Svoje dni majú aj muži

Andropauza, odborne nazývaná "čiastočný androgénový deficit u starnúcich mužov", je súbor príznakov spôsobených poklesom tvorby mužských pohlavných hormónov, predovšetkým testosterónu.

13.12.2010 06:30
andropauza - muž - únava - opotrebovanie Foto:
Unáva môže u mužov znamenať aj príznaky andropauzy.
debata

Znižovanie jeho hladiny sa začína už po tridsiatke, čo potvrdilo domnienku, že sexuálna túžba závisí od hladiny testosterónu. Čiastočný pokles mužských hormónov u starnúcich mužov sa označuje ako PADAM (Partial Androgen Deficiency in Aging Men) a prvé príznaky ich nedostatku sa dostavujú medzi 50. a 55. rokom života.

„Testosterón je najdôležitejší mužský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v semenníkoch a robí muža mužom. Je zodpovedný za mužný hlas, typické mužské ochlpenie, zdravú pevnú štruktúru kostí, tvorbu červených krviniek, silných svalov, optimistické myslenie, dobrú pamäť, orientáciu, koordináciu a koncentráciu,“ vraví sexuológ Ivan Kubiš.

Muži v tomto období často ani netušia, čo sa s nimi deje. „Pokles testosterónu sa bežne nevyšetruje. Pritom podľa jednej rozsiahlej americkej štúdie muži nad 40 rokov s nízkou hladinou testosterónu zomierajú častejšie ako tí, ktorí majú normálnu hladinu hormónu v krvi. V sledovanom období zomrelo 20,1 percenta mužov s normálnym testosterónom oproti 34,9 percenta úmrtí v skupine s nízkou hladinou testosterónu,“ konštatuje. Seniori chodia často so sprievodnými príznakmi andropauzy za všeobecnými lekármi a sťažujú sa na únavu, slabú telesnú a duševnú výkonnosť.

„Muži neradi chodia k lekárom. Aj to je zrejme dôvod, prečo žijú kratšie ako ženy,“ vraví doktor Kubiš. Vyzýva ich však, aby sa sebe snažili venovať aspoň časť pozornosti, ktorej sa dostáva ich autu. Ak sú v prechode, sú labilnejší, často sa urážajú a sú precitlivení na informácie týkajúce sa ich veku a zdravia. Je však ťažké rozlíšiť, či ide o krízu stredného veku alebo prechod. „Dôležité je zistiť ich skutočné príčiny. Často sa v praxi stretávame s kombinovanými hormonálnymi, cievnymi aj psychickými príčinami problémov. Súčasťou vyšetrenia je aj vyšetrenie krvi na zistenie hladiny hormónov,“ dodáva. Každému pacientovi sa dá ušiť liečba na mieru.

Napríklad v USA žije v súčasnosti štyri až päť miliónov mužov so syndrómom androgénnej insufiencie, ale len päť percent je adekvátne liečených. „Údaje o výskyte tohto syndrómu u Slovákov prakticky neexistujú. Je to dané aj obmedzenými možnosťami presnej diagnostiky,“ dodáva sexuológ. Mužom, ktorí nevedia, na akého lekára sa majú obrátiť, Ivan Kubiš radí: „Obdobou ženského gynekológa je andrológ. Takýchto pracovísk je však u nás stále málo, preto najdostupnejším odborom zostáva urológia, z ktorej sa andrológia vyvinula.“

Vyšetrenie nie je bolestivé a liečba je jednoduchá. „V súčasnosti sa v Európe testosterónovými preparátmi lieči 350-tisíc mužov. Približne 52 percent, teda asi 180-tisíc, sa lieči konvenčnými injekciami. Okolo 15 až 25 percent mužov vo veku nad päťdesiat rokov má hladinu testosterónu pod prahom fyziologických hodnôt normálnych pre mužov vo veku od dvadsať do štyridsať rokov,“ vraví. Keďže populácia starne, počet mužov starších ako šesťdesiat rokov bude v roku 2050 predstavovať 1,97 miliardy. Andropauza sa preto stane skloňovanejším problémom spoločnosti ako kedykoľvek predtým.

Netreba však zabúdať na fakt, že liečba, aj keď je jednoduchá, prináša aj isté riziká. Pacienti, ktorí dostávajú testosterón, musia byť kontrolovaní pre možné ochorenie prostaty. Funkcia prostaty a jej ochorenia, či už benígne alebo malígne, sú totiž závislé práve od hladiny testosterónu. Pacienti tak spočiatku chodia na kontroly prostaty a krvi každé tri mesiace, neskôr raz za pol roka.

Problémy, ktoré spôsobuje nedostatok testosterónu
//celkové problémy:// zvýšená únava, depresia, pocity smútku, predráždenosť, zlá nálada, zníženie výkonnosti
//skryté problémy:// muž v andropauze môže trpieť napríklad aterosklerózou, ktorá sa môže prejaviť infarktom alebo mozgovou príhodou
//sexuálne problémy:// častá je erektilná dysfunkcia, zhoršenie partnerských vzťahov

Čo môže pomôcť
cvičenie: pravidelný pohyb je dôležitý, pomáha znižovať krvný tlak aj hmotnosť
relax: stres a zhon totiž zabíjajú sexuálnu túžbu
prestať fajčiť: cigarety zhoršujú krvný obeh
obmedziť alkohol: zabíja mozgové bunky, poškodzuje činnosť centrálneho nervového systému a môže zhoršovať schopnosť dosiahnuť erekciu

Príznaky andropauzy

  • problémy so spaním
  • strata energie
  • menší záujem o sex
  • problémy s erekciou
  • podráždenosť
  • nervozita
  • priberanie na váhe
  • problémy s pamäťou a koncentráciou
  • úbytok svalovej hmoty
  • častejšie močenie
  • depresie
  • vypadávanie vlasov
  • obmedzovanie spoločenského života
  • bolesti kĺbov a svalov
  • nadmerné potenie
  • zmeny v ochlpení a stenčovanie kože
debata chyba