Očkovanie proti rakovine prsníka je nadosah

18.08.2010 06:00
rakovina, prsnik
Karcinóm prsníka je najčastejšie sa vyskytujúci zhubný nádor u žien. Autor:

Veľkú nádej ženám s rizikom vzniku rakoviny prsníka prináša najnovší objav amerického vedca Vincenta Touhyho. Predstavil totiž očkovaciu látku proti tejto chorobe.

Pri testoch na myšiach sa ukázalo, že vakcína zabraňuje vzniku nádorov a tiež zabraňuje rastu už existujúcich karcinómov prsníka.

Vakcína obsahuje bielkovinu nájdenú vo väčšine nádorov prsníka, ktorá sa však nenašla u zdravých žien. Touhyho objav umožňuje zacieliť ženský imunitný systém na tento proteín bez poškodenia zdravého tkaniva prsníka. „Môžeme ochrániť ženy pred rakovinou. Ak to bude u ľudí fungovať tak, ako u myší, bude to skvelé,“ uviedol v časopise Nature Medicine Tuohy, ktorý pracuje na klinike v Clevelande.

Kým sa nová vakcína stane súčasťou očkovania štyridsiatničiek, na rad musia prísť testy na ľuďoch. Vedec odhaduje, že zavedenie vakcíny do praxe potrvá zhruba desať rokov. Na potrebné testy totiž zatiaľ nie sú peniaze.

Touhy sa rozhodol hľadať vakcínu proti rakovine preto, lebo podľa neho je potrebné vypracovať program očkovania dospelých proti najčasteším smerteľným chorobám – podobne ako je to u detí. Vďaka povinnému očkovaniu detí vymizli zo sveta napríklad pravé kiahne.

Zatiaľ existuje len očkovanie proti nádoru krčka maternice, ktoré sa nedávno dostalo do kalendára povinných očkovaní na Slovensku. Táto vakcína je však zacielená na vírusy, kým Touhyho očkovanie je zamerané adresne na rakovinovú bielkovinu.

Slovensko podľa štatistík patrí ku krajinám so stredným výskytom ochorenia. Karcinóm prsníka je najčastejšie sa vyskytujúci zhubný nádor u žien. Predstavuje zhruba 18 % všetkých malígnych ochorení u žien a jej výskyt stále rastie. Zároveň je druhou najčastejšou príčinou smrti na zhubné nádory u žien. U mužov sa na Slovensku zhubný nádor prsníka vyskytuje približne len v 15 – 25 prípadoch za rok.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku