Elektromagnetický smog Slovákov netrápi

07.09.2010 14:07
telefonovanie - úsmev - energia - žiarenie -...
S rastúcou frekvenciou sa zvyšujú tepelné účinky na organizmus. Autor:

Vedci už dlho špekulujú, či má žiarenie z elektrických stožiarov, radarov a mobilov vplyv na zdravie ľudí.

Najčiernejšie teórie tvrdia, že elektromagnetický smog môže mať vplyv na vznik rakoviny, poškodzuje oči a znižuje plodnosť. Najnovší prieskum Eurobarometra ukázal, že Slovákov to takmer vôbec netrápi.

Vystavenie ľudí elektromagnetickému poľu sa dramaticky zvýšilo rozvojom telekomunikačných technológií. K smogu prispievajú stožiare vysokého napätia, vysielače mobilných operátorov, bezdrôtový internet, samotné počítače a ďalšie domáce spotrebiče.

V prieskume hodnotili obyvatelia európskej dvadsaťsedmičky 15 faktorov životného prostredia – mali určiť, čo z nich môže ohrozovať zdravie ľudí. Elektromagnetické pole skončilo najnižšie.

Z toho mála ľudí, čo sa obávajú elektrosmogu, tretina považuje za škodlivé stožiare vysokého napätia, štvrtina nedôveruje mobilným telefónom, úplne najmenej sú podľa ľudí škodlivé domáce spotrebiče a počítače.

Mobilom najviac veria Dáni, Holanďania a Fíni – viac ako polovica opýtaných si tam myslí, že mobily nemajú žiadny vplyv na zdravie. Naopak – najviac sa ich boja Taliani. Tí sú všeobecne najpodozrievavejší v EÚ, čo sa týka elektrosmogu.

Slovensko bolo zhruba v strede – na 16 mieste, kde ľudia tvrdili, že stožiare s vysokým napätím majú vplyv na zdravie. Ani vysielačov mobilných operátorov a samotných mobilov sa Slováci veľmi neobávajú – len každý štvrtý si myslí, že majú významný vplyv na zdravie. Priemer EÚ je každý tretí a v Taliansku sú to dokonca traja zo štyroch.
To, čo Slováci viac, ako zvyšok Európy považujú za škodlivé, sú počítače. Pri tejto otázke sa Slovensko ocitlo na šiestej priečke z 27 krajín EÚ.

Napriek tomu na otázku, či sa naozaj ľudia obávajú možných zdravotných rizík elektrosmogu, odpovedala kladne necelá polovica – 46 percent. Zvyšok tento poblém netrápi. Pritom len pätina opýtaných tvrdí, že dostala všetky potrebné informácie o možných zdravotných účinkoch elektromagnetic­kých polí.

Čo spôsobuje elektrosmog

Účinky pôsobenia elektromagnetického poľa na človeka sa delia do dvoch hlavných skupín: na tepelné a netepelné. Tepelné závisia najmä od frekvencie – platí, že s rastúcou frekvenciou sa zvyšujú tepelné účinky na organizmus. To znamená, že vlnenie sa po preniknutí do tela mení na teplo.

To, koľko žiarenia prenikne do organizmu, závisí od obsahu vody v tkanive, od veľkosti povrchu, ktorý je vystavený žiareniu a aj od intenzity poľa. Ak je množstvo takto privádzaného tepla väčšie, než dokáže organizmus odviesť do okolitého prostredia, môže dôjsť k tepelnému preťaženiu niektorých orgánov.

Zvlášť citlivá na zvýšenie teploty je očná šošovka, mozog a semenníky. Pretože sa šošovka ťažko zbavuje tepla, môže už pomerne neveľká záťaž vysokofrekvenčným žiarením vyvolať jej zákal.

Úrady verejného zdravotníctva tvrdia, že podľa niektorých laboratórnych experimentov existuje určitá súvislosť medzi niektorými druhmi nádorového ochorenia a nízkofrekvenčným elektromagnetickým poľom. Ide však o polia vysokých intenzít, ktoré sa pri bežných podmienkach nenachádzajú.

Jednoznačné a presvedčivé dôkazy o škodlivom vplyve elektrosmogu zatiaľ neexistujú, sú stále len predmetom vedeckého bádania.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku