Reč nôh neradno podceňovať

Začína sa to pocitmi unavených nôh, nočnými kŕčmi, pálením a svrbením. Choroby žíl a lymfatického systému patria v súčasnosti medzi najčastejšie chronické ochorenia.

20.04.2010 06:57
nohy - problém - bolesť - únava - kŕčové žily Foto:
Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú šance na vznik žilových ochorení, patria dedičnosť, vek, ženské pohlavie, nadváha a sedavý spôsob života
debata

V istom veku nimi trpí až polovica dospelej populácie. Väčšina pacientov však vyhľadá pomoc až po niekoľkých rokoch trápenia s bolestivými, opuchnutými nohami, ba niekedy až v štádiu otvoreného vredu predkolenia.

Krv prúdi do nôh tepnami so silnou svalovou vrstvou, s každým úderom srdca musia totiž vydržať pomerne vysoký tlak. Navyše im pomáha aj gravitácia. Odkysličená krv sa však naspäť, smerom k srdcu, musí v žilách vyšplhať proti smeru pôsobenia gravitačnej sily do výšky približne 1,5 metra. Navyše žily majú len tenkú stenu. Pomáha im tzv. svalová žilová pumpa.

Počas prirodzeného pohybu sa svaly na našich nohách v pravidelných intervaloch zmršťujú a stláčajú žily, čím krv v nich vytláčajú smerom nahor. Okrem toho sa v žilách nachádzajú žilové chlopne, ktoré fungujú ako klapky ventilu a umožňujú krvi prúdiť len jedným smerom – k srdcu.

Oslabené steny žíl sa roztiahnu
Problém vzniká vtedy, keď oslabené steny žíl – z dôvodu vrodenej menejcennosti alebo poškodenia chorobným procesom – povolia, roztiahnu sa a žilové chlopne sa v rozšírenom mieste nemôžu dobre uzatvárať. Krv sa vracia naspäť, hromadí sa, spomalenie krvného prúdu spôsobí v mieste zápalovú reakciu, ďalšie oslabovanie žilovej steny a vzniká tak začarovaný kruh. Poškodená cievna stena je viac priepustná, dochádza k presakovaniu tekutiny do jej okolia a vzniká opuch.

Šírením zápalu zo žilovej steny do okolia sa poškodzuje aj podkožné tkanivo a následkom zhoršeného prísunu živín vznikajú na koži zmeny, ktoré časom môžu viesť až ku vredu predkolenia. V priebehu života sa k žilovému vredu dopracuje minimálne 1 percento obyvateľstva. Je to najťažšia komplikácia chronickej žilovej nedostatočnosti.

„Mnohí pacienti prichádzajú za lekárom až vo veľmi závažnom štádiu ochorenia,“ konštatuje prof. MUDr. Viera Štvrtinová, PhD., predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti. Liečiť vredy predkolenia nie je jednoduché, ide o chronické rany, pacienti pre ne ostávajú práceneschopní, nehovoriac o nápore na psychiku. Reč nôh preto neradno podceňovať, chronické žilové ochorenie je najlepšie zachytiť ešte na začiatku. „Ženy navyše trápi aj estetická stránka tohto nepríjemného ochorenia. Nielen škaredé kŕčové žily, ale aj otvorené rany či trombózy sú nočnou morou každého internistu či angiológa,“ pripomína internista MUDr. Igor Vozár.

Väčšmi sú ohrozené ženy
Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú šance na vznik žilových ochorení, patria dedičnosť, vek, ženské pohlavie (opakované tehotenstvá, užívanie antikoncepcie alebo hormonálna liečba), nadváha a sedavý spôsob života. Prispievajú k nim často aj nevhodné, škrtiace oblečenie a obuv, fajčenie, ktoré vedie k oslabovaniu cievnych stien, strava s nízkym obsahom vlákniny a následná zápcha a v konečnom dôsledku aj prekonaná žilová trombóza.

Najťažšie formy chronickej žilovej nedostatočnosti majú totiž ľudia, ktorí v minulosti prekonali žilovú trombózu (upchatie žily krvnou zrazeninou) na dolných končatinách.
V počiatočných štádiách patrí liečba chronického žilového ochorenia do rúk všeobecného lekára, závažnejšie štádiá do rúk skúseného angiológa či cievneho chirurga. Samozrejme, nie každý, kto má na nohách pavúčikovité žilky alebo má večer pocity ťažkých, akoby „olovených“ nôh, sa rokmi dopracuje až k žilovému vredu.

Formy liečby
Jednotlivé formy liečby sa navzájom dopĺňajú. Veľmi dôležitá je cievna gymnastika, polohovanie končatín. Z konzervatívnych metód odborníci kladú najväčší dôraz na kompresívnu liečbu pomocou pančúch či kompresívnych podkolienok a bandáže pomocou kompresívnych ovínadiel. Výživových doplnkov a liečiv, tzv. venofarmák, vo forme tabliet, kapsúl s prírodným i syntetickým pôvodom je celý rad. Ich úlohou je znormalizovať funkciu ciev, zmierniť opuchy, bolesti, pôsobiť protizápalovo a podobne.

Výživové doplnky a niektoré liečivá sú voľnopredajné (doplnok stravy Varixinal, liečivá Antistax, Venoruton, Cilkanol, Ascorutin), ďalšie musí predpísať lekár (Detralex, Anavenol, Cyclo 3 Fort atď.). Miestne prípravky, gély (Lioton, Heparín AL gél, Yellon, Yven, Dolobene, ViaTromb) obsahujú často heparín, čo je látka znižujúca krvnú zrážanlivosť, má protiopuchový a protizápalový účinok, hojí aj pomliaždeniny. „Gély alebo masti, ktoré sú obľúbené pre viac-menej okamžitý upokojujúci a osviežujúci účinok, nemôžu poškodené žily revitalizovať. Pôsobia totiž na povrchu a naozaj s krátkodobým efektom,“ myslí si MUDr. Vozár.

Z radikálnejších metód sa na odstránenie kŕčových žíl používa laser, sklerotizácia či operačné riešenie. Výhody sklerotizácie a lasera spočívajú v tom, že sa robia ambulantným spôsobom. Pri sklerotizácii sa do rozšírenej cievky aplikuje sklerotizačný roztok, čím sa žilka uzavrie a vstrebe. Sklerotizácia je starší spôsob odstraňovania najmä tzv. metličiek na nohách.

Pri odstraňovaní laserom zas lúč pôsobením tepla zasiahne cievku, zničí ju a organizmus ju následne pohltí. Aj laserov je viacero druhov, niektorými sa odstraňujú kozmetické metličky, inými aj širšie žily. Pri klasických operáciách jestvuje viac operačných postupov a záleží na stave žilového systému a rozhodnutí operatéra, pre ktorý z nich sa rozhodne.

Facebook X.com debata chyba Newsletter