Vyplachovanie nosa slanou vodou lieči

K hygiene ústnej dutiny sú ľudia vedení odmalička, na hygienu nosa však myslí málokto. Pritom pravidelné "zavodňovanie" a vyplachovanie nášho nosa je prevenciou rôznych viróz. Nemeckí a americkí vedci totiž štúdiami potvrdili, že vdychovanie slanej vody môže prispieť k zastaveniu šírenia kvapôčkovej infekcie.

10.03.2010 07:00
nos, výplach, slaná voda Foto:
Ilustračné foto.
debata

Nos je svedkom nášho zdravia, červená kontrolka na jeho špičke svedčí o tom, že niečo nie je v poriadku. Suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích ciest, tie trpia a nemôžu sa brániť. Následkom sú zvýšená náchylnosť na nádchu, kašeľ i ďalšie ochorenia dýchacích ciest. V zimnom období v prekúrených – predovšetkým panelákových – bytoch nie je výnimkou, že vzduch je tam suchý ako na Sahare.

Suchý vzduch je ľahký, pri stúpaní nahor umožňuje vírusovým časticiam cirkulovať v blízkosti našich dýchacích ciest a raziť si tak cestu do dýchacieho systému. Lekári odporúčajú, aby sa relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti pohybovala okolo 45 až 55 percent. Aj podľa pľúcneho lekára doc. MUDr. Martina Brezinu, CSc., z Pneumo-Alergo Centra v Bratislave nie sú spúšťačom ochorení dýchacích ciest v zime len vírusové a bakteriálne infekcie, ale prispieva k nim aj agresívny suchý vzduch v prekúrených bytoch a kanceláriách. Súčasťou hygieny nosa je nielen starý čínsky recept vyplachovania nosa slanou vodou, ale aj zvlhčovanie vzduchu vo vykúrených miestnostiach.

Vetranie problém nevyrieši

Vetranie pritom problém vlhkosti vzduchu v miestnosti nevyrieši. Do miestnosti vetranej pri teplote hoci mínus desať stupňov Celzia sa dostane len jedna desatina potrebného množstva vodnej pary. Mokré uteráky na radiátore sú len povestná „kvapka v potrebnom pohári vody“, pretože pri spomínanej vonkajšej teplote pod nulou treba do menšieho bytu vykúreného na 23 stupňov Celzia počas dňa dodať okolo 9 litrov vody!

Ako teda zvlhčiť vzduch v miestnosti, ktorý prúdi aj do našich dýchacích ciest? Samozrejme, aj v zimnom období je potrebné kvôli výmene vzduchu a v rámci prevencie chrípky pravidelne, nárazovo vyvetrať, relatívna vonkajšia vlhkosť vzduchu závisí od počasia – za oknami je najvlhkejšia klíma počas hmly. Udržiavať potrebnú vlhkosť vzduchu v miestnosti pomáhajú aj izbové rastliny, fontánky, akvárium s rybičkami… Najefektívnejšie je však zakúpiť si kvalitný zvlhčovač alebo čističku vzduchu (čistička okrem zvlhčovania vzduch aj čistí od prachu, peľu, roztočov, zvieracích chlpov, cigaretového dymu, zápachu). To, na čo sa treba pri ich kúpe sústrediť, je ich výkonnosť a tichý chod, nízka spotreba elektrickej energie, výhodné je aj automatické vypínanie po dosiahnutí želanej vlhkosti vzduchu (zabudovaný vlhkomer) a pri ultrazvukových zvlhčovačoch treba dbať na to, aby obsahovali demineralizačný filter na odvápnenie vody.

Optimálna hladina vlhkosti vzduchu…

… znižuje únavu a zvyšuje koncentráciu
Vdychovanie suchého vzduchu sťažuje využitie kyslíka a jeho následný prenos do krvného systému. Príznakmi zníženého prísunu kyslíka sú únava, bolesti hlavy a problémy s koncentráciou.
…znižuje náchylnosť na nádchu a kašeľ
Suchý vzduch vysušuje sliznice dýchacích ciest, tie trpia a nemôžu sa brániť. Následkom sú zvýšená náchylnosť na nádchu, kašeľ i ďalšie choroby dýchacích ciest.
…chráni pery, oči a pokožku
Až 60 percent ľudského tela tvorí voda. Suchý vzduch čerpá vlhkosť z akéhokoľvek dostupného zdroja, ale predovšetkým vysušuje našu pokožku, pery, oči. Jeho zvlhčovanie zabraňuje vysušovaniu pokožky a takisto pocitu suchosti v očiach (syndróm suchého oka).
…urýchľuje zotavenie sa
Vhodné zvlhčovanie vzduchu prináša úľavu dýchacím cestám, pomáha uvoľňovaniu hlienov z priedušiek a pľúc pri respiračných ochoreniach a umožňuje organizmu rýchlejšie sa zotaviť.
…zmenšuje riziko prejavov alergie
Odstránením potenciálnych alergénov zo vzduchu s pomocou práčky vzduchu znižujeme aj pravdepodobnosť alergických prejavov.
…obmedzuje statický elektrický výboj
Vlhkosť vo vzduchu zabraňuje vytváraniu statickej elektriny, ktorá má na svedomí „elektrizovanie“ odevov.

debata chyba