Návaly tepla a poruchy spánku počas menopauzy. Čo s nimi?

V určitom veku, spravidla medzi 45. – 54. rokom života, prestávajú vaječníky plniť svoju funkciu, pre ženu končí menštruácia, čo znamená, že už nemôže otehotnieť.

16.01.2011 08:35
menopauza - návaly tepla - žena v prechode Foto:
Mnohé ženy po zvládnutí menopauzálnych ťažkostí tvrdia, že je to vlastne fajn obdobie.
debata

Obdobie posledného krvácania sa nazýva menopauza (aleboho hovorovo „prechod“) a mnohé ženy ju zvyčajne prežívajú ťažko – pre nepríjemné príznaky, ktoré toto obdobie sprevádzajú. Podpisuje sa pod ne pokles hladiny estrogénov v krvi.

K príznakom menopauzy patria:

Návaly tepla majú spúšťače. Najčastejšie nimi bývajú stres a všetko, čo súvisí s teplom – či už teplý nápoj, alkohol alebo horúce počasie. Na návaly tepla nie je účinnejšia rada, ako sa spúšťaču vyhýbať. Lekár Igor Bukovský odporúča obliekať sa rozumne, „podľa vzoru cibuľa“. Namiesto hrubých vrstiev obliecť si viac tenších kúskov, tie podľa potreby vyzliekať.

Vhodná, nielen pre vrcholový šport, ale aj pre obdobie menopauzy je termobielizeň. Umožňuje pokožke dýchať, prepúšťa pot a pre antibakteriálnu úpravu nezapácha. Za zmienku stojí aj táto informácia: V roku 1992 si vedci všimli, že japonské ženy, ktoré denne konzumujú sóju, majú návaly tepla v menopauze zriedkavo.

Poruchy spánku – zdravý životný štýl je v tomto citlivom období možno najdôležitejší. Aby sme ľahko a hravo v noci zaspávali, chce to trochu pohybu cez deň. Igor Bukovský: „Pravidelný pohyb až do mierneho spotenia každý deň, prípadne aj večerná prechádzka pred spaním môžu kvalitnému spánku a čiernym myšlienkam iba pomôcť.“

Lekár Igor Bukovský odporúča obéznym ženám v menopauze schudnúť. Podľa výskumov majú totiž ženy s normálnou hmotnosťou oveľa menej ťažkostí a menopauzálnych príznakov ako obézne ženy či ženy s nadváhou. Ako schudnúť, je už všeobecne známe. Päť menších pestrých porcií počas dňa, „spravodlivo“ rozložených (jesť približne raz za tri hodiny).

Taniere na obed a večeru by mali byť plné zeleniny, desiata pozostávať z ovocia a pred živočíšnou stravou uprednostňovať rastlinnú. „Minimalizujte príjem jednoduchých cukrov, bielej múky a nasýtených tukov. Večeru si dajte len ľahkú a to najneskôr tri hodiny pred spaním a nikdy-nikdy nevynechávajte kvalitné raňajky, ktoré by mali obsahovať celozrnné potraviny, ovocie a nízkotučné bielkoviny,“ radí Bukovský.

Veľa pite
Pod pojmom piť máme na mysli vodu, ovocné čaje a zelený čaj ráno. Alkohol v živote ženy počas menopauzy by už nemal čo hľadať, iba ak počas vzácnej sviatočnej chvíľky.

Fajčenie všetko komplikuje
Ak sa nedokážete vzdať fajčenia, minimálne vedzte, že azda to vám najviac komplikuje život. Podľa štatistiky sú totiž fajčiarky náchylnejšie na následky fajčenia. A ako si sťažujete menopauzu cigaretami? Igor Bukovský vysvetlil, že fajčenie zabíja oocyty vo vaječníkoch, čo spôsobuje včašší nástup menopauzy a zvyčajne aj ťažší priebeh.

Čo ešte potrebujete
Vitamín D – v lete ho čerpáme zo slnka, v zime odporúča lekár Bukovský užívať ho vo forme výživového doplnku v dennej dávke 10–30 mikrogramov.

„Treba spomenúť, že mnohé ženy po zvládnutí menopauzálnych ťažkostí tvrdia, že je to vlastne fajn obdobie. Akási nová etapa života. Máte na seba viac času, môžete sa venovať vnúčatám úplne inak, ako ste sa mohli venovať vlastným deťom“, povzbudzuje Igor Bukovský a dopĺňa: „Sexuálny život si môžete vychutnávať bez toho, aby ste sa museli báť nežiadúceho otehnotnenia a ak na také niečo už nemáte chuť, môžete sa zapísať na Univerzitu tretieho veku.“

debata chyba