moja pleť sa zlepší…

MUDr. Elena Kavcová:
Neviem, akú máte pleť, ale ste ešte veľmi mladá a na vašej pleti by nemal byť zatiaľ viditeľný negatívny účinok fajčenia. Isté je, že pleť 40-ročnej fajčiarky oproti 40-ročnej nefajčiarke je suchšia, tenšia, popolavejšia (teda bez mejkapu), má viac vrások. Fajčenie je príčinou predčasného starnutia kože. S postupujúcim vekom sa nepriaznivé zmeny pokožky u fajčiarok ešte viac prehlbujú v porovnaní s nefajčiarkami. U mužov fajčiarov je to taktiež viditeľné a keď k fajčeniu ešte pribudne pravidelná konzumácia alkoholu, tak aj tie bielka nemusia byť biele, ale sú žltkasté. A čo by mužov malo trápiť viac – možno o tom nevedia – je, že fajčenie môže poškodiť spermie a znížiť plodnosť, ďalej môže znížiť prietok krvi a zapríčiniť impotenciu (a to nespomínam všetkým známe srdcovo-cievne a respiračné ochorenia).

Dvadsiaty deň

Boli sme s priateľmi a pili sme aj alkohol, takže som bola medzi fajčiarmi. Zlákalo ma vyskúšať si, ako chutí cigara. Len tak si raz potiahnuť. Tak som to skúsila a nič to so mnou neurobilo, fajčiť sa mi nežiada. To už by bola hlúposť, keď som vydržala tak dlho! Len som prestala cvičiť, teraz na to nie je čas, neskôr určite znova začnem. Ale nepriberám, lebo ani nejem viac ako predtým.

MUDr. Elena Kavcová:
To je dobre, že sa vám nežiada fajčiť, nevidím dôvod, prečo by ste sa vrátili hoci k cigare. Mali by ste však cvičiť aspoň trikrát do týždňa. Chápem, že na to niekedy nie je čas.

Osemnásty deň

Stále som si nezapálila a ani nemám chuť. Ale spomeniem si na cigaretu napríklad po jedle, keď si ide môj priateľ zapáliť. V hlave to teda ostane, kto raz fajčil, už naozaj nie je nefajčiar, iba odučený fajčiar. Ale začala som cvičiť aktívnejšie, snažím sa dostať do fitka každý druhý deň, tri-, štyrikrát do týždňa. Predtým som nevydržala dlhšie cvičiť, teraz je to veľký rozdiel. A čo sa týka jedla, jedávam dokonca ešte menej, po piatej hodine sa snažím už nejesť. Blíži sa jar a treba sa strážiť.

MUDr. Elena Kavcová:
Lívia, ste naozaj veľkým príkladom pre všetkých mladých a aj pre vášho priateľa. Len ma mrzí, že vás viac nechráni – že nebude vo vašej prítomnosti fajčiť. Dúfam aspoň, že nefajčí v rovnakej miestnosti ako ste vy, teda, že s ním pasívne nefajčíte. Zatiaľ ste úspešná abstinujúca fajčiarka alebo lepšie bývalá fajčiarka a ešte krajšie NEFAJČIARKA. To znie dobre, však?

Pätnásty deň

Cez víkend sme boli na jednej párty a keď na mňa išiel ten cigaretový dym, aj som si povedala, že by som si dala. Ale vydržala som. Veď už to beží dva týždne a bola by som hlúpa, keby som znova začala!

MUDr. Elena Kavcová:
Znova som spolu s vami rada, že ste vydržali. Buďte na svoju pevnú vôľu hrdá! Pochváľte sa aj vašej alergologičke.

Dvanásty deň

U mňa nič nové, nefajčím. Čo sa týka koncentrácie, rozdiel necítim, nepáli mi to ani lepšie, ani horšie. Ale určite som pokojnejšia a tým, že nefajčím, mám aj viac času na prácu. Kolegovia v práci ma pri odvykaní podporujú, nefajčiari ďalšieho nefajčiara medzi sebou vítajú a veria mi. Ak niektorí pochybujú, či vydržím, sú to skôr fajčiari. Ale keď budem úspešná, vraj sa pridajú aj oni!

MUDr. Elena Kavcová:
A toto je najlepšia správa, ktorú som doteraz počula – vy pomáhate nielen sebe, ale ak vydržíte nefajčiť, pomôžete aj známym a možno vďaka PRAVDE aj neznámym fajčiarom. Gratulujem!

Desiaty deň

U mňa sa nič nezmenilo, stále nemám na cigaretu chuť. Skôr naopak, cítim, že sa mi zlepšuje dýchanie, pľúca sa začínajú čistiť. Aj cvičiť vydržím dlhšie, predtým som sa po chvíli nemohla dobre nadýchnuť. Nemám chuť jesť viac, to, že človek, keď prestane fajčiť, potrebuje jesť viac a priberie, podľa mňa nemusí byť pravidlo.

MUDr. Elena Kavcová:
Určite to nie je pravidlo. Prispieva k tomu to, že exfajčiar si hľadá náhradu za cigaretu a tou je žiaľ najviac sladkosť. Dobrý je aj pohár vody. Je výborné, že vydržíte cvičiť dlhšie.

Ôsmy deň

Prvý víkend, čo si odvykám, a prvýkrát mi prišla chuť na cigaretu. Ale zvládla som to a nezapálila som si. Predstavila som si chuť tej cigarety – a nechcela som ju. Pocit, že mám chuť si zapáliť, trval kratučko a hneď aj zmizol.
Zaujímavé je to, že tá chuť neprišla ani pri poháriku vínka s priateľmi, ale len tak, obyčajne, doma, v prestávke medzi upratovaním. Vtedy som si zvykla zapáliť, aby mi prešiel čas, kým mi vyschne dlážka. Ľudia podľa mňa fajčia aj z nudy. Tak sa mi to vrátilo, ale prešlo to. V pondelok v práci všetko v poriadku.

MUDr. Elena Kavcová:
Gratulujem, ste na dobrej ceste k dlhodobému zanechaniu fajčenia. Aj váš alergológ bude rád.

Šiesty deň

Skôr sa bojím toho, ako to dopadne keď si niekam vyrazíme, keď bude nejaká oslava. Cez víkend budeme s kamarátmi a keď si posedíme a dáme si nejaký alkohol, možno nastane situácia, že mi príde chuť zapáliť si. Uvidíme.

MUDr. Elena Kavcová
Nebojte sa, myslím si že to dopadne dobre, teda bez cigarety. Zverte sa kamarátom a ak sú naozaj dobrí a empatickí, tak vás podržia, prípadne by sa niekto k vám mohol aj pridať. Motivujte ich, povedzte im, že zatiaľ život bez cigarety zvládate.

Štvrtý deň

Som prekvapená, ako ťažko to ostatní znášajú. Ja žiadne také nepríjemné pocity nemám! U mňa sa ani ďalšie dni nelíšili od tých prvých, stále na cigaretu chuť nemám. A kolegyne v práci ma v tom podporujú. Hoci jeden klient ma poriadne rozčúlil a predtým by som si po jeho návšteve okamžite išla zapáliť, teraz mi to nenapadlo. Moja práca býva stresová, niekedy prídem domov taká vyčerpaná, že ani nechcem s nikým hovoriť a nikoho vidieť. Myslela som si, že pri tomto povolaní sa ani nedá odúčať fajčiť. A vidíte, ide to! Som prekvapená, že mi tie dni tak ubehnú, že si na cigaretu ani nespomeniem. Je zo mňa pokojnejší človek! Nerátam dni bez cigarety, beriem ich, ako plynú. Ani neviem, ako je večer a nezíde mi na um, že som si za celý deň nezapálila.

Čo na to MUDr. Kavcová:
Som veľmi milo prekvapená a držím palce, aby vám to vydržalo bez nepríjemných pocitov! O to viac, keď máte náročnú prácu. No najviac ma teší podpora vašich kolegýň v práci! Vážené a milé Líviine kolegyne: veľmi si to vážim, zachovajte Lívii stálu priazeň na jej ceste zanechávania fajčenia, veľmi si to vážim.

Prvý deň

Bála som sa toho, ale som veľmi prekvapená, že ma vôbec nelákalo zapáliť si! A pritom sa pohybujem medzi samými fajčiarmi. Fajčí môj priateľ, moji rodičia, aj kolegyne v práci. Pamätám sa na ten pocit, keď som pred dvoma rokmi skúšala prestať a keď sa kolegyne zdvihli, že si idú zapáliť. Prvý raz som s nimi nešla. Ani druhý. Ale na tretí raz už som sa zdvihla aj ja, že sa s nimi len vyvetrám. Samozrejme, že som si od nich vypýtala cigaretu! Ale tentoraz som prvý deň nemala na ňu chuť. V ambulancii, kde som absolvovala biorezonanciu, mi povedali, že mám robiť všetko s chuťou, tak som išla na dobrú večeru.

Čo na to MUDr. Kavcová
Aj keď táto metóda odvykania od fajčenia, ktorú si zvolila Lívia, nepatrí do medicíny založenej na dôkazoch (evidence base medicine), som rada už len jej samotnému rozhodnutiu prestať fajčiť. Mal by ju však podporiť priateľ, rodičia, ale aj kolegyne v práci – nenúkajte jej cigaretu a nehovorte pred ňou, že idete fajčiť.

**
Lívia - Prestaňte fajčiť Foto: Ľuboš Pilc
Lívia - Prestaňte fajčiť Lívia - Prestaňte fajčiť

Má 24 rokov. Vymáha pohľadávky a stará sa o internú komunikáciu vo firme. Prestať fajčiť s Pravdou sa pokúša od 1. februára 2010 pomocou biorezonancie.**

Ako dlho fajčíte a koľko cigariet denne?
Fajčím 10 rokov, naučili ma to ešte na základnej škole v 14 rokoch. Vyfajčím denne 15–20 cigariet.

Pokúšali ste sa niekedy prestať?
Áno pred dvoma rokmi, keď som dostala astmatický záchvat. Keď som vychádzala z pohotovosti, okamžite som škatuľku cigariet zahodila. Vydržalo mi to asi týždeň.

Prečo chcete prestať fajčiť teraz?
Dôvodov je viac, ale najmä zdravie. Dva roky mám astmu a dva roky som svoju lekárku klamala, že nefajčím. Už nechcem, aby ma hrýzlo svedomie, že si ničím zdravie! Ďalším dôvodom sú financie, fajčenie je z roka na rok drahšie a moje cigarety stáli pomaly už sto korún. Tretia vec je, že fajčiť už nie je žiadne macherstvo, dnes je macher ten, kto nefajčí. No a „nakopla“ ma aj vaša kampaň.

Z čoho máte najväčšie obavy pri odvykaní?
Bojím sa toho, že budem nervózna a aj toho, že priberiem. A že nevydržím, že ma to bude stále lákať. Ale prestať chcem a dúfam, že sa mi to podarí zvládnuť!

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy