Nový strojček na srdce pustí pacientov do tunela

Keď srdce nevie držať rytmus, potrebuje dirigenta. Kardiostimulátor. Ten však nedovoľuje pacientovi podstúpiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktorá dokáže odhaliť skoré štádium rakoviny a iných nebezpečných ochorení.

20.07.2010 06:00
debata

Človek s poruchami srdcového rytmu je tak ohrozený dvakrát – zlyhaním srdca a skrytými chorobami. Ale čoskoro sa to zmení. Už aj na Slovensku sa totiž začínajú používať najmodernejšie kardiostimulátory, ktoré nie sú prekážkou pre magnetickú rezonanciu.

Pacienti s bežnými „strojčekmi“ na srdce si do MR tunela ľahnúť nemohli. Magnetické pole v tuneli je totiž tisícnásobne silnejšie, ako bežné magnetické pole. To by spôsobilo zahriatie kardiostimulátora a jeho elektród, čím by mohlo dôjsť ku vzniku krvných zrazenín a dočasnému zastaveniu prístroja. Pacientovi by hrozila zástava srdca alebo upchatie cievy zrazeninou.

„Pacientov, ktorí vyšetrenie rezonanciou nutne potrebujú, ale nemôžu ju podstúpiť, je veľa. Sú odkázaní na iné typy diagnostických vyšetrení, ktoré však nie sú také presné, ako rezonancia. Najčastejšie sú to ľudia s metastázami do mozgu,“ vysvetľuje primár oddelenia magnetickej rezonancie v pražskej Nemocnici Na Homolce Josef Vymazal. Táto česká nemocnica bola jednou z prvých, ktoré pacientom implantovali moderný kardiostimulátor a otestovala, či naozaj vydrží magnetickú rezonanciu. Výsledok – kardiostimulátor bol absolútne bezpečný.

Môžu za to špeciálne upravené elektródy, ktoré minimalizujú tepelnú záťaž v mieste ukotvenia prístroja do srdcovej svaloviny. Kardiostimulátor má tiež špeciálny mód, ktorý je potrebné zapnúť pred začiatkom vyšetrenia magnetickou rezonanciou. Novú technológiu schválila Európska únia len pred dvoma rokmi, moderné „strojčeky“ už pomáhajú aj prvým pacientom na Slovensku.

Niečo z histórie

Prvý kardiostimulátor voperovali švédski lekári pacientovi už pred 52 rokmi. Hoci po pár hodinách zlyhal, lekári ho rýchlo nahradili druhým a pacient vďaka novinke žil ešte 40 rokov. Implantát vysiela cez elektródy do srdca elektrické impulzy a tak mu pripomína, aby nezabudlo biť. Lekári každý prístroj nastavia presne podľa potrieb pacienta.

Vydrží fungovať niekoľko rokov, keď dosluhuje, pacient jednoducho dostane nový. Operácia je jednoduchá, ročne ju na Slovensku podstúpi okolo 2500 ľudí, v Európe až trištvrte milióna.

Facebook X.com debata chyba Newsletter