Chlórované bazény zvyšujú riziko astmy

Kúpanie v bazéne s chlórovanou vodou zvyšuje u detí vznik astmy a alergií. Potenciálne nebezpečenstvo predstavuje najmä pre deti, ktoré majú k týmto chorobám predpoklady.

09.03.2011 06:00
plaváreň - chlorovaná voda - bazén Foto:
Nové zistenia, že chlórové chemikálie používané na čistenie bazénov majú veľmi negatívny vplyv na dýchacie cesty detí, možno zvrátia doterajšie odporúčania lekárov o vhodnosti plávania pre astmatikov.
debata

„Nové údaje jasne ukazujú, že plávanie v chlórovanej vode dráždi dýchacie cesty, a tak významne prispieva k rozvinutiu astmy a respiračných alergií, ako je napríklad senná nádcha,“ upozornil Alfred Bernard, toxikológ z Catholic University of Louvain v Bruseli.

Podľa neho vplyv chlórových chemikálií na zdravie dýchacieho ústrojenstva detí má až päťnásobne horší účinok ako vdychovanie vzduchu zamoreného cigaretovým dymom. Bernard zároveň upozornil, že chlórované bazény môžu priamo súvisieť s epidémiou alergií a astmy, pretože tie sa najviac vyskytujú v krajinách, kde je bazénov najviac a sú najčastejšie navštevované.

Toto zistenie je, paradoxne, v protiklade s odporúčaním mnohých lekárov, ktorí plávanie považujú za jeden z najvhodnejších športov pre astmatikov. Prostredie okolo vody je obklopené vlhkým vzduchom, ktorý pomáha udržiavať sliznicu vlhkú a napomáha zachytávať nečistoty vo vzduchu. Belgický toxikológ si však myslí, že deti s predispozíciami na astmu by mali radšej plávať v prírodných kúpaliskách alebo v bazénoch, v ktorých sa voda dezinfikuje použitím zlúčenín medi a striebra.

O prvých náznakoch možnej spojitosti medzi astmou a kúpaním sa v bazénoch dezinfikovaných chlórovými prípravkami sa začalo diskutovať v súvislosti s vysokým výskytom astmatikov medzi vrcholovými plavcami a tiež personálom bazénov. Už počas Olympijských hier v Sydney v roku 2000 prebehla médiami správa o tom, že viac než štvrtina americkej plaveckej reprezentácie trpí astmou.

Astma ovplyvňuje dýchacie cesty a vyvoláva stavy, ktoré sťažujú dýchanie. Medzi astmatické príznaky patrí kašeľ, pískavý zvuk na prieduškách, chrčanie a lapanie po dychu. Inak povedané, astma je choroba prejavujúca sa náhlymi dýchavičnými stavmi.

Bernard dodáva v závere štúdie, ktorú zverejnil žurnál Pediatrics, že by sa malo venovať viac pozornosti tomu, koľko chlóru sa do bazénov pridáva, a viac investovať do vývoja nových, menej agresívnych dezinfekčných metód. Podľa neho by to výrazne prispelo k spomaleniu šírenia astmy najmä v populácii hospodársky rozvinutých krajín.

Facebook X.com debata chyba Newsletter