Neplodná žena porodila dieťa vďaka transplantácii

Žene, ktorá pre predčasnú menopauzu vyvolanú liečbou vážnej choroby prišla o možnosť mať deti, sa vďaka unikátnej transplantácii vaječníkového tkaniva od sestry narodila zdravá dcérka.

27.01.2011 13:28
dieťa - žena - tehotenstvo - vyšetrenie - sono Foto:
Vytúženého tehotenstva sa napokon dočkala.
debata

Belgické médiá píšu o malom medicínskom zázraku. „Ide o svetovú premiéru, pretože je to prvá transplantácia vaječníkového tkaniva medzi dvoma sestrami, ktorá viedla k narodeniu,“ podotkol Jacques Donnes z univerzitnej bruselskej nemocnice Saint-Luc. Donnes bol šéf tímu, ktorý za týmto lekárskym počinom stojí.

„Táto medicínska svetová premiéra je dôsledkom dvojitého víťazstva života,“ napísal denník Le Soir. Prvé sa podľa neho odohralo už v roku 1992, keď život zvíťazil nad chorobou. Vtedy pätnásťročné dievča totiž ochorelo na vážnu genetickú chorobu, ktorá vyprovokovala problém s hemoglobínom (krvné farbivo). Jej sestra jej vtedy poskytla kostnú dreň, aby si dievča mohlo ďalej vytvárať normálne červené krvinky. Liečbu však sprevádzala aj chemoterapia a rádioterapia, ktoré mladému dievčaťu spôsobili predčasnú menopauzu, po ktorej ženy často prídu o možnosť mať deti.

V roku 2009, teda o 17 rokov neskôr už vyliečená žena začala spolu s partnerom túžiť po dieťati. V medicíne už niekoľko rokov existujú techniky, ktoré umožňujú vďaka mrazu uchovávať rôzne tkanivá a napríklad aj časti vaječníkov. Vďaka nim je potom možné po uzdravení pomôcť ženám otehotnieť. V roku 1992 také metódy ešte v Belgicku neboli, takže nijaký „materiál“ z chorého dievčaťa nemohol byť „zakonzervovaný“.

Samozrejme, je možné pokúsiť sa nechať si darovať vajíčka od inej ženy, ale rozhodne nejde o zaručenú techniku. A práve tu prichádza druhé víťazstvo života. Tím vedcov totiž prišiel s mierne „bláznivým“ nápadom: poskytnúť tkanivo od sestry. Teoreticky by si to vyžadovalo dlhú a zložitú liečbu, ktorá navyše môže komplikovať tehotenstvo a taktiež vystaviť budúcu matku nebezpečenstvu.

V tomto prípade však zohralo úlohu to, že v roku 1992 bola použitá pri liečbe dreň od zdravej sestry. Aj tak bolo treba zaistiť, aby ženine telo tkanivo od sestry prijalo, ako keby išlo o jej vlastné, teda tak, ako je to vo vzácnych prípadoch u jednovaječných dvojčiat. „A tu sa odohral zázrak,“ píše Le Soir, ktorý však nie je jediný, ktorý o prípade píše ako o zázraku.

Dva lekárske tímy urobili v extrémne krátkom čase prvú časť výmeny. Rýchlosť má vplyv na zníženie rizík, ktoré to môže priniesť. Nasledovala práca expertov na mikrochirurgiu, takže za pol hodiny bolo všetko hotové. Po tri a pol mesiaci sa neobjavili nijaké náznaky toho, že by telo tkanivo neprijalo. Naopak, po viac ako osemnástich rokoch sa spustila funkcia vaječníkov.

Žena potom pomocou umelého oplodnenia otehotnela a v utorok sa jej narodilo zdravé dievčatko vážiace 3,15 kilogramu. Táto svetová premiéra transplantácie navracujúcej plodnosť by mohla otvoriť cestu niektorým párom, ktoré trpia podobnými problémami, ale aj celkovo v boji proti neplodnosti.

debata chyba