Vedci zostavili kompletný zoznam všetkých 1 116 bielkovín, ktoré sa nachádzajú v slinných žľazách. Od svojho objavu si sľubujú, že spustí lavínu tvorby nových diagnostických testov, ktoré bude možné vykonať bez odobratia čo len jedinej kvapky krvi.
„Približne pätina bielkovín a enzýmov v slinách sa nachádza aj v krvi,“ uviedli výskumníci Lekárskeho centra Rochestreskej univerzity v New Yorku. „Táto oblasť má v medicíne široké uplatnenie pri diagnostikovaní ochorení,“ napísali v štúdii publikovanej v žurnále Proteome Research. Testy slín by sa podľa nich mohli použiť na diagnostikovanie množstva ochorení, ako je rakovina, srdcovocievne choroby či cukrovka.
„Aby sme boli schopní diagnostikovať ochorenia zo slín, musíme mať komplexné vedomosti o ich proteóme,“ povedal Frad Hagen, ktorý výskum viedol. Tak ako genóm je mapa všetkých génov v živom organizme, proteóm je kompletnou mapou bielkovín. Kým gény vydávajú povely, čo robiť, bielkoviny tieto príkazy vykonávajú regulovaním procesov v bunkách. Mapa proteínov je vedcom k dispozícii zadarmo, čo by malo stimulovať jej využitie v modernej medicíne.
Na podrobné zmapovanie činností bielkovín museli spojiť sily okrem Rochesterskej univerzity ešte ďalšie štyri veľké výskumné centrá. Vyzbierali sliny od dvadsiatich troch zdravých mužov a žien rôznych rás. Na rozoznanie veľkého množstva bielkovín použili spektrometriu. Takto zostavený zoznam potom porovnali s už známou mapou proteínov v krvi a slzách.
Už pri prvej analýze sa im podarilo určiť bielkoviny, ktoré súvisia s ochoreniami, ako je Alzheimerova, Huntingtonova a Parkinsonova choroba či rakovina prsníka, hrubého čreva a pankreasu. Väčšina z týchto bielkovín je súčasťou signálnych ciest, ktoré hrajú kľúčovú rolu pri reakcii tela na všetky spomínané ochorenia vrátane cukrovky.
Podľa Hagena by zostavenie mapy bielkovín v slinách malo odštartovať vývoj nových techník na sledovanie šírenia ochorenia v ľudskom tele. Aj v súčasnosti už existujú testy slín, ktoré dokážu odhaliť prítomnosť vírusu HIV či žltačkové infekcie. Hagen však očakáva, že zostavenie proteómu umožní vznik slinných testov na rad ďalších ochorení. „Odhalenie ochorení či užívanie drog sa jednoduchšie vykoná testovaním slín ako vzoriek krvi či moču,“ uviedol Hagen.
Jeden z vedeckých tímov v súčasnosti pracuje na vytvorení slinných testov na odhalenie rakoviny prsníka. Hagen je presvedčený, že také testy v budúcnosti nahradia často nepríjemné a nákladné mamogramy. „Našou víziou je budúcnosť, v ktorej človek ,napľuje’ do zariadenia, ktoré v pohodlí jeho domu vyhodnotí jeho zdravotný stav,“ dodal Hagen.