Fio bankaFio banka

Kombucha - liek na všetko

V mori diagnóz, ktoré kombucha lieči alebo na ne aspoň pozitívne vplýva, si asi každý nájde tú svoju.

08.10.2010 14:03
kombucha Foto:
Ak sa niekedy dostanete k hube kombucha, nápoj z nej si môžete pripraviť aj doma.
debata

Spoľahlivo totiž prečisťuje organizmus od jedovatých látok (dobrá pri akné), posilňuje imunitný systém a pomáha pri poruchách látkovej výmeny – (reume, dne, žalúdočných a črevných chorobách). Navyše znižuje hodnoty tuku a kyseliny mliečnej a keďže aktivuje systém žliaz v organizme, pomáha aj pri obezite a únave. Okrem toho upravuje vysoký tlak a reguluje menštruáciu. Možno ju piť aj preventívne proti rakovine. Čo je na nej netradičné, je fakt, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Jedine cukrovkári by sa jej mali vyhnúť, obsahuje totiž veľa cukru.

Kde sa vzala
Kombucha je huba. Ako prví ju poznali už v roku 221 Číňania. Údajne ju uctievali ako „dar bohov“. Verili, že práve jej vďačia za dlhý život a zázračnú silu. Názov kombucha (kombucha) jej prischol po tom, čo túto hubu objavil kórejský lekár Kombu, približne v roku 400 n.l. Čaj z nej „testoval“ na japonskom cisárovi, čím mu úspešne vyliečil gastritídu. Potom sa už kombucha závratnou rýchlosťou šírila do sveta s visačkou „liečivý a osviežujúci nápoj“.

Ako „čajový kvas“ nie je neznáma Rusom (dlho ju používajú ako prostriedok na odvodnenie), ani Nemcom, kam z Ruska doputovala krátko po prvej svetovej vojne. Pred 45 rokmi ju velebil nemecký lekár Sklener. Pomocou nej liečil reumu, dnu, žalúdočné a črevné choroby a tiež zvýšené hodnoty kyseliny močovej a cholesterolu.

Kombucha obsahuje
- Vitamíny radu B, C, E a K
- Kyselinu octovú, mliečnu a listovú
- Železo, draslík, vápnik, kobalt, meď, magnézium, mangán, sodík a zinok
- Menej, ako jedno percento alkoholu – vhodná aj pre deti, vodičov a matky, ktoré dojčia.

Čajový nápoj
Rovnaký názov ako pre hubu sa udáva aj pre čaj z nej. Tvoria ho tri rôzne druhy kvasiniek a štyri druhy baktérií. Jeho najdôležitejšou obsahovou látkou je kyselina glukorónová – v ľudskom organizme na seba viaže odpadové a toxické látky látkovej premeny, ktoré sa odplavia cez močové cesty. Jej chuť pripomína šampanské.

Kde ju vziať?
Kombuchu so zeleným čajom dostať v lekárni, v obchode s prírodnými produktmi alebo v inej čajovej predajni a takisto v plastovej fľaši v obchode so zdravou výživou. Existuje aj vo forme kapsúl, dokonca sa v nej odporúča kúpať. Ask si pridáte do vane 0,25 l kombučového čaju, vyčistí vám pleť a uvoľní napätie vo svaloch.

Ako čaj správne pripravíte?
Ak sa niekedy dostanete k hube kombucha, nápoj z nej si môžete pripraviť aj doma. Z litra vody, gramu čierneho či zeleného čaju alebo listu čaju maté, 50 gramov cukru a 1 dávky fermentu kombuchy (1 hubu so 100 ml pôvodnej tekutiny). Keď voda zovrie, nasypte do nej čaj, oslaďte cukrom a nechajte 15 minút lúhovať. Počas lúhovania zo seba huba uvoľňuje vitamíny, aminokyseliny a antibiotické látky. Následne preceďte.

Až keď pripravená tekutina vychladne, vložte do nej kombuchu s nálevom a nádobu prikryte gázou. Pohár postavte na cca 12 hodín na tmavé a teplé miesto. Čaj je vhodný na pitie, ak má svetlú farbu a chuť je už len mierne sladká. Hubu z tekutiny predtým vyberte sitkom a neodhadzujte – použijete ju na ďalšie nálevy. Na detoxikáciu sa odporúča denne vypiť pol litra kombuče, pričom prvé dve deci ráno, nalačno.

Zaujímavosť
Nevie sa, čo presne si týmto „čajovým kvasom“ liečil ruský spisovateľ Alexander Solženicyn, ale pomohol mu. V roku 1983 týmto čajom liečili Ronald Reagan. Fanúšikom tohto čaju je aj režisér Oliver Stone a speváčka Madonna.

Facebook X.com debata chyba Newsletter