Tehotné ženy očkovaním proti chrípke ochránia aj potomkov

Novorodenci, ktorých matky boli počas tehotenstva zaočkované proti chrípke, sú počas prvých šiestich mesiacov vystavení nižšiemu riziku hospitalizácie pre respiračné ochorenia.

, 06.10.2010 13:40
tehotná žena - lekárka - konzultácia Foto:
Tehotné ženy by sa očkovania nemali obávať. Proti chrípke ochráni nielen ich, ale aj ich nenarodené deti.

Zo štúdie amerických vedcov vyplýva, že očkovanie zrejme nie je pre tehotné ženy a ich potomkov nebezpečné. Naopak, môže byť aj osožné.

Počas chrípkového obdobia batoľatá do šesť mesiacov bývajú menej choré ako deti vo veku šesť až dvanásť mesiacov. V prvých mesiacoch ich zrejme dostatočne chránia prirodzené protilátky získané od matky. Keď však príde silné chrípkové obdobie, ako bola napríklad minuloročná pandémia prasacej chrípky, najmenšie deti sú na ochorenie najnáchylnejšie a v takom nízkom veku ešte nemôžu byť očkované.

Americké Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb už roky nastávajúcim mamičkám odporúča, aby sa dali zaočkovať proti sezónnej chrípke. Nová štúdia však priniesla dôkazy, že očkovanie prospieva aj ich budúcim ratolestiam. Výskumníčka Angelia Eicková z Univerzity Johnsa Hopkinsa v Baltimore chcela zistiť, či očkovanie tehotných žien dokáže ochrániť aj ich potomkov do veku šiestich mesiacov. Rozhodla sa skúmať komunity pôvodných amerických obyvateľov žijúcich v apačských indiánskych rezerváciách na White Mountain a v Navajo. Indiánske deti sú totiž náchylnejšie na ťažké respiračné ochorenia ako deti z bežnej populácie.

Tím vedený Eickovou sledoval 1160 párov matiek a novorodencov počas troch chrípkových sezón. Matky aj deti poskytovali vzorky krvi pred a po sezóne a sledovali sa u nich symptómy chrípkových ochorení. Z výsledkov vyplynulo, že deti matiek, ktoré sa dali počas tehotenstva zaočkovať, boli vystavené až o 41 percent nižšiemu riziku ochorenia na chrípku. Takisto u nich zaznamenali o 39 percent nižšiu potrebu hospitalizácie pre vážny priebeh ochorenia. Vedci k tomu v tele „očkovaných“ novorodencov namerali vyššiu hladinu protilátok, a to najmä vo veku 2 až 3 mesiacov.

„Očkovanie proti chrípke lekári tehotným ženám odporúčajú už dlho. Naše zistenia by mali upozorniť na dodatočné výhody z očkovania a pripomenúť ženám, aby sa očkovaniu nevyhýbali,“ uviedla Eicková, ktorá zistenia publikovala v žurnále Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. Výsledky výskumu sú podľa Eickovej dôležité najmä v prípadoch nebezpečných typov vírusov ako bol H1N1.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba